אינדיקאטור ה- MACD

יש בו הכול: זיהוי כיוון התנועה, מצבי קיצון, לימוד המומנטום עצמו, ואת התאוצה שלו, ובמיוחד סטיות המזהירות על אפשרות סיום השלב הנוכחי של אותו כיוון תנועה

משה שלום 12/04/2017 12:12

א+א- 3

יש אלפים מהם. את מי לאמץ? סביב אילו אינדיקטורים לבנות שיטת עבודה? זו שאלה קשה לענות עליה, ולמעשה יש רק תשובה אחת נכונה: אילו המתאימים לכם. לכל סוחר-משקיע יש אופי מיוחד, אהבת סיכון בדרגה שונה, זמינות שונה, ומבט שונה על מה שהוא רוצה להשיג באינטראקציה שלו מול שוק ההון.

 

יש האוהבים לפעול מעט יחסית, ויש הרואים בפעילות מרובה סיכוי טוב להצלחה. יש הפועלים הרוצים לנצל דשדושים, ויש הרואים במגמה את הסיכוי הטוב ביותר (כמוני). יש המנסים לתפוס תחתיות או פסגות, ויש המסתפקים באמצע של התנועה המגמתית. בקיצור, יש מכל הסוגים והמינים, בדיוק כריבוי באינדיקאטורים.

 

עבורי, אינדיקטורים המצביעים על אופי תנועת המחיר, והמומנטום בה, הם האינדיקאטורים הראשונים שאאמץ בנוסף, כמובן, למחיר עצמו. והראשון בין שווים מן הקטגוריה הזו, הוא ה-Macd.

 

תחילה, הנה גרף המציג נכס וה-Macd בחלון תחתון:

 

המקדי (Macd בעברית), הוא הקו השחור שבחלון התחתון. הוא מחושב די בפשטות: הוא ההפרש בין ערכי שני ממוצעים נעים אקספוננציאלים. אחד של 12 תקופות, ואחד של 26 תקופות. אותו הפרש נע סביב ציר ה-0, כאשר מקדי שלילי יתקיים בירידות (ממוצע נע 12 מתחת ל-26), וחיובי, ההיפך.

 

בנוסף לקו עצמו, ישנה ההיסטוגרמה. היא יכולה להיות חיובית או שלילית. היא מחושבת על בסיס ממוצע נע 9 תקופות (באדום), המושם על קו האינדיקאטור עצמו (כאן, כאמור, בשחור). עד כאן ה"מאחורי הקלעים".

 

ומה אנו למדים מאותו מקדי מופלא? פירוט יתר ייקח הרבה יותר זמן מן המסגרת המצומצמת הזו, ולכן אתרכז בשלושה היבטים עיקריים: מצב חיובי-שלילי, תאוצה, סטיות.

 

נתחיל בתאוצה:

עקב אופן בנייתה של ההיסטוגרמה, היא אלמנט דרגה שנייה של המומנטום עצמו. היא מייצגת את התאוצה של המצב החיובי, או השלילי, של תנועת המחיר, כאשר הדרגה הראשונה הוא המומנטום המיוצג על ידי המקדי עצמו. וכך, התגברות של תאוצה בכיוון שאנו מעוניינים יהווה חיזוק גדול לפוזיציה, או לרצון להיכנס לפוזיציה. כמו כן, מעבר בין חיובי לשלילי, או ההיפך, ייחשב לאזהרה חשובה, כי זו הפיכת התאוצה לכיוון חדש.

 

חיובי-שלילי:

בצורה הפשטנית ביותר ניתן לציין שמקדי מעל ה-0 יצביע על מצב חיובי של הנכס, וההיפך. אבל, כיוון תנועתו חשובה גם כן. חציית ה-0 מטה, והמשך ירידה, היא שלילית ללא הסתייגות. מצב בו המקדי נמצא מתחת ל-0 אבל עולה לכיוון ה-0, הוא פחות שלילי, ומצביע על סיכוי טוב של שינוי לחיוב קרוב. ההיסטוגרמה תשמש אותנו לאתראה מקדימה לשינוי כיוון כזה.

 

סטיות:

זהו האלמנט המופלא ביותר במקדי עבורי.

אופי בנייתו של האינדיקאטור מאפשר לו לייצר לנו מצב שבו השיאים, או השפלים, יימצאו במצב הפוך לאלו המתאימים להם במחיר. למשל, בסטייה חיובית, השפלים במקדי עולים, לעומת שפלים יורדים במחיר. זו כמובן אתראה לגבי שינוי קרוב בכיוון שהסטייה מצביעה עליו, או במילים אחרות, בכיוון שהשיאים והשפלים של המקדי מבצעים.

 

אין כאן ערבות של הצלחה. יש סטיות שאינן מצליחות "לנבא" שינוי כיוון במחיר עצמו. אבל, סטייה, חיובית או שלילית, היא תמיד אלמנט טכני מכריע בניתוח המצב של נכס פיננסי מבחינתי. זו האזהרה החמורה ביותר, אחרי הדברים הקורים ישירות במחיר עצמו.

 

כמו כל האינדיקאטורים, גם המקדי הוא כלי עבודה. הוא אינו מבטיח דבר, אבל נותן למי שמתמחה בו יכולת להוסיף עוד כמה נקודות לסיכויי ההצלחה שלו. יש בו הכול: זיהוי כיוון התנועה, מצבי קיצון, לימוד המומנטום עצמו, ואת התאוצה שלו, ובמיוחד סטיות המזהירות על אפשרות סיום השלב הנוכחי של אותו כיוון תנועה.

 

המקדי הוא עולם ומלואו, ואני מקווה שהצלחתי לפתוח לכם את התיאבון כלפיו, ולעורר אתכם לחפש גילויים נוספים עליו, בכוחות עצמכם. הרבה הצלחה.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  ("המקדי הוא עולם ומלואו"|30|

  ביהדות, כל אדם הוא עולם ומלואו|194| רק אומרת|256|)
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  פרפר כחול 12/04/2017 11:27

 2. 2
  יש מאגר עשיר בסקירות בנושא ניתוח

  טכני, מסחר וכלכלה במדור THE TRADER החדש
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  energy 12/04/2017 10:12

 3. 3
  יפה מאוד! תודה

  על הפוסט הזה, אינפורמטיבי ומעשיר, נשמח לעוד :)
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  crazych 12/04/2017 10:08