גירעון תקציבי - חלק ראשון

למרות הדעה הרווחת, לא כל גירעון תקציבי רע במהותו

משה שלום 01/02/2017 08:34

א+א-

הפעם נעסוק במושג הגירעון התקציבי, כאשר לנושא אקדיש שני חלקים שזהו הראשון בהם. ובכן, מהו אותו גירעון תקציבי המוזכר פעמים כה רבות על ידי קובעי המדיניות?

 

בצורה הפשוטה ביותר ניתן לראות זאת כאוברדראפט הלאומי.

כאשר יש פחות הכנסות מהוצאות קיים מחסור במימון שוטף לפעילות הממשל, וזה האחרון, מדווח לנו על ההפרש כגירעון. נתון זה נכנס לקטגוריה של הנתונים החשובים בקביעת בריאותה הכלכלית של מדינה.

 

כמעט ואין מדינה החיה באיזון או בעודף תקציבי לאורך זמן. השאיפה המוצהרת של הפוליטיקאים היא להגיע לנקודה הנכונה שבין הלחץ המגיע מן השווקים הפיננסיים וחברות הדירוג, זה הלוחץ להקטין את הגירעון, והלחץ המגיע מן הציבור, הרוצה יותר שירותים ממשלתיים הגורמים לגידול בגירעון. הניסיון מלמד שככל שהממשלות יותר אידיאולוגיות, או חלשות מבחינה פוליטית, נראה גידול לא מבוקר של אותו פרמטר תקציבי.

 

למרות הדעה הרווחת, לא כל גירעון תקציבי רע במהותו.

גירעון, לא גדול מדיי, המכוון להשקעות בעתיד, כמו תשתיות, חינוך, ובכלל דברים אשר יניבו פירות עתידיים, גירעון כזה הוא חיובי, ולעיתים חיוני. מדידת החיוב שבמטרות אלו לא ראוי שיהיה תלוי בטיב הפרמטרים של ריביות ומימון, אלא כהשקעה הקשורה לצמיחתה העתידית של אותה מדינה.

 

לצורך דוגמא ניקח מדינה הצומחת ב-2% ריאלית, עם גרעון מתגלגל של עד כ-4%, ועם ריבית נומינלית של עד כ-3% על מימון אותו חוב. מודל כזה ייראה כמצויין. נותר רק לקבוע אם הכסף מנוצל לדברים פרודוקטיביים, או לא.

אין לערבב תחומים, ולזהות את הגירעון עם החוב הלאומי.

 

זה האחרון הוא תוצאה ארוכת טווח של חריגה גדולה מדיי בגירעונות, אבל הוא עומד בפני עצמו, ואינו בהכרח קטן, או גדל, במידה ומשתנה הגירעון. לדוגמא: מדינה במיתון, דהיינו בצמיחה שלילית, יכולה לגדול בחובה, למרות שלא יהיה בה גירעון או אף עודף תקציבי. הכל תלוי במימדים של החוב, ובריביות המדוברות. ראו את משברי יוון האירופים כדוגמא הקלאסית לכך.

 

כאמור, הגירעון הוא חלק מן הפרמטרים על פי נמדדת מדינה, כאשר חברות הדירוג באות לתת ציון, ובכך קובעות את הריבית על המימון שהיא תרצה לגייס בשווקים הבינלאומים.

 

ככל שהנוקשות התקציבית גדולה, כך ייראה הדבר טוב בעיני אותן חברות דירוג, וזאת גם כאשר אחוז הגרעון יהיה גדול יותר ממדינה אחרת, המנהלת מדיניות פחות נוקשה. מדינת ישראל נחשבה, עד לא מזמן, למדינה מאוד נוקשה בניהול גירעונה, ולכן הייתה חביבה על חברות דירוג האשראי. וכך, קלות השגתו ומחירו הנמוך של מימונה של מדינתנו היו שם דבר שבשווקים הפיננסיים.

 

***

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה