שינוי סנטימנט: כלים מעולם האופציות

מעבר לסבירות שהם נותנים לנו לגבי הצפי הקרוב לשינוי, אנו יכולים להשתמש בהם לצורך הערכה של הסיכון שאנו מעוניינים לקחת בעמדה העתידית הקרובה

משה שלום 21/06/2017 12:12

א+א-

כבר נאמר שכמנתחים טכניים אנו מעוניינים במה שהמחיר עושה. וזה העיקר, תמיד. למרות הפוקוס העיקרי הזה, תמיד כדאי להיות קשוב לאינפורמציה המגיעה מן הסביבה הפיננסית, וזאת במיוחד כאשר אנו רוצים להעריך את מידת המוכנות של הנכס, אחריו אנו עוקבים, לשנות כיוון.

 

אותה סביבה בנוייה מהרבה מאוד גורמים, והשבוע אטפל בכלים השייכים לקטגוריית הסנטימנט, דהיינו במידת האופטימיות, או הפיסימיות, המובעת על ידי פעילות השחקנים.

 

במקרה שלפנינו נעשה זאת על ידי כלים המסתכלים במה שקורה בעולם האופציות. בשוקי חו"ל, ובמיוחד בשוק האמריקאי, ישנן כאלו עבור רוב הנכסים הסחירים. מניות, סחורות, מט"ח, וכו… לכולם יש אופציות. בארץ, זה די מצומצם, אבל מי שעוקב אחרי שוק המניות העיקרי (מדד ת"א 35), ושוק המט"ח המקומי (הדולר-שקל) יוכל למצוא כאלה גם כאן.

 

ומה הם אותם כלים? אני רוצה להביא בפניכם שניים: יחס הפוט-קול (Put-Call Ratio), ומדד הויקס (Vix). את שניהם אני מראה ביחס לשוק האמריקאי, על ידי שני גרפים שבועיים מאתר StockCharts

 

תחילה יחס הפוטים מול הקולים:

 

מהות האינדיקאציה:

הפרמטר הזה נותן לנו את היחס שבין כמות הפוטים, והקולים, עליהם יש התחייבות עומדת לקראת זמן פקיעה מסוים. בגלל שהפוטים נמצאים במונה, נאמר שככל שערך היחס גבוה יותר, כך אנו נבין שהשחקנים נמצאים בעמדה של פסימיות גדולה יותר.

 

מדוע? כי ההתחייבויות המשתקפות בצד אותם פוטים גדולות ביחס לאלו של הקולים. כאשר היחס יהיה קטן, אנו נבין שהקולים, הנמצאים במכנה של היחס, משקפים יותר את העמדה הנוכחית, דהיינו את העמדה האופטימית יותר.

 

הסבר נוסף:

שימו לב שהגרף מאוד תזזיתי. אין כאן עניין של התגברות איטית. העניין הוא המבט הכללי של התנועה הכללית. כפי שאנו רואים באותו גרף, הייתה נטייה לעלייה עד ספטמבר-אוקטובר, ירידה לכיוון סוף השנה, ועכשיו עלייה איטית.

בנוסף לתחושה הכללית שהתנועה נותנת לנו, אנו מקבלים את רמות הקצה שבהן יש סיכוי לשינוי דרמטי: מתחת ל-0.8, יש סיכוי להתחלה של ירידות בשוק (בגלל ההגעה לאופטימיות גדולה מדי), כאשר מעל 1.20, יש לנו סיכוי לסיום אותן ירידות (בגלל ההגעה לפסימיות גדולה מדי).

 

והנה הויקס:

 

מהות האינדיקאציה:

הפרמטר הזה נותן לנו את סטיית התקן הממוצעת של האופציות הנמצאות סביב ה-"כסף". זאת אומרת, האופציות, אשר ערך ה-Strike שלהן (הערך הנאיבי) קרוב (פלוס-מינוס) לערכו הנוכחי של שהשוק. סטיות התקן האלו משקפות את תוספת המחיר שהכותבים מעוניינים בה, עקב הסיכון שהם לוקחים בזמן יצירת אותן אופציות עבור הקונים אותם.

 

יש לזכור שהסיכון עבור הקונים מוגבל לכסף שמושקע באופציות, אבל עבור הכותבים, זהו סיכון בלתי מוגבל. ככל שהסטיות יהיו גבוהות, אנו נסיק שהכותבים פוחדים יותר, ומביעים את פחדם בפרמיה גבוהה יותר.

 

הסבר נוסף:

"פחד" מקושר, בדרך כלל, לפסימיות, כי ידוע היטב ששווקים יורדים אלימים הרבה יותר משווקים עולים. גם כאן, יש לנו רמות, ויש לנו נטייה כללית של התנועה. בתקופה המשתקפת בגרף הנוכחי, מעל 20 היה האזור שבו הפסימיות הגיעה לקיצוניות מספיקה, ומתחת ל-13 אנו רואים אופטימיות שדורשת תגובת נגד כלשהו.

 

לסיכום:

לפניכם שני אלמנטים המביעים אופטימיות, או פסימיות, מצד שוק האופציות. זהו עוד כלי של סנטימנט, המשתלב ברקע הכללי של הדברים. מעבר לסבירות שהם נותנים לנו לגבי הצפי הקרוב לשינוי, אנו יכולים להשתמש בהם לצורך הערכה של הסיכון שאנו מעוניינים לקחת בעמדה העתידית הקרובה. קרובה, ולא מיידית, כי כרגיל אזכיר: רק אירוע טכני, במחיר עצמו, יגרום לפעולה ממשית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה