חדשות כלכלה

סקר גיאוקרטוגרפיה: כמחצית מהציבור מעדיפים לעבור טיפול שיניים ולא לעשות סדר בחסכונות הפנסיוניים

56% מעדיפים לקבל זוג כרטיסי טיסה לארה"ב – הטבה בשווי של כ- 8,000 ש"ח מאשר לקבל חצי אחוז הנחה בדמי הניהול – הטבה שתעניק תוספת של למעלה מ-250,000 ₪ בפנסיה

חדשות ספונסר 02/01/2019 11:12

א+א- 3

כמחצית מהציבור מעדיפים לעבור טיפול שיניים ולא לעשות סדר בחסכונות הפנסיוניים שלהם או להתמקח על דמי הניהול של קרן הפנסיה שלהם. 56% מהציבור מעדיף לקבל זוג כרטיסי טיסה לארה"ב, מאשר לקבל חצי אחוז הנחה בדמי הניהול בקרן הפנסיה. כך עולה מסקר שערך מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל, עבור בית ההשקעות הלמן-אלדובי, מבתי ההשקעות שזכו במכרז קרנות הפנסיה הנבחרות של האוצר. הסקר נערך לקראת כנס מעסיקים שיקיים בית ההשקעות בשבוע הבא בעקבות רפורמת הפנסיה של האוצר.

 

מהסקר עולה כי לשאלה "מה את/ה מעדיף/ה לעשות, טיפול שיניים או סדר בחסכונות הפנסיוניים ומיקוח על דמי הניהול" ענו כ-44% מהציבור כי הם מעדיפים לעבור טיפול שיניים. כ-56% ענו שהם מעדיפים לעשות סדר בחסכונות הפנסיוניים. הדבר בולט במיוחד בקרב בעלי המשכורות הנמוכות (מתחת לממוצע). בקרב נשאלים אלה למעלה מ-53% אמרו כי הם מעדיפים לעבור טיפול שיניים ורק 47% ענו שהם מעדיפים לעשות סדר בחסכונות הפנסיוניים ולהתמקח על דמי הניהול. לעומת זאת, בקרב בעלי ההכנסה הגבוהה "רק" 44% מעדיפים לעבור טיפול שיניים ואילו 54% מעדיפים לעשות סדר בחסכונות ולהתמקח על דמי הניהול. יצוין כי באופן מסורתי האוכלוסיות המוחלשות, הבלתי מאורגנות ובעלי השכר הנמוך הם אלה המשלמים את דמי הניהול הגבוהים ביותר, הנוגסים נתח משמעותי מהפנסיה שלהם, פנסיה שאינה אמורה להיות גבוהה מלכתחילה.

 

לשאלה "מה אתם מעדיפים, הנחה של חצי אחוז בדמי הניהול של קרן הפנסיה, זוג כרטיסי טיסה לארה"ב או מגש פיצה בכל יום למשך שנה" ענו 56% מהציבור כי הם מעדיפים לקבל זוג כרטיסי טיסה לארה"ב, כ-8% ענו שהם מעדיפים לקבל מגש פיצה בכל יום למשך שנה ורק כ-36% מהציבור ענו שהם מעדיפים לקבל חצי אחוז הנחה בדמי הניהול של קרן הפנסיה. חשוב לציין כי משמעותו של חצי אחוז הנחה בקרן הפנסיה היא תוספת שיכולה להגיע ללמעלה מכ-250,000 ₪ בפנסיה, לעומת זוג כרטיסי טיסה לארה"ב שעלותם כ-8,000 ₪ ומגש פיצה יומי שעלותו כ-23,000 ₪...

 

לשאלה "מה הייתם מוכנים לעשות על מנת להרוויח 250,000 ₪" ענו כ-22% מהציבור כי הם מוכנים לצום במשך יומיים, כ-14% מוכנים ללכת ברגל מחיפה לתל-אביב וכ-8% מוכנים לעקור שן. רק כמחצית מהנשאלים (55%) מוכנים לבחור בדרך הפשוטה של להתמקח על דמי הניהול של קרן הפנסיה. 

 

חוסר המודעות של הציבור למשמעות דמי הניהול בקיצבה שיקבלו בצאתם לגימלאות מפתיע אמנם בהקשר לכך שמדובר בסכומי הכסף שישמשו את כולנו למחיה במשך שנים ארוכות, אולם אינו מפתיע לאור הנתון ולפיו כ-80% מהציבור אינם יודעים מה דמי הניהול אותם הם משלמים לקרן הפנסיה. מהסקר עולה כי כ-45% מהציבור אינם יודעים כלל מה דמי הניהול אותם הם משלמים, כ-35% יודעים רק באופן כללי ולא במדויק ורק כ-19% ענו שהם יודעים במדוייק מה דמי הניהול אותם הם משלמים. בהקשר זה חשוב לציין כי לחוסר מודעות זו יש משמעות כלכלית ועל פי נתוני האוצר כ-2.5 מיליון איש משלמים כיום את דמי הניהול המקסימליים.

 

האדישות של הציבור לחסכונות הפנסיוניים שלו ולעתידו הכלכלי כשייצא לגימלאות באה לידי ביטוי גם בדרך בה אנחנו בוחרים את קרן הפנסיה שלנו. לשאלה "כיצד בחרת את קרן הפנסיה שלך?" רק 8% מהציבור ענה כי עשה סקר שוק על החברות השונות ובחר בעצמו את הקרן וכ-6% נוספים בדקו בעצמם ולאחר מכן התייעצו עם סוכן הביטוח. עבור כ-58% מהציבור מקום העבודה בחר את הקרן ו-14% קיבלו את המלצת סוכן הביטוח, מבלי לבדוק בעצמם.

 

לדברי רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן-אלדובי, "עבור מרבית הציבור תחום הפנסיה נחשב סבוך ועתיר מושגים בלתי מובנים. בשל כך, אנו רואים שהציבור מעדיף לעשות כמעט הכל חוץ מלהקדיש תשומת לב לחיסכון הכי גדול של חייו, דבר המשרת את חברות הביטוח החולשות על כ-95% משוק הפנסיה בישראל. בימים בהם יוקר המחיה עולה לכותרות והשיח הציבורי הוא על עליה של מספר אגרות במחיר הבמבה, כשניים וחצי מליון שכירים משלמים את דמי הניהול המקסימליים שמשמעותם מאות אלפי שקלים פחות בפנסיה. האינטרס שלכל אחד מאיתנו תהיה פנסיה גדולה ככל הניתן הוא אינטרס אישי וגם אינטרס לאומי המחייב את המדינה להגביר את מודעות הציבור למשמעות החיסכון הפנסיוני שלו".

 

 

כתבות נוספות

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  שן כואבת עכשיו. פנסיה כואבת עוד 30

  שנה. ובכל זאת תוצאה מעניינת של הסקר. כמחצית מהאנשים מבינים שחצי אחוז דמי ניהול שווים הרבה יותר מכרטיס לארה"ב.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 02/01/2019 11:37

 2. 2
  מדהים ולא ייאמן

  טיפול שיניים קל יותר מקריאת הדוחות התקןפתיים
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  avni 02/01/2019 11:21

 3. 3
  יותר מכך!

  אפילו כועסים עליי כשאני מזכירה שכדאי לעשות בירור השוואה לצרכי מיקוח
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חגיתת 02/01/2019 11:20