חדשות כלכלה

הריבית עולה - איך זה משפיע עלינו?

הכרזת בנק ישראל על עליית הריבית צפויה להשפיע על מגוון היבטים כלכליים במשק. איך זה קשור לכיס שלכם ומה כדאי לעשות? הנה כמה דגשים לתקופה הקרובה

מערכת ספונסר 01/01/2019 16:10

א+א-

בסוף נובמבר 2018, אחרי 7.5 שנים, הודיעה ממלאת מקום נגידת בנק ישראל, נדין בודו טרכטנברג, על העלאת ריבית לשיעור של 0.25%. התגובה המיידית הייתה זינוקים בשקל במסחר בשוק המט"ח, אך האמת היא שאת ההשלכות האמיתיות אנחנו עוד לא ממש רואים. מצד שני, אפשר בהחלט ללמוד מניסיון העבר וממה שקורה במדינות אחרות כדי לנסות לדעת איך זה משפיע עלינו.

 

בראש ובראשונה, כבר במעמד ההודעה על העלייה בריבית נמסר שדווקא לא צפויה השפעה משמעותית על שוק הנדל"ן. אמנם תמיד שווה לבדוק אפשרות של מחזור משכנתא כדי לחסוך בהוצאות, אך בבנק ישראל טוענים שמדובר בעלייה לטווח קצר – בעוד שוק הנדל"ן מושפע הרבה יותר מריביות לטווח ארוך.

 

מנגד, הגברת שיעור הריבית במשק הופכת את האשראי ליקר יותר עבור הבנקים. זה קורה כי כאשר הבנק נותן לכם אשראי או מאפשר חריגה למינוס, הוא למעשה לווה כסף בעצמו. אם מתרחשות עליות בריבית הבנק המרכזית, יש אפקטים משניים והשפעה על יחידים ועסקים.

 

מתי וכמה תשלמו על הלוואות?

ההשפעה הברורה של גידול בריבית הבנק המרכזי היא העלאת שיעורי הריביות שגובים הבנקים בגין הלוואות. אנשים פרטיים מרגישים את זה בעליית הריביות בכרטיסי האשראי ובשיעורי ריבית על משכנתאות, במיוחד אם במסלול שלהם יש מרכיב דומיננטי של ריבית משתנה. בהמשך, מדובר על תהליכים שמשפיעים על היכולת של אנשים פרטיים להוציא כסף ועל סיכון למיתון.

 

במילים אחרות, משקי בית שנותרים עם פחות הכנסה פנויה מטבע הדברים נוטים להדק את החגורה. המשמעות היא הפחתת הוצאות והשפעה עקיפה על הכנסות ורווחים של עסקים. כאשר גם ההכנסות והרווחים של עסקים מצטמצמים, המשק עלול להפסיק לצמוח ויש גם סיכון מסוים למיתון.

 

מה שצריך לזכור הוא שעסקים מושפעים באופן עקיף מעלייה בריבית הבנק המרכזית. על אף שהם תלויים במה שצרכנים פרטיים עושים, קיים קשר בין הצדדים ואי אפשר לנתק את האופן שבו הריבית משפיע על חשבון הבנק שלכם לבין ההשפעה שלה על הכנסות המכולת השכונתית.

 

כל מה שקורה בשוק המניות

מעניין לא פחות לבחון כיצד עליית הריבית משפיעה על שוק המניות. הטעות הנפוצה היא להתעלם מההיבט הזה אם לא סוחרים במניות באופן ישיר, בעוד בפועל זה משפיע על כולם בגלל חסכונות פנסיה ופיקדונות.

 

באופן כללי, עלייה בריבית נוטה להפוך את שוק המניות לזירה פחות אטרקטיבית להשקעה. במקביל, הגורמים והתוצאות קשורים אחד לשני ושיעור הריבית הוא לא היחיד שקובע את מחירי המניות. בינתיים, כל שנותר לעשות הוא להמשיך לעקוב אחר החלטות בנק ישראל ולהישאר מעודכנים.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה