קרדיט: depositphotos

השוואת ביצועים: כוח יחסי

למי שאינו מעוניין לקחת הימור ישיר על כיוון של נכס, אלא רוצה להשתמש ביחסיות של הנכסים השייכים למסגרת דומה, האינדיקאטור הזה יהיה שימושי ומורה דרך

משה שלום 17/05/2017 12:12

א+א-

הפעם, נעסוק באינדיקאציה שונה לחלוטין מאלו אשר הורגלתם אליהן עד כה. בכל אלו שסקרנו עד עכשיו, האינדיקאציה טיפלה באספקט מסוים של הנכס עצמו. למעשה, ניתן לומר שהאינדיקאטור היווה מדד של מאפיין אחד בתנועת המחיר. מומנטום, תנודתיות, וכו… כל אלו נבעו, או ניתחו, את אותה תנועה, אבל לא חרגה מסביבת אותו נכס. השבוע אנו מדברים על ניתוח המשווה בין נכסים שונים.

 

תחילה נעבור על הסיבה שיכולה להיות מאחורי מעשה כזה. כידוע, יש נכסים פיננסיים המכילים באופן אמיתי, או לוגי, נכסים אחרים: מדדי מניות, תעודות סל, ועוד. הגיוני שנרצה לעיתים למצוא את החוזק היחסי שקיים בין רכיבי הנכס המורכב, או ביניהם עצמם. יתר על כן, יש הגיון בלהשוות נכסים הדומים ביניהם על פי קריטריונים של קטגוריה, שייכות גיאוגרפית, וכו…

 

לאינדיקאטור הנוכחי יש שמות שונים, אבל אכנה אותו בשם כללי, והוא Relative Performance. בעברית נוכל לכנות זאת כ"חזק יחסי". הנה הגרף המהווה את הבסיס לדיון של השבוע (מ-StockCharts) (שם האינדיקאטור נקרא Price – Performance):

 

 

בחלק העליון יש לנו את הגרף השבועי של מדד המניות העיקרי האמריקאי, מדד S&P500. למטה שני חלונות קטנים, המייצגים את הכוח היחסי של שתי תעודות סל, מול אותו מדד יסוד: תעודת הסל המייצגת את סקטור מניות הפיננסים (XLF).

 

ניתן לראות שכרגע לתעודת הסל של הסקטור הפיננסי יש יחס חיובי של כ-24% מעל המדד, מה זה עוזר לנו? אם נקח בחשבון את החוזק היחסי, כאלמנט של החלטה בניהול כספים בשוק ההון, נוכל לעשות את עסקאות הלונג-שורט הבאות, כדוגמה:

 

  • כל עוד יש חוזק יחסי לתעודה, למכור שורט את המדד, ולקנות את התעודה,
  • במקרה של היפוך, לקנות את המדד, ולמכור את התעודה.

 

ברור שניתן גם לייצר גרף מן היחס עצמו, ולהפעיל עליו את כל מערכת הניתוח שלמדנו עד כה, כפי שהגרף השבועי הבא מראה (על היחס שמתי את ה-Parabolic SAR, ומתחתיות את ה-Macd).

 

כוח יחסי הוא אלמנט טכני מעניין, אשר יכול לתת לנו מבט על הצדדים החזקים, והחלשים יותר, של עולם ההתעניינות שלנו. את כל הנלמד בניתוח הטכני נוכל ליישם על היחסים שאנו נקבל, ואם נרצה נוכל גם לפתח מערך קבלת החלטות חדש כתוצאה מכך.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה