חדשות כלכלה

יום הולדת לביטקוין: היום מציינים בעולם עשור להשקתו של המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון

האבא של המטבעות הוירטואלים חוגג עשור להיווסדו; "ירידת השערים בתקופה האחרונה אינה תחילת הסוף, אלא רק חלק ממחזוריות טבעית, בחזון גדול שעוד יקרום עור וגידים"

חדשות ספונסר 03/01/2019 14:54

א+א-

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון בעולם חוגג היום עשר שנים לקיומו. בתאריך ה- 3.1.09 נכרה הבלוק הראשון בבלוקצ’יין של המטבע הדיגיטלי, כאשר ממציא המטבע סאטושי נקאמוטו הכניס אל תוך הקידוד של אותו הבלוק, את הכותרת של הטיימס הלונדוני מאותו היום "Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks". השורה הסמלית הזו מעידה על כך שאותו הבלוק לא נכרה לפני יום ה- 3/1/09, ועל הרעיון שעמד מאחורי הפיתוח של ביטקוין, מערכת מוניטרית מבוזרת, שאינה תלויה בבנקים או ממשלות ומאפשרת אחזקה והעברת כספים באופן אוטונומי בין אנשים וגופים בכל רחבי העולם.

 

במהלך העשור הראשון לחייו, התמודד הביטקוין עם צרות שונות ומשונות מהתקפות על מערכת האבטחה ועד התנגדות של בנקים וממשלות לעצם קיומו. על פי הגדרות מקובלות במדע הכלכלה הביטקוין כלל איננו מטבע, מאחר שאיננו הילך חוקי בשום מדינה, נכון ל-2018. בשיאו הגיע המטבע לשווי של קרוב ל-20,000$, בשפל ירד עד לשער 3,200 (ירידה של 84% מהשיא של דצמבר 2017). שנת 2018 היתה השנה הגרועה ביותר למטבע הוירטואלי, והוא סיים אותה במחיר של 3,740 דולר לביטקוין.

 

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי, הסביר את החשיבות של ציון העשור למטבע: "כאשר מסתכלים על המגמה לאורך השנים, המקום אליו הגיע ביטקוין ותעשיית המטבעות הדיגיטליים המבוזרים הוא בלתי יאמן. כאשר צוטטה הכותרת בבלוק הראשון, היה מדובר בחלום, שנכתב לתוך קוד של תוכנה, וכיום מדובר במערכת מוניטרית שלמה, חובקת עולם. עוד לא מושלמת, ועוד לא יציבה כפי שהינו רוצים לראות אותה, אבל כבר עכשיו כזו המאפשרת להעביר כספים מצידו האחד של העולם לשני, בדקות.

 

"אנחנו רוצים להעביר מסר שירידת השערים בתקופה האחרונה אינה תחילת הסוף, אלא רק חלק ממחזוריות טבעית, בחזון גדול שעוד יקרום עור וגידים. התנודתיות בשוק יוצרת דווקא מצב חיובי בו מיזמים יתמקדו בפיתוח הטכנולוגיה ויצירת ערך אמיתי, ולא בניסיונות לעשות סיבוב מהיר. כאשר הגל יחזור נראה חברות בוגרות ומשמעותיות יותר, מה שיאפשר לתחום כולו לפרוץ קדימה".

 

נכון להיום רק אחוז אחד מאוכלוסיית העולם מחזיק בביטקוין, שווי כל שוק הקריפטו מוערך ב-130 מיליארד דולר. אחריו נוספו עוד מטבעות מבוזרים רבים ושוק המטבעות הדיגיטלים מונה היום 2070 מטבעות. במקום השני בשוק המטבעות נמצע המטבע XRP של ריפל עם שווי שוק של כ-14 מיליארד דולר ובמקום השלישי ETH (את’ריום).

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה