קרדיט: depositphotos

ניתוח טכני: תאוריה ויישום

הניתוח הטכני הוא רק החלק המייצר לנו את התזמון לכניסה, את הנקודות בזמן למהלך של ניהול הפוזיציה, ואת הסיבות ליציאה מאותה פוזיציה

משה שלום 28/06/2017 12:12

א+א-

זהו הראשון מבין שני המאמרים המסיימים את הסדרה. בסדרה, ניסיתי להצביע על חלקים שונים, ומגוונים, של המתודולוגיה הטכנית. היה זה החלק התיאורטי של הדברים. ומה עם היישום? על זה נדון בשני החלקים הנותרים, כאשר אני רוצה להקדים ולומר שאין יישום אחיד לכול, אלא יותר אינדיבידואלי ומותאם לאישיות של הסוחר-משקיע.

 

תחילה, סיכום והבהרה של האלמנטים העיקריים מאותה תיאוריה טכנית:

 

למה בכלל להשתמש בניתוח טכני?

הניתוח הטכני הוא הצורה היחידה בו ניתן להסתכל על מה שקורה בצורה "אובייקטיבית" בשוק. המרכאות נובעות מן ההסתייגות הברורה שאין משהו אובייקטיבי לגמרי, עקב היותנו בני אדם, אבל יש כאן התקרבות מאוד גדולה, או לפחות שאיפה ברורה לאותה אובייקטיביות.

 

תנועת המחיר של הנכסים היא השפה שהשוק מדבר איתנו בה, ועלינו, כסוחרים-משקיעים, לקרוא ולהבין שפה זו על מנת להבין את הקורה עכשיו, בפועל . יש אמנם תיאוריות טכניות שונות (גלי אליוט, תורת גאן, מחזוריות, וכו…) המנסות גם לומר משהו לגבי העתיד, אבל עיקר העניין של הניתוח הטכני נמצא קודם כל בהבנת ההווה.

 

חלקה של המגמה בהבנת המצב של הנכס

בהווה ישנה המגמה, או במילים פשוטות יותר, תוצאת מה שהשחקנים הקובעים חושבים. זאת, על פי מעשיהם. אם הם חיוביים, הנכס יפתח מגמה עולה. אם שליליים, אזי יורדת, וכאשר הם אינם יודעים כל כך מה לעשות, או כאשר יש איזון בין החיוביים והשליליים, תהיה מגמת דשדוש. זהו: רק שלושה מצבים.

 

זיהוי מה שקורה

על מנת לזהות את מה שקורה, יש לנו כללים המגדירים את המגמה, אינדיקאטורים המאפיינים את חוזקה ותאוצתה, וכלים למצוא אם הגענו לסוג של קיצוניות בחיוב, או בשלילה. כמו כן, לפנינו פרושות אין סוף אינפורמציות רקע, מן המדיה, מן המחקר הפונדמנטלי, ומן השוק בכללותו, על מנת להעריך את סביבת העבודה.

 

לוח הזמנים של הדברים

המחיר מהווה את המהות המנחה, כי הוא משקף את מאזן הכוחות הכולל, ואת המנצח במאבק בין ההיצע והביקוש. אנו, כפרטים, ראוי ורצוי לבריאותנו הכלכלית, שנהיה באותו צד מנצח. לא רק זאת: עלינו להיות מוכנים לקראת שינוי של המצב הקיים, כאשר בכל נקודת זמן אנו מעריכים את הסבירות לכך.

השוק עושה את שלו בזמן שלו. לנו, זמינות משלנו, המוכתבת על ידי מגבלות חיינו. חלק גדול מן ההצלחה ינבע מן היכולת שלנו לשלב בין שני לוחות זמנים שונים אלו.

 

ועכשיו כמה מילים על היישום:

הניתוח הטכני הוא רק חלק מן התמונה ביישום מול שוק ההון. הוא יהיה החלק המייצר לנו את התזמון לכניסה, את הנקודות בזמן למהלך של ניהול הפוזיציה, ואת הסיבות ליציאה מאותה פוזיציה. לחלקים האחרים קוראים "ניהול הסיכונים" ו-"משמעת ביצוע". החלק של התזמון הוא החלק ה"סקסי" מכול שלושת האלמנטים, אבל לדעתי הצנועה, הוא הרבה פחות קריטי להצלחה מאשר שני אחיו למהות המסחר-השקעות.

 

ניהול הסיכונים מאפשר לנו להמשיך להיות פעילים, ולא למחוק את הוננו בצורה פזיזה. משמעת הביצוע מאפשרת לנו לבצע את העבודה בצורה עקבית, ונטולת רגש כמה שאפשר. בשבוע הבא נטפל בכל אחד מן החלקים בהרחבה יתרה.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה