מהות תפקידו של ההון בעידן המודרני

האם ההון בעצמו, כמושג מופשט, יכול לגרום לתופעות כלכליות? בעבר היה ניתן לטעון שלא כל כך. בעידן המודרני, התשובה היא: בוודאי

משה שלום 22/03/2017 15:11

א+א- 1

אין כמו המילה הון (Capital) שיכולה לעורר מהומה בסביבה הרעיונית הכלכלית. את ה"Das Kapital" של קרל מרקס כולם מכירים כתחילתו של עידן הסוציאליזם-קומוניזם, ובימים אלו מסתובב בין דפי רבי-המכר (כללית, ולא רק כלכלית) ספרו של פיקטי על מהות תפקידו של ההון בעידן המודרני. אגב, הצלחת הספר נמצאת, על פי מה שאני מבין, בהרחבה שלו על מה שראוי שיהיה אופן ניהולו של אותו הון מודרני, ומעניינת העובדה שהספר מצליח במיוחד בסין.

 

אבל מה הוא בדיוק אותו הון?

תחילה נתמודד עם ההגדרה של משהו המכיל הרבה יותר מאשר מזומנים, ועושר של רכוש. מדובר על משאבי הפרט, או הגוף המוסדי, שעליו מדובר. משאבים היכולים להכיל גם אמצעי עבודה, וכשרון התחדשות, לצורך ייצורם של מוצרים, ושירותים. מה אם כן ההבדל בין עושר מדינה, והונה? הדבר מתמקד בכוונה של המחזיק בהם לעתיד.

 

בעושר נכליל הרבה מאוד דברים שאינם אמורים להיות בשימוש, אלא רק לאחזקה מתמדת. לא רק עבור מי שמחזיק אותו כעת, אלא גם לדורות הבאים. לדוגמה, נוכל לתת את כל מה ניתן לקטלג כמוצגים היסטוריים או אף תרבותיים. לעומת זאת, ההון מיועד לשימוש הפקתי של משהו אחר. כאמור, מוצרים או שירותים, אך ניתן לחשוב גם על ייצור של הון נוסף כחלק מן התהליך כולו.

 

בסופו של דבר, ניתן לסכם ולומר שהשימוש הנכון בהון יביא להגדלה מתמדת של כמות העושר.

 

הדיונים האינסופיים בדבר המונח הכלכלי הזה סובבים סביב אופן השימוש בהון, וחלוקת התוצאה של מה שהצלחנו להביא לעולם על ידי שימושו. הקפיטליזם, וכאן אני ממש מכניס את המונח לסד של צמצום קיצוני, ובכן, הקפיטליזם, רואה בתנועה החופשית של ההון, וכל נגזריו, כחלק קריטי של יכולת הפקת העושר ממנו. כמו כן, אותו חופש מועבר מחשבתית לחלוקת פירות ההצלחה. ההיצע, והביקוש, של כל דבר: מוצרים, עבודה, זמינות, או אף רעיונות, כל אלו יאזנו את עצמם בצורה של שיווי משקל מובנה.

 

לעומת זאת, הקומוניזם, וכל נגזריו ההיסטוריים, יראה בטבע האנושי את האויב הגדול ביותר של החלוקה הצודקת של פירות הצלחת השימוש בהון, ולכן ידרוש מדיניות מרכזית נוקשה יותר, או לפחות איזון הבעיות הטמונות בטבע האדם.

 

ומה עם ההון עצמו? האם הוא בעצמו, כמושג מופשט, יכול לגרום לתופעות כלכליות? בעבר היה ניתן לטעון שלא כל כך. בעידן המודרני, התשובה היא: בוודאי, ובמיוחד כאשר הוא מעין מגמה (לבה רותחת) המחפשת בכל רחבי הגלובליזציה את התשואה הגבוהה ביותר. תשואה שיכולה להימצא אמנם בייצור של דברים, או שירותים, אבל בהחלט יכולה להימצא בחלק הפיננסי של חיינו המהווה יותר ויותר אלטרנטיבה לחלק האמיתי של הכלכלה.

 

למעשה, הדיכוטומיה החדשה הזו בין מה שיכל להיות השימוש ה"נכון" של ההון המודרני, ומה שהוא עושה בפועל, היא זו שמייצרת את הדיון הכלכלי העיקרי של ימינו. בלי הון כספי, אנושי, ושל חומרי הגלם, אין המשך לחיינו, אבל האם הדמוקרטיזציה בעולם ההשקעות, הגלובליזציה של מערכי הייצור, האוטומטיזציה של העבודה, ובעיקר הקישוריות, והפיזור האינסופי של המידע הזמין באופן מיידי, האם כל אלו לא שינו לחלוטין את יכולתו של ההון לשנות, ולהיות המנוע של הדברים?

 

בימים אלו, אנו מביטים בתדהמה על מדינה אירופית שלא יכולה לתת לאזרחיה את מלוא רצונם במזומנים. המעבדה היוונית תאמר לנו משהו נוסף על עתיד כל מי שחשב שהוא יוכל להתקדם עד אינסוף, על בסיס לא רק מה שיש לו, אלא גם על בסיס ההון העתידי המגולם בחוב המגויס.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    כן, כשההון כולו בכיסיהם של מעטים...

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    פרפר כחול 22/03/2017 15:20