חדשות שוק ההון

פנייה דחופה למשרד האנרגיה: מנעו מכירת גז ממאגר אפרודיטה ללא אישור מישראל

שותפויות חיפושי הנפט המחזיקות בחזקת "ישי" פנו לשר שטייניץ ולממונה על ענייני הנפט: "ויתור ישראלי לקפריסין והמשך פיתוחו של מאגר אפרודיטה יהוו תקדים מסוכן"

מערכת ספונסר 11/03/2018 11:52

א+א-

שותפויות חיפושי הנפט המחזיקות בחזקת "ישי" פנו בדחיפות לממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה, יוסי וירצבורגר, ולשר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ בדרישה לקבל הבהרות אילו פעולות עתידות להינקט על ידי הגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל, על מנת להבטיח את זכויותיה של ישראל במאגר "אפרודיטה", כך שקפריסין לא תוכל להתקדם לחתימת הסכם מבלי אישורה של מדינת ישראל. זאת בעקבות הדיווחים על כך שקפריסין נמצאת בשלבי הליכים אחרונים לפני חתימת הסכם עם מצרים ליצוא גז טבעי מהמאגר "אפרודיטה". לדיווחים אלו הצטרף, בסוף השבוע, הדיווח כי SHELL במגעים לרכישת גז מאפרודיטה.

 

"ישי" הינו אחד מ- 5 רישיונות הקידוח הימיים המכונים "רישיונות פלאג’יק" המשתרעים על שטח כולל של כ-2 מליון דונם כ-170 ק"מ מערבית לחיפה וגובלים ברישיונות "גל" ו"רציו-ים" בהם נמצא מבנה "לוויתן" ובבלוק 12 של נובל בקפריסין. השותפים כיום ברישיון הם הזדמנות ישראלית, נאממאקס, אדן אנרגיה ו- Petroleum Services Holdings AS.

 

קידוח "אפרודיטה 2" אשר בוצע על ידי השותפות בחזקה, בוצע בשוליו המזרחיים של מבנה אפרודיטה, שחלקו העיקרי נמצא בבלוק 12 בתחום המים הכלכליים של קפריסין ובו נתגלה, ע"י נובל, ודלק, מאגר גז בהיקף של כ-5 TCF. כל העבודות והמחקרים שבוצעו בעקבות ממצאי קידוח אפרודיטה 2 ולאחר קבלת הנתונים מבלוק 12 מממשלת קפריסין בהליך חילופי מידע שהתבצע בהתאם להסכם להחלפת מידע שנחתם בשנת 2014 בין המדינות, מצביעים על קשר ישיר וחד משמעי בין חלקי המבנה בתחום חזקת "ישי" לבין הצד הקפריסאי. גם ממצאי שותפות מאגר אפרודיטה בבלוק 12 בקפריסין, כפי שבאו לכלל ביטוי בדו"חות שפורסמו על ידיהן לבורסה החל מנובמבר 2014, מבוססים על קשר זה.

 

ממצאי העבודות והמחקרים שבוצעו כאמור מצביעים על כך שהמשאבים המותנים החזויים בתחום החזקה מהווים חלק יחסי מכלל מבנה אפרודיטה. עוד עולה מממצאי העבודות והמחקרים כאמור כי תכולת מאגר אפרודיטה בתחום הרישיון מצדיקה הליך של איחוד מבנה אפרודיטה כולו.

 

מאגר "ישי" אשר הוכרז ע"י משרד האנרגיה כתגלית לאחר שקידוח אקספלורציה הושלם בשטחו בשנת 2013 ועל פי פרסומי משרד האנרגיה כמות הגז בו מוערכת בין 7-10 BCM גז טבעי. בנובמבר 2017 התקבלה החזקה בשטח הרישיון כאמור.

 

גם בתגובה שהגיש השר שטייניץ לבית המשפט לעתירת בעלי רישיון "חנה-דלופין" התייחס להבדלים בין רישיון דולפין לבין "ישי" בה מציין השר כי "מאגר ישי מהווה מבחינה גיאולוגית חלק אינטגרלי של מאגר אפרודיטה הכולל כ-125 BCM, באופן ששאיבת הגז באפרודיטה תביא בהכרח לשאיבת הגז גם ממאגר ישי ללא צורך בעריכת קידוחי פיתוח נפרדים".

 

ד"ר רוני הלמן, יו"ר הזדמנות ישראלית: "ויתור ישראלי לקפריסין והמשך פיתוחו של מאגר אפרודיטה תוך התעלמות מזכויותיה של ישראל במאגר, יהווו תקדים מסוכן שישפיע בעתיד על מאגרים נוספים שיתגלו באגן הים התיכון ואשר יחצו את הגבולות הימיים בין ישראל ושכנותיה. התנהלות שכזו תביא לאובדן הכנסות משמעותי לקופת המדינה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה