אינדיקטור ה- ATR

זהו האינדיקטור הראשון המייצג תנודתיות, ולא אלמנט כיווני או של מומנטום בתנועה. הוא מהווה חלק בלתי נפרד מן היכולת שלנו לאמוד את הסיכון הקיים בלקיחת עמדה

משה שלום 10/05/2017 12:12

א+א-

 

השבוע נדון באינדיקטור מסוג אחר. למעשה רוב שימושו יהיה מחוץ לתצוגה עצמה, דהיינו ביישום של חלק חשוב אחר בכל מערכת מסחר רצינית: כללי ניהול הסיכון. תחילה, נסתכל על גרף יומי של מניית אפל עם ה- ATR (Average True Range) (ממוצע 14 יום):

 

 

זהו האינדיקטור הראשון המייצג תנודתיות, ולא אלמנט כיווני או של מומנטום בתנועה. מה הכוונה? לא אלאה אתכם במסגרת מצומצמת זו באופן החישוב של הכלי הזה, אבל אומר רק שה-ATR הינו תצוגה ויזואלית לאופן שבו הנרות (עמודות) משתנות באופיין התנודתי.

 

זאת, כאשר אנו מתייחסים להגדרה שלהם כמייצג אורך זמן מסוים. המיקום של הפתיחה, הסגירה, הגבוה, והנמוך היומיים, כל אלו ברצף ביניהם, מייצרים לנו את הקו השחור של האינדיקטור, ואומרים לנו דבר אחד: ככל שהאינדיקטור עולה, יש לנו תנודתיות תוך יומית גדלה, וככל שהוא קטן בערכו, תנודתיות זו מתמעטת.

 

מייד מתחוור לנו דבר אשר חשדנו בו זמן רב: התנודתיות, בזמני ירידות, גדולה בממוצע מזו הקיימת בזמן עליות. הסיבה הפסיכולוגית לכך ברורה: הפחד מהפסדים הרבה יותר מוחשי וכואב, מאשר התקווה לרווח. זה מתבטא בגידול הברור בהחלטיות, ובעקביות, של תקופות מכירה קשות, כאשר בסיום התקופה ההיא ניתן לראות את מצבי ה"תשישות" המפורסמים שבהם המוכרים אומרים לעצמם "רק שנצא מן הגהנום הזה"!

 

בגרף המוצג ניתן לראות שגם אלמנט רגשי זה דוחף עד גבול מסוים, ושגבול זה נמצא סביב אזור ה-3 (אין כאן כלל אלא משהו התלוי בנכס הזה ספציפי). לכן, אם וכאשר נראה מצב שבו ה-ATR מגיע לרמה כזו של 3, או בזמני תנודתיות נמוכה למצב סביב 1, עלינו להבין שהגענו לסוג של קיצוניות הדורשת תשומת לב מיוחד לאפשרות של שינוי במגמה הקיימת.

 

אבל, כאמור, היישום העיקרי שבו אני, ואחרים, עושים בכלי זו הוא משהו אחר לחלוטין. הוא מהווה חלק בלתי נפרד מן היכולת שלנו לאמוד את הסיכון הקיים בלקיחת עמדה. ליתר דיוק בכמות היחידות שעמדה זו תכיל, במידה וניכנס לפוזיציה בנכס הזה.

 

זה לא המקום לנוסחאות, אבל אם תבינו שגודל פוזיציה הוא פקטור קריטי ביכולת שלנו לאזן את הסיכון בין פוזיציות שונות, במסגרת שיטת מסחר מגמתית, ומובנית, עשיתי את שלי. מיקום ה-Stop Loss הראשוני הוא בהכרח פקטור הכרחי נוסף, ועוד…

 

ה-ATR הוא הכלי הפשוט ביותר המציג לנו את התנודתיות הנוכחית, מספרית. וזה משהו שחבל לא להשתמש בו, במידה ותכניסו את עצמכם למסגרת של מסחר שיטתי כלשהו. כל אחד ישתמש בו כצרכו אבל כאשר אנו קובעים את כמות הכניסה ביחס לנקודת קטיעת ההפסד, יש הגיון בלקחת בחשבון אם הנכס נמצא במצב של שאננות או היסטריה.

 

פתח חשבון תרגול מסחר בחינם >>

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה