קרדיט: depositphotos

ניתוח טכני: תיאוריה ויישום - חלק ב ואחרון

בחלק זה של סיכום הסדרה נסתכל על שלושת היסודות: שיטה תזמון, כללי ניהול סיכונים, וכללי ביצוע ממושמעים

משה שלום 29/06/2017 12:12

א+א-

בחלק זה של סיכום הסדרה נסתכל על שלושת היסודות שצריכים להיות חלק בלתי נפרד מתוכנית עבודה, ואיך סוחר-משקיע, המחליט להשתמש בניתוח טכני כמתודולוגיה עיקרית, חייב לבנות את אותם מרכיבים:

 

שיטה תזמון, כללי ניהול סיכונים, וכללי ביצוע ממושמעים.

 

שיטת תזמון

לפניכם ים של צורות להסתכל על המחיר כמורה דרך להצלחה בשוק ההון. אפשר בצורה הנקייה ביותר, דהיינו מחיר כפונקציה של זמן, או על פי צורות ושילובים שונים כמו Point & Figure, Range Bars, Tick Bars, Volume Bars, Renko,  וכו...

 

כמו כן, אתם יכולים לצרף אינדיקאטורים שונים למתן תוקף ויזואלי נוסף למצב הנכס. יש המרחיבים עוד יותר, והמוסיפים גם אינפורמציה של קורלציות, סנטימנט, ואפילו נתונים המגיעים מן המדיה הכלכלית ההמונית.

 

כל זה על מנת להשיג מטרה אחת ויחידה: לקבוע קריטריונים, ככל היותר חד-משמעיים, לזיהוי הגורמים לעשות פעולה: כניסה לפוזיציה, יציאה חלקית או מלאה ממנה, ובמיוחד הישארות בצד עד ההזדמנות הטובה ביותר.

 

שיטת התזמון היא אוסף הכללים, רצוי פשוטים ככל שאפשר, שיצלצלו בפעמונים ויעוררו אותנו מן המעקב השוטף לכיוון פעולה. שיטה כזו צריכה לעבור את מבחן הבדיקה ההיסטורית, בנוסף להגיון הבריא המסביר למה היא צריכה להניב רווחים.

 

כללי ניהול סיכונים

זיהוי ההזדמנויות הוא טוב ויפה, אבל מעשה פזיז של לקיחת סיכון לא מאוזן יכול לגרום לנו להפסד כל כספנו די מהר. אפילו אם השיטה נכונה וטובה. למה? כי השוק כה פתלתל שהסובייקטיביות שלנו יכולה להקצות משאבים שונים, "על פי ההרגשה", ולגרום לסיכון מיותר. זהו מסלול בטוח לאיבוד כלי העבודה היחיד שלנו: ממוננו.

 

לצורך מניעת מצב ביש זה, כללי הסיכונים מאפשרים לקבוע סיכון כמה שיותר זהה, בעולם הסטטיסטי של המסחר-השקעה. כללים שייקבעו את הכמויות, את נוהול מהלך הפוזיציה, ואת הגיוון (Diversification) שאנו ניישם בבחירת הנכסים.

 

לבסוף, משמעת ביצוע

לא יעזור הרבה אם בידכם השיטה הטובה בעולם, וכללי הסיכונים הקשיחים ביותר והמגנים ביותר, ולא תבצעו בצורה סדורה את המתוכנן. זמינות הסוחר-משקיע, יכולתו לקחת כל הזדמנות, ובו זמנית לא למהר לקפוץ לבריכה בלי מים, הם חלק קריטי בכל המהלך. כמו כן, מעקב צמוד אחרי אותו ביצוע ממושמע, וזאת על ידי ניהול יומן עסקאות הוא חלק אינטגרלי של אותה משמעת.

 

לסיכום:

בסדרה זו ניסיתי לתת לכם תיאבון לגבי מה שנקרא ניתוח טכני. מהות השיטה, המגמה והגרף, כלים וסביבה, ואף נקודות למחשבה לגבי היישום האפשרי של תורה זו ביום-יום הפיננסי שלכם. אני מקווה שזו אכן תהיה נקודת התחלה טובה ובינתיים, הרשו לי לאחל לכם, כמו תמיד, הרבה הצלחה.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה