”יש לקבוע בישראל תקנות מיוחדות להגנת סייבר במערכות בחירות”

האנליסט הבכיר פיני כהן מחברת המחקר STKI: "מתקפות הסייבר במערכות הבחירות בצרפת ובארה"ב על מטות של מתמודדים מציינות עידן חדש ושלילי - שעלול להגיע גם אלינו"

מערכת ספונסר 10/05/2017 12:12

א+א- 1

"מתקפות הסייבר במערכות הבחירות בצרפת ובארה"ב על מטות של מתמודדים מציינות עידן חדש ושלילי שעלול להגיע גם אלינו". כך מתריע האנליסט הבכיר פיני כהן מחברת המחקר STKI.

 

כהן, מומחה בנושאי הגנת סייבר, מתריע כי יש לקבוע בישראל תקנות מיוחדות להגנת סייבר במפלגות, במטות בחירות ובקרב המתמודדים והצוותים המשרתים אותם. "בישראל יש מיגוון מרשים של חוקים ונהלים בכל הקשור לעריכת הבחירות ולהתמודדות, ויש גם התייחסות לנושא של הגנת פרטיות, אך אין נוהל מפורט מספיק העוסק באבטחת המידע בקרב הגופים השונים המתמודדים בבחירות ואלו הקשורים אליהם שאינו קשור להגנת הפרטיות – לדוגמה חילופי מיילים בין חברי צוות", מתריע כהן.

 

"נכון שהבחירות בישראל נראות רחוקות, אך בהתחשב בהיסטוריה בתחום זה עלול בהחלט להיות מצב של הקדמת בחירות בהתרעה קצרה יחסית, כך שקביעת תקנות מיוחדות למטות בחירות, מפלגות והרשימות המתמודדות חייבת להתחיל כבר עתה, ולא לדחות את העניין לדקה התשעים" אומר כהן. "מערכת בחירות היא סוערת ומחייבת תגובות מהירות של מתמודדים ומטות, דבר המביא לכך שרמת הזהירות יורדת. לכן חשוב למסד את נושא הגנת הסייבר בתחום זה כבר עתה".

 

"הבעיה בתחום זה היא כפולה ומכופלת, מאחר שקיים עירוב של מערכות מיחשוב השייכות למפלגות ומערכות אישיות של המתמודדים ושל אלו העובדים עבורם" אומר כהן. "יש לזכור כי חלק מהעוסקים בעשיה הפוליטית מעורבים בנושאים רגישים ומסווגים ולכן קיימת סכנה חמורה של זליגת מידע. לעתים קרובות מיטשטשים הגבולות בין מערכות המיחשוב השונות, ומתמודד המעורב בנושא מסווג, עלול בהיסח הדעת להשתמש במערכת האישית או המפלגתית בנושאים המחייבים שימוש במערכת המיחשוב של המדינה".

 

"הסכנה אינה רק לזליגת מידע אלא גם לאפשרות של השתלת מידע מוטעה ומזויף במחשבים של ארגונים פוליטיים ומתמודדים בבחירות כדי להפריע להם במירוץ הפוליטי", מתריע כהן. "בארה"ב ובצרפת הואשמה מעצמה זרה בחדירה למחשבי המתמודדים, אך יש לזכור כי גם ארגוני פשע עלולים לבצע דברים דומים למטרות פליליות".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    סייבר

    התחום הולך להוביל חזק בשנים הבאות וכדאי להתארגן בהתאם בקרנות/ ת.ס/ חברות העוסקות בסקטור. בהצלחה.

    אורי 10/05/2017 14:10