מושגים כלכליים

סקר מנהלי הרכש

הניסיון מלמד שתוצאות הסקרים האלו אכן משפיעים על המגמה הכללית של הסנטימנט עבור הכלכלה האמיתית, ובכך תרומתם היותר גדולה

משה שלום 01/02/2017 13:42

א+א-

אחת מן הסטטיסטיקות המקרו-כלכליות הפופולריות ביותר היא נתוני הסקרים השונים המבוצעים מול מנהלי הרכש. באנגלית: Purchasing Managers Index. ישנם שלוש סוגי נתונים הקשורים לנושא זה: נתון מנהלי הרכש בתחום הייצור (Manufacturing), אלו הקשורים לשירותים (Services), והסקר המשקף את הסה"כ של שניהם, בתוספת של מה שאינו נכנס בהם (Composite).

 

לגבי כל הסוגים, המספר המתקבל מורה על מהות זהה: אם המספר מעל 50, לפנינו סקטור גדל ומתרחב. לעומת זאת, מספר מתחת ל-50 יורה לנו על סקטור מצטמצם ויורד. מה עומד מאחורי המהות כאן? זה פשוט מאוד, ונובע באופן ישיר מן השם של הסדרה.

 

מדובר על סקר רחב למדיי אצל האנשים האמורים לקבוע את ההשקעה העתידית בציוד, וחומרים, באותו סקטור. אין זה כולל את עניין התעסוקה. אותם מנהלי רכש אמורים להיות חכמים מספיק, ומבינים מספיק, את סביבת קיומם הכלכלי, והסקטוריאלי, על מנת לומר לנו מה הם חושבים לעשות בתחום הרכישות הממוקדות בחודש הקרוב. הם מהווים את הגוף המעורב בשטח, והיודע טוב מכולם בעיני הממשל, וחברות הדירוג, כדי להעריך את צפי הגידול של אותם סקטורים.

 

וכאן אנו נכנסים לבעייתיות הקטנה הקיימת בחלק מן הנתונים. בעייתיות הנובעת מאופי הגוף המבצע את הסקר: סקר ממשלתי נחשד כנתון הנמצא תחת לחצים פוליטיים סמויים. לכן, הוא יתקבל בהרבה פחות אמינות מאשר סקר דומה, באותו סקטור, המגיע מגוף פרטי בלתי תלוי. הדוגמה הבולטת ביותר לכך נמצאת בסין.

 

קיים הבדל גדול של התייחסות, ואמינות, בין ה-Manufacturing PMI הממשלתי, וזה המגיע מבנק HSBC. זה האחרון, נמצא כרגע מתחת ל-50, דהיינו בצמצום הסקטור, לעומת הממשלתי, המרחף קצת מעל אותו מספר קובע, ובכך מצביע על סקטור בהרחבה. מעניין, לא?

 

מעבר לצד המניפולציה הברורה, עלינו להבין שתשובות שיינתנו לפקיד ממשלתי בהכרח יהיו שונות מאשר לנציג של גוף מסחרי, אשר אינו יכול להשפיע על הנסקר בקריירה שלו, או יותר גרוע מכך. לכן, טבעי הדבר שהתוצאות הממשלתיות יהיו טובות יותר מן האחרות, וזאת גם בלי התערבות גסה, ושינוי מספרי מרכזי.

 

ומה לגבי המהות? האם יש ערך לאותם מספרים המגיעים מאותם מנהלי רכש? כרגיל, נאמר שמספר אחד, או שניים, אינם בעלי ערך גבוה במיוחד. המגמה בהם היא החשובה, ולכן רצף של מספרים לכיוון היורד מתחת ל-50 יוסיף להשערה שהסקטור הולך למיתון, ורצף של מספרים העולים מעל ה-50 יעורר אופטימיות.

 

יש תמיד לזכור שמדובר בסקר של אנשים, ולכן, אירועים פתאומיים, בעלי חשיבות אסטרטגית, יכולים לשנות ב-180 מעלות את הערכתם של אותם מנהלי רכש לגבי העתיד המידי. למרות כל ההסתייגויות, זהו מדד חשוב, וטוב, למגמה של הייצור, והשירותים במשק. כמו כן, הניסיון מלמד שתוצאות הסקרים האלו אכן משפיעים על המגמה הכללית של הסנטימנט עבור הכלכלה האמיתית, ובכך תרומתם היותר גדולה.

 

****

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה