תגובות לקול הקורא של כחלון: ”חברות הבנייה המקומיות אינן הבעיה - אלא המבנה המעוות של שוק הנדל”ן”

שר האוצר מתכנן להביא חברות זרות כדי לקדם התחלות בנייה ולהוריד מחירים; "הטעויות החוזרות של הממשלה מקורן לא בהיעדר כוונות טובות, אלא בהיעדר אנשי מקצוע טובים"

מערכת ספונסר 06/03/2016 12:03

א+א- 1

בתגובה ל"קול הקורא" שיפרסם שר האוצר משה כחלון במטרה להביא שש חברות מחו"ל שיעסיקו 6,000 עובדים זרים, זאת על מנת לקדם יותר התחלות בנייה ולהוריד את מחירי הדיור, אומר היום ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "זוהי הצעה הזויה. מה יוכלו חברות מחו"ל לעשות במה שחברות ישראליות לא עשו? לבנות יותר? לקצר את זמן הבנייה? להוריד את מחירי הדיור?"

 

לדברי כהן, "הלא הבעיה איננה כלל ועיקר חברות הבנייה המקומיות, אלא מבנה שוק הנדל"ן שהינו מעוות, עמוס בביורוקרטיה, הליכי הפשרה ותכנון סיזיפיים וממושכים ומחסור כרוני בעובדים זרים.

 

"אם הממשלה, למשל, תחליט לייבא עובדים ממדינות קרובות דוגמת טורקיה, בולגריה ורומניה, זאת במקום להפריח הצעות דוגמת יבוא עובדים יקרים מסין וכעת יבוא חברות זרות, זה יהיה הרבה יותר אפרקטיבי נכון ויניב תוצאות. יבוא חברות מוחו"ל רק יכניס כאוס נוסף לענף, יוריד לחלוטין את המוטיווציה לבנות אצל חברות ישראליות ויתרום בדיוק להיפך – לעליית מחירי הדיור".

 

עו"ד גיא ברכה-טשרניחובסקי, מבעלי המרכז להתחדשות עירונית מקבוצת אפיקים 38: "נשגב מבינתי איך ממשלת ישראל מסרבת פעם אחר פעם לאמץ את הפתרון הנכון והאולטימטיבי –קידום התחדשות עירונית כוללת. הכשלונות הרצופים בשנים האחרונות לעצור את דהירת מחירי הדיור, המחסור בהתחלות בנייה, והעובדה שכל פתרון שאומץ בשנים האחרונות, החל ממחיר למשתכן, דרך מעמ אפס וכעת יבוא קבלנים זרים, הוכיח את עצמו כקטליזטור של עוד עליות מחירים, ממחיש באופן חד ביותר כי רק תכנית ממשלתית כוללת שתסמן את כל האזורים המיועדים לפינוי בינוי ו/או תמא 38, ותחרות על דגלה קידום רבבות יחידות דיור בשנה ובסופו של דבר מאות אלפי דירות שייבנו במסגרת התחדשות עירונית, רק היא תביא ליציבות בענף ולהורדת מחירי הדיור. התחזית שלי: תכנית זו ומו קודמותיה, תיגנז כלעומת שבאה".

 

שאול שמיל, הבעלים של שאול שמיל מהנדסים: "הטעויות החוזרות של ממשלת ישראל בפתרון משבר הנדל"ן מקורן לא בהיעדר כוונות טובות אלא בהיעדר אנשי מקצוע טובים. המלצתי בעבר, ואני ממליץ כעת ביתר שאת, כשהממשלה תיצור גוף מקצועי נטו, מעין ’טראסט מוחות’ של מומחים שיכלול בתוכו מתכנניערים, מהנדסים, אדריכלים, שמאי מקרקעין ועוד, וגוף זה ייצר מטרות ויעדים לטווח הקצר, הבינוני והארוך, שבהם ניתן יהיה לא רק לייצר את מאות אלפי יחידות הדיור הדרושות בשנים הקרובות, אלא גם תעדוף – על מה ללכת? האם באיזור הביקוש? האם בשולי איזור הביקוש? האם בפריפריה?

 

"האם הממשלה, למשל, צריכה לחזור ולהתערב בשוק הנדלן כפי שהיה בעבר הרחוק ולהקים ’חברות משכנות’ או שמא להמשיך ולתת לשוקר הפרטי להכתיב את הקצב? האם להחזיר את הלוואות ומענקי המקום? אילו עובדים זרים, אם בכלל, צריך לייבא? מה הם ה’פלוסים’ וה’מינוסים’ של יבוא חברות זרות? איך לייצר מחדש מוטיווציה אצל היזמים המיואשים? כל אלה, לטעמי, לא יקודמו ללא ’טראסט המוחות’ הזה".

 

היזם חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ-גלנור הבונה בערים תל אביב ורמת גן: "הישראלים אינם טיפשים. הם רוצים לגור היכן שיש להם עבודה, משפחה וחברים. לדוגמא, ברמת גן כל ההתעניינות היא בקרב משפרי דיור מקומיים וכנ"ל בתל אביב. לכן על הממשלה לדאוג, לצד דירות יוקרה ודירות יקרות יחסית למעמד הבינוני בערים אלה, לקדם גם אלפי דירות קומפקטיות בנות 2 ו-2.5 חדרים לצעירים הלומדים מתגוררים בשכירות ועובדים בגוש דן.

 

"אז מה יועילו חכמים בתקנתם לייבא חברות בנייה זרות, אם בינתיים הם אינם דואגים למשל, להסב משבצות קרקע פנויות או בעלות יויעוד אחר שלא מומש למטרה זו? האם במדינות רווחה דוגמת סקנדינביה או הולנד נבנות רבבות דירות כאלה מידי שנה, מה רע לצעירים הישראלים שייבנו עבורם דירות בנות 50 מ"ר, למשל, בסטנדרנט בסיסי ובעלות של לא יותר ממיליון עד 1.2 מיליון שקלים, ובמרחק של הליכה או נסיעה על אופניים מחוף הים, תיאטרון הבימה או מתחם הבורסה ברמת גן?".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    תודה לגיא ברכה

    כל הכבוד לעו"ד גיא ברכה, עלה והצלח. ולכל מי שביקש אתר המרכז להתחדשות עירונית http://www.afikim38.com/

    ירון 17/03/2016 10:54