מידת הסיכון: רוחב שוק

כלים טכניים אלו דווקא אהובים על הפונדמנטליסטים באותה מידה כמו על הטכנאים כי בעזרתם ניתן לקבל מושג מה קורה בשוק כולו

משה שלום 24/05/2017 12:12

א+א-

בהמשך למה שראינו בשבוע שעבר, אני מתרכז הפעם באלמנט טכני נוסף, שאינו נובע ישירות מן הנכס הבודד עצמו, ומתנועת מחירו, אלא ממשהו סביבתי יותר. מדובר באלמנט השייך לקטגוריה הנקראת "רוחב שוק", או באנגלית Market Breadth.

 

קטגוריה זו מכילה חישובים המאפשרים לאמוד את מידת החיוב, או השלילה, הנשקפת מפרמטרים מסוימים המורכבים מאוסף של נכסים, יחד. לדוגמא, נדון היום בקו ה-AD (Advance-Decline Line).

 

קו זה, המופעל על קבוצה של נכסים השייכים למהות אחת, למשל מדד מניות אחד, אומר לנו אם התנועה החיובית, או השלילית, שאותה אנו רואים בנכס עצמו, מגובה על ידי תנועה דומה בכמות מספיקה של חיוב, או שלילה, של המניות השייכות לאותו מדד.

 

הקו מיוצר על ידי חיבור ההפרש שבין כמות המניות העולות, וזו של היורדות. אם ההפרש הוא חיובי, יש יותר מניות עולות מיורדות, והקו יעלה. וההיפך, כמובן. הנה גרף שבועי של קו כזה, מאתר StockCharts, על מדד המניות הנסחר בניו-יורק (NYSE Composite):

 

 

בגרף הזה ניתן לראות את הקו מעל הממוצע הנע 20 שבועות שלו, ולכן בעמדה די חיובית.למרות זאת, יש האטה בקצב של העליה לעומת מה שראינו מן התחתית של תחילת 2016 ועד אוקטובר של אותה שנה.

 

בכל מקרה, במידה ויהיה קושי במדד עצמו, רוחב השוק עדיין מרמז על תחושה חיובית כל עוד הוא נמצא מעל המיצוע של התקופות האחרונות. ולכן, ועל פי ההיגיון המתרכז באלמנט זה בלבד, יהיה זה הגיוני בעיני הרבה שחקנים להמשיך במדיניות של "קניית התחתיות", ולא ב"מכירת שיאים".

 

ניתוח טכני קצר זה, אשר ניתן להרחיבו עד אינסוף בעזרת הכלים שכבר דברתי עליהם, בעצם אומר לנו אם ההתנהגות שאנו רואים במדד עצמו משוקפת על ידי אוסף גדול מספיק של נכסים השייכים לאותו מדד. זהו גיבוי אדיר לחיוב, או לשלילה, עבור השחקנים הפעילים לטווח הרצוי.

 

בנוסף לכלי ה-AD, ישנם כלים רבים לבחינת אותו רוחב שוק. ניתן לבחון את כמות המניות הנמצאות מעל או מתחת לממוצע נע מסוים, כמות המניות הנמצאות במצב חיובי של Point & Figure, כמות המניות שהמגמה בזרימת ההון שלהן חיובית, ועוד.

 

רב הדמיון, וכבר הרבה נעשה בתחום זה.

 

המטרה של הסקירה הקצרה הזו לפתוח לכם את הסקרנות לכיוון הזה, ולתת מבט על הסביבה התומכת, או השוללת, ולא רק להתרכז למה שתנועת המחיר של הנכס עצמו אומרת לנו. יש המקצינים, והפועלים על בסיס אלמנטים אלו.

לדעתי, זהו הגבול.

 

פעולה ממשית תעשה, לדעתי, אך ורק על בסיס אירוע טכני בנכס עצמו, אבל יש חשיבות גדולה לאלמנטים הטכניים שהזכרתי כאן על מנת לקבוע את מידת הביטחון העצמי, ובהשלכה על מידת הסיכון, שאנו מוכנים לקחת באותה פעולה מבוססת מחיר.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה