נתוני תעסוקה

נתוני התעסוקה המגיעים בימי שישי, פעם בחודש, הם מהומה על לא מאומה, ומהווים, בעיקר, אלמנטים של תזמון למסחר-השקעה, וסיבה לשינוי כיוון בחוזים העתידיים

משה שלום 01/02/2017 08:50

א+א-

פעם בחודש נכנס כל העולם לציפיה גדולה, ומחכה בקוצר רוח לנתוני התעסוקה בארה"ב. נתונים המכילים המון פרטים כאשר המדיה הכלכלית ההמונית מתרכזת בעיקר בשניים מהם: כמות המשרות שהתווספו למשק, ואחוז האבטלה הכללי.

 

אותם מספרים בעלי תכונה אחת: הם מזיזי שוק באופן מובהק, וזאת במיוחד כאשר הם מופיעים עם הפתעה לעומת הצפי בהם. יש לומר מייד ששניהם מעוותים בצורה קשה, וההסבר לכך בהמשך, אבל העובדה שהשווקים מגיבים אליהם בצורה כה בולטת מקנה להם את חשיבותם המיידית, למרות חוסר ההתאמה בינם למה שקורה בפועל בתחום התעסוקה.

 

הבה ניקח את כמות המשרות שהתווספו למשק לרגע: מעבר לחלוקה המוזרה הקיימת בין הסקטורים השונים, מעבר לאי ההפרדה הבולטת בין אופי המשרות (קבועות, זמניות, בעלות שכר גבוה, או נמוך, וכו…), מתווסף אלמנט מיוחד למספר האמיתי והוא מספר מחושב המגיע ממודל עונתי המציין את מה שהכלכלה "אמורה לייצר".

 

מודל אשר אמור להשלים את מה שלא ניתן לדעת על פי הסקרים, והנובע מעיקר מיצירת מקומות עבודה במקומות מאוד קטנים, או מרוחקים. אותו מודל מוסיף לעיתים את רוב המשרות החדשות כאשר מתקיימים תיקונים מאוחרים יותר על פי מה שקרה בפועל. הבעיה היא שאותה רוויזיה אינה מתפרסמת בצורה הבולטת שבה ההערכה הראשונית הוכנסה לתודעת הציבור, וכך אנו מקבלים עיוות אחרי עיוות של מה שקורה במצבת המשרות. לעיתים המצב די מצחיק.

 

יומיים לפני פרסום הנתון הממשלתי אנו מקבלים נתון פרטי ממכון ADP המדבר על כמות המשרות שהתווספו בסקטור הפרטי, ויום לפני אנו מקבלים נתונים על אחוז הגידול בפיטורי העובדים בחודש המדובר. וכך, יש חודשים שבהם שניהם מראים על האטה בתעסוקה כאשר המספר הממשלתי ממש חיובי, או להיפך.

 

על כן, דעתי היא שהתובנה היחידה שאנו יכולים לקבל מן המספר הזה הוא מה שאכן קורה בפועל בשוק כתוצאה מפרסומו. כמו כן, אין להסתמך על מספר אחד או שניים, אלא רק לסדרה של 6 או יותר מספרים כאלה, אחרי השינויים העונתיים וההתאמות של המודל המחושב, על מנת לדעת מהשהו חכם יותר על מצב האבטלה במשק האמריקאי.

 

ולגבי אחוז האבטלה? גם כאן המצב די בעייתי. אין ספק שהמספר המתפרסם הוא זה הנשאר במוחם של הרבה מאוד מציבור המשקיעים. למרות זאת, המספר המופיע תחת הכותרת U6, המכיל הרבה יותר סוגים של מחפשי העבודה, וחלק ממיואשי החיפוש, הוא המספר הנכון יותר. כרגע הוא עומד על סביבות ה-10%.

 

כמו כן, ויש רבים היודעים ומציינים עובדה זו, רוב השיפור שראינו במספר הרשמי יכול להיות מיוחס לכמות האדירה של האנשים ש"ירדו" מן המדידה, והפכו למובטלים מיואשים שאינם מחפשים יותר עבודה כלל. המספר המודד זאת היטב הוא "אחוז ההשתתפות בכוח העבודה":

 

וזה הגיע לשפלים של שנות ה-70!

 

מי שרוצה להעמיק בכל זה, מוזמן ללכת לבקר את אתר shadowstats.com שממנו אני מביא את הגרף הבא לדוגמא:

 

 

כמו שאמרתי בתחילת דבריי: נתוני התעסוקה המגיעים בימי שישי, פעם בחודש, הם מהומה על לא מאומה, ומהווים, בעיקר, אלמנטים של תזמון למסחר-השקעה, וסיבה לשינוי כיוון בחוזים העתידיים. מה שנקרא "כבדהו וחשדהו".

 

***

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה