הדולר נחלש עם סיום המסחר ביום ו’ מול השקל והגיע לשפל של כמעט 3 שנים, לאחר התחזקות קלה בשעות הבוקר. שערו הרציף של הדולר נקבע בסיום המסחר ברמה של 3.512 שקלים לדולר - ירידה של 0.26% ביחס לשער הרציף בבוקר. כך אומר הבוקר (ראשון) מוטי הרוש, ראש תחום מט"ח באיגוד נותני שירותים פיננסים מוסדרים, בסקירת מט"ח. מתחילת השנה הדולר במגמת ירידה ומאז איבד כ9%, חרף הניסיונות החוזרות ונשנות של בנק ישראל לבלום את המגמה הזאת.

 

לדברי הרוש, "העלאת הריבית שביצעה בארה"ב השבוע הנגידה ג’נט ילן, לרמה של 1%-1.25%, הפער בין הריביות המוניטריות של ארה"ב ושל ישראל (0.1%) צפוי להמשיך ולהתרחב גם במחצית השנייה של 2017. התרחבות זו עשויה להביא לעלייה בתנודתיות שער החליפין, ולמתן את הלחצים הבסיסיים לתיסוף השקל.

 

"פער הריביות בעולם ושווי שיעור התשואה אמורים בטווח הבינוני הארוך לחזק את הדולר מול סל המטבעות, חוסנה וחוזקה היחסי של כלכלת ארה"ב והצפי להמשך העלאת הריבית על מנת לנרמל את השוק אמורים גם הם לחזק את הדולר מול סל המטבעות. אך לעת זאת, פערי הריביות לא משפיעות על חוסנו של השקל ובטווח הנראה לעין ישנה סבירות גבוהה כי מגמת התיסוף תימשך.

 

"החשיפה בתחום המט"ח לטווח הקצר עלולה להיות מסוכנת שכן האיגוד צופה כי הייסוף בשקל יימשך. בטווח הארוך האיגוד צופה כי לאור עליות ריבית בארה"ב בתדירות גבוה יותר מישראל ובנוסף רמות אינפלציה שונות עשויות לצמצם את הפער שנפתח כתוצאה מעסקאות הגז ומוביילי ועלולות להוביל לפיחות בשקל.

 

"איגוד נותני שירותים פיננסים מוסדרים ממליץ לגדר את החשיפה למט"ח בתיק ההשקעות בטווח הקצר שכן להערכתו, המשקיעים ימשיכו לבוא להשקיע בשקל מתוך ראייה של הביטחון והיציבות הפיננסית במטבע הזה, אך יש לזכור כי אנו בפני קיץ במזרח התיכון ומלחמות לא קורות בחורף. בטווח הארוך לאור נתוני מאקרו וציפייה מארה"ב להתחזק ישנה סבירות גבוה כי הדולר יחזור לרמתו הטבעית באזור 3.85-3.90", סיכם הרוש.

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש