חדשות נדל”ן

21% מהתחלות הבנייה ברבעון השני - במסגרת פרויקטי התחדשות עירונית

כך עולה מניתוח נתוני הלמ"ס ע"י לשכת שמאי מקרקעין; ברבעון יצאו לדרך כמה פרויקטי פינוי בינוי שגרמו לזינוק בחלק היחסי של פרויקטי התחדשות עירונית מהתחלות הבנייה

מערכת ספונסר 17/09/2018 15:35

א+א-

פרויקטי התחדשות עירונית תרמו להתחלות הבנייה ברבעון השני של השנה. מניתוח נתוני הלמ"ס על ידי לשכת שמאי מקרקעין עולה כי 21% מהתחלות הבנייה ברבעון השני של השנה מקורן בפרויקטי התחדשות עירונית לעומת 19% ברבעון הקודם וכ- 17% בשנת 2017.

 

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, חיים מסילתי, "ברבעון השני יצאו לדרך מספר פרויקטי פינוי בינוי שגרמו לזינוק בחלק היחסי של פרויקטי התחדשות עירונית מכלל התחלות הבנייה. מדובר על 1259 דירות בפינוי בינוי לעומת 829 דירות ברבעון הראשון. עם זאת, צריך להמשיך ולהתיר חסמים כדי להגדיל עוד יותר את התחלות הבנייה ולספק את הביקושים הרבים לדיור הן מצד זוגות צעירים והן מצד משפרי דיור זאת בפרט בפרויקטי התחדשות עירונית".

 

חיים קראדי, מנכל אשי פרשקובסקי, מציין כי "אחד מהנתונים הבולטים מנתוני הלמ"ס הוא זינוק במספר הדירות שהחלה בנייתם במסגרת פרוייקטים של פינוי בינוי. נראה כי הרשויות הבינו שהפרויקטים של מתחמים גדולים עדיפים על תמא 38/2 כי הם מסייעים בחידוש של מתחמים שלמים בתוך הערים ולכן רואים שגם ברמה העירונית וגם ברמה המחוזית והארצית, יש רצון לקדם את הפרויקטים האלו. בנוסף אנחנו רואים שפרויקטים רבים שהיו בצנרת התכנון בשנים האחרונות - יוצאים כיום לדרך. גם אנחנו קיבלנו השנה, היתר בנייה לפרויקט פינוי בינוי גדול בשכונת נווה שאנן בחיפה. במסגרת פינוי המתחם נבנות תשתיות חדשות ומחודשים רחובות שלמים".

 

רוני צברי, בעלים של חברת צברים העוסקת בתחום ההתחדשות העירונית, מציין כי "בתחום ההתחדשות העירונית העלייה בהתחלות הבנייה נובעת מכך שהרבה מאוד פרויקטים הבשילו אחרי שנים, שכן קבלת היתר בפרויקטי התחדשות עירונית היא פרוצדורה ארוכה ומורכבת ותלויה בשיקול דעתה של הרשות המקומית. אם בוחנים את הנושא במיקרו אז למשל בירושלים החלו לצאת לדרך הרבה מאוד פרויקטים, אחרי שנים שכלל לא היו בה פרויקטים מסוג זה. גם בתל אביב , תכנית הרובעים המשתרעת על כ-2,825 דונם ותאפשר תוספת של 5,100 דירות בתחומי הרובע. אני מאמין כי גם הרשויות הבינו שכדי להגדיל את מלאי יחידות הדיור החדשות במרכזי הערים חייבים לאשר עוד ועוד פרויקטים שכאלו".

 

לדברי רו"ח אודי בלום, מנכ"ל מטרופוליס, חברה המתמחה בקידום וייזום פרויקטים משמעותיים בתחום ההתחדשות העירונית, מסביר כי "נתוני הלמ"ס מראים את העלייה בהיקף התחלות בנייה בפרויקטים של פינוי בינוי לעומת תמ"א 38 הריסה ובנייה. הסיבה העיקרית לכך היא הנכונות של רשויות מקומיות לאשר פרויקטים של פינוי בינוי שמחדשים במקביל תשתיות עירוניות במסגרת הפרויקט לעומת פרויקטי תמ"א 38 שנשענים על תשתיות עירונית ישנות. לראייה, רק בשבוע שעבר אישרו לנו את מתחם מנדלבלט-אבן עזרא בהרצליה - פרויקט פינוי בינוי ראשון בעיר. פרויקטים נוספים שזוכים לעידוד מטעם הרשויות הם תמ"א 38 ברמת מתחמים להבדיל מבניינים בודדים, מאחר שגם במתחמי תמ"א 38 העירייה מחדשת במקביל את התשתיות העירוניות".

 

ננה חן, משנה למנכ"ל קבוצת רפאלי שמקדמת מספר פרוייקטים בתל אביב ורמת גן, ציינה כי ב"תקופה האחרונה הייתה עצירה במתן היתרי בנייה לפרוייקטים של תמא 38/2 גם ברמת גן בגלל שינויי מדיניות בעירייה וגם בתל אביב בגלל ההמתנה לאישור התוכניות הכוללניות שקבעו את מדיניות התמ"א באזורים השונים בעיר ולכן אנחנו עדים לירידה בהתחלות הבנייה בתמ"א 38/2 עם זאת אני מעריכה כי בשנה הקרובה פרוייקטים רבים יאושרו ובניינתם תחל בחודשים הקרובים. גם בחברה שלנו קיבלנו היתר בניה לפרוייקט ברחוב תל חי ברמת גן ואנחנו מצפים לקבלת היתר להריסה ובנייה ברחוב התנאים בתל אביב".

 

ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית חברת צרפתי שמעון: "חוסר הוודאות בשוק שיצר כחלון ממשיך לשאת את אותותיו ומתרגם לירידה שנתית בהתחלות הבניה, שכן ככל שאי הוודאות בשוק גדולה - כך זה גורם לירידה בייזום של פרויקטים חדשים. בנוסף, הלחץ של האוצר לשווק קרקעות בהיקפים גדולים במסגרת מחיר למשתכן מוביל לכך שרמ"י משווק קרקעות לא מפותחות, וכך המינהל משווק את כל השכונה כמעט בבת אחת, ללא כל התייחסות לשלבי פיתוח ותשתיות, כך שקרקעות ששווקו ליזמים אינן בשלות לבניה. המשמעות היא שהבניה עליהן תחל רק בעוד כמה שנים, ובינתיים לא נראה בניה חדשה בשטח. מבחינת השוק הביקושים כיום רדומים, אבל בשלב כלשהו הביקושים יחזרו אך לא יהיה מספיק היצע שיפגוש את הביקוש, מה שיביא לעלייה במחירי הדיור. האוכלוסיה בישראל מונה כיום כ-9.2 מיליון איש, וכל 6 שנים יש תוספת של מיליון איש. לפי תוואי השיווקים והבנייה הקיימים כיום, אין ספק שלא יהיה מענה בתחום הדיור לתושבים".

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה