צמיחה - לדעת את האמת, בזמן אמת

גודלה של הצמיחה, המושווה לעבר, לגירעון, ולחוב, מהווה אחד הפרמטרים הקריטיים לקביעת דירוגה הפיננסי

משה שלום 15/02/2017 15:29

א+א-

מושג הצמיחה הוא מסובך מאוד להגדרה, ולהבנה. מיד תאמרו מה קל מזה? הרי אם נוצר עושר נוסף, על זה הקיים מן התקופה האחרונה הנמדדת, הרי לפנינו צמיחה. ורשמית, זה אכן המדד. כך, נכנסים מיד למוקש גדול, והוא הגדרת "העושר הנוסף". ממה מורכב העושר של מדינה? האם הצמיחה מבטאת עושר נומינלי, או ריאלי, דהיינו ככזה המנוקה מהשפעות האינפלציה? האם מדובר בעושר ממשי, או יותר ערטילאי, דהיינו הנובע מגידול בשירותים, פרטיים או ממשלתיים? האם צמיחה יכולה להיות נמדדת על פי מאמץ מופחת טכנולוגית של יצירת כמות זהה של גדג"טים? ועוד כהנה שאילתות…

 

אגב, תתפלאו לשמוע שהרבה מן המספרים הרשמיים, המפורסמים בכל רבעון, והמופיעים במדיה הכלכלית ההמונית דווקא מתייחסים לסוג הנומינלי דווקא, כאשר בעומק המסמך ניתן גם לקרוא את השפעת האינפלציה, והמספר הריאלי. כדי להוסיף עוד רמה של מסובכות, נותנים לנו את נתוני הצמיחה בחלקים, כאשר החלק הראשון הוא צפי נבואי, וככל שעובר הזמן, מוזרמים אלינו עדכוני התאמות על פי המציאות בשטח. וכך ייתכנו שינויים של 30-50% בין המספר החזוי הראשוני, ומה שמקובע אחרי אוסף של התאמות היסטוריות. כידוע, זהו אותו המנגנון המשמש את משרדי הממשלה המדווחים לנו על מספרי המשרות המתווספות במשק, ואחוזי האבטלה.

 

וכך, לפנינו מספר שקשה להתייחס אליו ברצינות, בזמן אמת, כקנה מידה של ההצלחה של המשק המדובר. למה זה חשוב לנו לדעת את האמת, בזמן אמת? כי הצמיחה קובעת המון גם בתחומים אחרים: אחוז חוב-תוצר, הרבה מאוד מן העולם המוניטרי, דרישות שכר, ועוד כהנה דברים, כאשר העיקרי בעיני היא היכולת של הפוליטיקאים להתגאות בתקופה של צמיחה כהישג שהם הצליחו להביא עלינו.

 

לא אוכל להרחיב על התשובות לכל השאלות המופיעות כאן, אבל, לדעתי, מספיק לומר את עיקר הדברים: מה שנכנס לחישובי הצמחה הוא אוסף הדברים שהמדינה רוצה שיהיו שם. חכמה גדולה? לא, לא בהכרח. אולי אוסף הדברים הנמדדים יכול להיות במחלוקת, אבל העובדה שזהו האוסף הקבוע, הנמדד, ושהצמיחה הוא עניין יחסי, גורם לכך שאנו מקבלים במספר, ובתיקונים שלו, פרמטר סביר עבור התמונה הכלכלית הגדולה.

 

דוגמה: כאשר סין התגאתה בצמיחה דו-ספרתית, אין ספק שהיה זה סימן שלפנינו מעצמה שיוצאת למסע של השלמה מהירה עם הפיגור שהאידאולוגיות מן העבר גרמו לה. אותה מדינה, עכשיו, במספרם הרשמיים, מדברת על צמיחה סביב ה-7 אחוז, וזה סימן לקושי, האטה, ואף סיכוי לאי שקט פוליטי. למרות שהאחוז הזה מהווה גן עדן של ממש בקונטקסט של מדינות מפותחות, כמו ארה"ב או אירופה. הקונטקסט של הצמיחה הוא העיקר, כאשר המספר המפורסם הרשמי מהווה את חלון הראווה של המשק הנמדד.

 

גודלה של הצמיחה, המושווה לעבר, לגירעון, ולחוב, מהווה אחד הפרמטרים הקריטיים לקביעת דירוגה הפיננסי, ועל יד כך, ביכולתה של להמשיך לקבל מימון מהיר, וזול, להמשך הפעילויות הדורשות אשראי מדינתי. סה"כ, כולנו אומרים להרגיש טוב במשק צומח. איך הוא באמת עושה זאת, והאם האזרחים באמת נהנים מכך, זה כבר עניין אחר.

 

 ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה