תצוגות גרף מחיר בניתוח טכני

שיטות תצוגה הן נדבך נוסף בארסנל הכלים שלנו, והאמרה הנכונה לכול אותם כלים נכונה גם כאן: פשטות היא יתרון. חלק שמיני בסדרה

משה שלום 29/03/2017 12:12

א+א- 1

רוב המשקיעים-סוחרים מתייחסים אך ורק לתצוגה הקלאסית של תנועת המחיר, דהיינו שני צירי אינפורמציה, כאשר הציר האופקי מציין זמן רציף במרווחים קבועים, והציר האנכי מייצג את מחירו של אותו נכס פיננסי.

 

על בסיס זה אנו גם מתארים את הגרף אותו ננתח, כמו "גרף יומי" או "גרף שעתי", בהם כל נר מייצג פעילות מחיר של יום, או שעה, בהתאמה. לדוגמא, הנה גרף יומי של מניית Apple (כל הגרפים נלקחו מאתר Stockcharts):

 

אבל, קיימות צורות שונות ומשונות להצגה אלטרנטיבית של מה שנכס עושה טכנית. ניתן להכניס גורם תצוגה נוסף, כמו למשל גורם המחזור, ולייצר מזה גרף שבו הנרות יהיו עבות על פי גודל המחזור שקרה באותו מרווח זמן.

זהו גרף ה-CandleVolume, והנה אותה מנייה על פיו:

 

כמו כן, ניתן לשנות את הנרות עצמן, כך שהן נובעות מחישוב של מה שקורה עכשיו עם חישוב הנובע ממה שקרה במרווח הזמן הקודם. תצוגה מסוג זה היא תצוגת ה-Heikin-Ashi, והנה הגרף של המניה בהתאם לשיטה זו:

 

ובכלל, ניתן לוותר על כל נושא הזמן, ולהתייחס אך ורק לאלמנט המחיר בלבד,

כמו שעושים חברנו מעולם ה-Point And Figure:

 

כל אלו שיטות תצוגה חוקיות וטובות לצורך עבודה על פי ניתוח הטכני. סביב כולן נבנו שיטות מסחר וניתוח המותאמות אליהן. לכולן חסידים, ומסתייגים.

 

לדעתי, ההתייחסות שלנו לשיטות תצוגה צריכה לכלול את הגורמים הבאים:

  • ידיעה על קיומן, והבנת היתרונות של כל אחת מן השיטות.
  • התרכזות באחת לצורך העבודה המעשית שלנו מול השוק.
  • חיזוק האתראות והאזהרות לשיטת העבודה שלנו על ידי שימוש באלמנטים מהן.

 

היום, בעידו האינטרנט, לא קשה למצוא שיטות תצוגה, ולהבין איך כל אחת מהן מחושבות. יתר על כן, ברוב פלטפורמות הניתוח-מסחר ניתן למצוא כיום את רוב התצוגות שתיארתי, לעיל בנוסף לאחרות. אבל, כאמור, אין הגיון בניסיון לשלב את כולן. יש צורך בהתמקצעות באלו שמתאימות לאופי השיטה, ולזמינות שלנו.

 

שיטות תצוגה הן נדבך נוסף בארסנל הכלים שלנו, והאמרה הנכונה לכול אותם כלים נכונה גם כאן: פשטות היא יתרון. ניסיון לתפוס את המרובה רק יעשה שמות בביצועים. ולבסוף אציין שעבודה עם התצוגה הרגילה מכילה יתרון נוסף על כל האחרות: יש בה מן ה"נבואה המגשימה את עצמה" עקב הריבוי של המודעים אליה בלבד.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מיספור הכתבות בסדרה

    משה, שלום תודה על כתבות מעניינות. הכתבה הזאת היא חלק שמיני בסדרה. כתבה קודמת "אזורי מחיר חשובים" היא חלק שישי בסדרה. האם קיימת כתבה שביעית, או שפשוט טעות במיספור? בתודה, אברהם

    אברהם 20/06/2017 16:50