הפסיכולוגיה של המשקיעים: נרות יפנים

תורת הנרות היפנים מצביעה על הפסיכולוגיה של המשקיעים והמאבק בין הביקוש וההיצע, על בסיס קומבינציה של נרות בודדים

משה שלום 14/06/2017 12:12

א+א-

שבוע שעבר הבאתי בפניכם את סוגיית התבניות הטכניות, וקבעתי שהן מייצגות את המאבק הקיים בין צד הביקוש, וצד ההיצע. זאת, כמובן, על בסיס של אורך זמן מסוים, דהיינו אורך הזמן הלוקח לתבנית לייצר צורה שאנו יכולים לזהותה.

 

השבוע משהו דומה, אך שונה במהות הזמן שבו. תורת הנרות היפנים מצביעה על הפסיכולוגיה של המשקיעים, והמאבק בין הביקוש וההיצע, אבל על בסיס קומבינציה של נרות בודדים, ובעיקר על בסיס הנר האחרון שבקומבינציה.

 

לכל קומבינציה שם, וזה לא המקום לציין את כולם. בכלל, ציינתי בעבר שמאמרים קטנים אלו אמורים לגרות את הסקרנות שלכם להתעמק יותר, במידה והנושא אכן מעורר אצלכם עניין. לכן, אראה דוגמאות נבחרות בלבד, ומה אנו מסיקים מהם, כמצביעים על התורה כולה. כל הדוגמאות מטפלות בכיוון מסוים, אבל ניתנים ליישום בשני הכיוונים, כאשר הלוגיקה מתהפכת, כמובן.

 

הנה גרף המרכז את הדוגמאות:

 

 

ענן שחור – (Dark Cloud)

נר גדול, ומלא, אשר נמצא בסיום של מהלך עולה, ואמור לייצג הגעת תשישות מצד הביקוש.

 

דוג"י – (Doji)

נרות בעלי גוף אפסי, וזנבות ארוכים. זה מהווה סימן ברור להתלבטות גדולה אצל המשקיעים, וסוג של תיקו בקביעת מצב המאבק שבין ההיצע והביקוש. מיקום הגוף האפסי מרמז על הכיוון העתידי.

 

בולען – (Engulfing)

נר גדול, העוטף את הנר הקודם בכיוון הנגדי למה שקרה עד אז. זהו לכאורה סימן של שינוי פתאומי, של 180 מעלות, באוריינטציה של המשקיעים. אנו נצפה להופעה של סימן כזה בסיום של מהלך עולה, או יורד, מאסיבי, כאשר בנקודה מסוימת קורה משהו בלתי צפוי, או פשוט נגמר הסוס לצד אחד.

 

הדוגמאות האלו מראות את אופן ההתייחסות לכל התורה הזו: היחס בין הפתיחה, הסגירה, המקסימום היומי, והמינימום היומי, ובמיוחד היחס בינם לבין המהלך המגמתי המיידי שראינו לפני הנר, כל אלו מצביעים היטב על אותו שינוי שבאיזון שבין הביקוש וההיצע.

 

לדעתי, למרות שמדובר באלמנט של מחיר ממש, אין כאן משהו שצריך להביא ללקיחת עמדה. זהו אלמנט שצריך להתווסף על כל האלמנטים שאנו בונים על מנת להחליט אם אנו מעוניינים בפוזיציה או לא. פסיכולוגיה היא דבר גמיש, ולעיתים משתנה במהירות, ולכן אנו יכולים רק להיעזר, ולא לבסס על אלמנטים מסוג זה.

 

במיוחד בתקופה של התערבות כה גסה, מצד קובעי המדיניות, בשווקים הפיננסיים.

לדעתי, מומנטום נבנה באיטיות יחסית, ביחד עם התגברות על רמות תמיכה או התנגדות היסטוריות, והוא הבסיס שעליו אנו יכולים להוסיף גם חלקים של תורה הנרות היפנים, על מנת לתת לעצמנו סיכוי טוב יותר במסחר.

 

כמו תמיד הרבה הצלחה.

 

מתעניין במסחר במט"ח ו- CFD? פתח חשבון דמו בחינם

 

 ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה