תבניות מחיר פסיכולוגיות

כלי פופולרי בניתוח טכני הן תבניות תנועת המחיר. הן אהובות כי הן קלות לזיהוי, ולהבנה, וזאת למרות שהמכונות האוטומטיות קצת הקהו את השפעתן

משה שלום 07/06/2017 12:12

א+א-

אחת מן הסוגיות היפות שבניתוח הטכני היא סוגיית התבניות. נאמר מייד את האמת לאמיתה בעניין הזה: עקב הספרות הרבה שנכתבה על מהותן של תבניות אלו, ומה הן "אמורות" להניב, יש פיחות די גדול באפקטיביות שלהן.

למרות זאת, הן אלמנט חיוני לכל מנתח טכני, ולו בגלל שהן מייצגות את הפסיכולוגיה הנוכחית של המאזן המתקיים בין צד הביקוש, וההיצע. זאת בצורה הרבה יותר טובה מאשר הרבה דברים אחרים.

 

כבר נאמר פעמים רבות שהגרף הוא ייצוג של המלחמה המתמדת בין שני צדדים אלו. הביקוש, המגיע מתוך רצון לקנות סחורה, וההיצע המעוניין למכור אותה. אגב, נזכיר כאן שתנועת המחיר אינה מייצגת כמות גדולה יותר של צד זה או אחר: הרי ברור שלכל עסקה, והגרף מכיל רק עסקאות שבוצעו בפועל, כמות ההיצע והביקוש היה זהה לחלוטין. תנועת המחיר מייצגת את הדינאמיקה של הגעת אותו ביקוש, או היצע, לאותן עסקאות.

 

על מנת להבין את מהות התבניות, חשוב להבהיר שתנועת המחיר עצמה משקפת את הנחישות של הביקוש לקנות כמה שיותר בזול, ושל ההיצע למכור כמה שיותר ביוקר. נקודה בגרף הנכס מהווה פשרה של אחד הצדדים בתהליך הזה. התבניות מהוות את ההמשך של אותו משא ומתן אפקטיבי, כאשר צורתה של התבנית מציינת לנו רמות מחיר בהן יש עמידה איתנה, או לא, של אחד או שני הצדדים.

 

לפניכם גרף יומי של הדולר-יין, המכיל כמה תבניות:

 

 

הבה נפרט, וכך נלמד על ההיגיון שמאחורי המושג הטכני הזה:

פסגה כפולה (סגול)

כאשר צד הביקוש אינו מצליח למצוא קונים מעבר לרמה מסוימת יש לנו רמת מחיר קשיחה. זו הוגדרה על ידנו בעבר כרמת התנגדות, אבל אם היו כמה וכמה ניסיונות כאלה, אנו נגדיר אותם גם כפסגות. הפירוש הקלאסי: היפוך שלילי. אישור יתקבל כאשר בסיס התבנית יישבר כלפי מטה.

 

תחתית כפולה (ירוק)

דומה לפסגה כפולה, כאשר כל היצע המגיע נחטף ברמת מחיר מסוימת, וקובע שם רמת תמיכה על יד כמה ניסיונות. שימו לב שבמקרה שלפנינו בסיס התבניות הוא גם האישור של הצד שכנגד.

 

משולש (כתום)

זו תבנית המעידה על קשיחות הביקוש בצד אחד (התחתון), לעומת ויתור הדרגתי של ההיצע להתפשר כל פעם במחיר. הפירוש הקלאסי הוא של תבנית המשך, דהיינו יציאה בכיוון שהמחיר נכנס למשולש. במקרה שלפנינו מעלה.

 

מלבן (כחול)

זו תבנית הדשדוש הקלאסית, והנפוצה ביותר, כאשר יש שתי רמות של קשיחות. ובאמצע הרבה הלוך ושוב. רוחב המלבן מייצג את גודל חוסר הוודאות, והשכנוע, של השחקנים באותו זמן. פירוש קלאסי: גם כאן תבנית המשך.

 

כפי שנאמר לעיל, ה"פירוש הקלאסי" איבד הרבה מאוד מחוזקו. בגלל הצד הגלוי של הדברים, ובגלל המכונות האוטומטיות, אנו נעדיף לא להניח דבר לגבי היציאה מן התבניות, אלא רק להכין את המצב עבור שתי האפשרויות. בכל אופן, תבניות הן צורה של הבעה עבור השחקנים הפעילים בזירה של אותו נכס פיננסי.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה