ג’נסיס: פוטנציאל התחזקות דו-ספרתי בחומרי גלם וסחורות במהלך 2016

עדי פנחס, חבר ועדת השקעות בקרן: "תופעת ’אל ניניו’ תפגע בהיצע של חלק מהסחורות החקלאיות; העובדה שמחיר חלק מהסחורות נמוך ממחיר הפקתן תתמוך בעליית מחירים דרמטית"

מערכת ספונסר 14/12/2015 12:12

א+א-

להערכת ועדת ההשקעות בקרן הגידור ג’נסיס, לחלק מחומרי הגלם והסחורות יש פוטנציאל התחזקות דו ספרתי במהלך שנת 2016 זאת לאחר שנגעו בשפל של 13 שנה במהלך 2015.

 

לדבריהם, הסחורות העשויות להתחזק משמעותית הן נפט, סוכר, וסחורות שונות מתחום המזון כמו שמן דקל, שמן סויה, קקאו וקפה. המשך עליית המחירים תיתמך בתופעות הקשורות לשינויים הקיצוניים הצפויים השנה במזג האוויר העולמי כתוצאה מתופעת ה"אל ניניו" בעיקר סחורות רכות שגדלות לאורך קו המשווה כמו קקאו, קפה וסוכר.

 

בתחום הסוכר צפוי להיות מאזן שלילי בשנה הבאה. על פי ועדת ההשקעות בקרן, הצפי הוא לעלייה דו ספרתית במחיר במהלך 2016 מרמת 400 דולר ל-450 דולר לטון סוכר ואף מעבר.

 

"מעבר למתוקים, ההערכה היא כי נראה עלייה גם במחיר הלחם ומוצרי החיטה השונים. החיטה נמצאת היום בשפל של 6 שנים, בג’נסיס מציינים כי יש כיום מלאי שיא של חיטה אך יש מהמורות נוספות בדרך כמו פעילות ספקולטיבית שדחפה את מחיר השוק שלה כלפי מטה והיתכנות סבירה של פגיעה בהיצע בשל תופעות מזג האוויר במהלך 2016", הוסיפו בוועדה.

 

לדברי עדי פנחס, יועץ וחבר ועדת השקעות בקרן הגידור, "גרף קורלציה היסטורי מצביע על קשר הפוך בין מחירי הסחורות לשער הדולר. הצפי העולמי להעלאה של ריבית ה’פד’ מוביל להתחזקות של הדולר האמריקני ובמקביל תמתן את ההתחזקות בסקטור הסחורות. יחד עם זאת סחורות שמחירן נלחץ מטה בשנים האחרונות בעיקר כאלו שמחירן ירד עד מתחת לעלות היצור, צפויות לעלות ב 2016 כדוגמת סוכר, חיטה, נפט ואלומיניום".

 

לגבי הזהב השחור שבסוף השבוע האחרון רשם רמות שפל חדשות, מציין פנחס כי היעד העליון של חבית נפט במהלך 2016, עומד על כ-60 דולר לחבית נפט. סעודיה, וחברות אופ"ק הציפו את השוק בנפט, ופגעו קשות בתעשיית הפצלים האמריקאית.

 

" לאורך זמן, גם ארה"ב וגם מדינות נוספות צפויות להוריד את התפוקה בשל ירידה בכדאיות ייצור הנפט בשל מחירו הנמוך. ירידה בתפוקה תוביל לעלייה במחיר לריבאונד הגיוני במחירי האנרגיה שהגיעו לשפל במהלך 2015.

 

"חברות סחר ומזון רואות את רמת המחירים הנוכחית בסחורות החקלאיות שחלקן בשפל מחירים רב שנתי, כרמה אטרקטיבית ומאריכות כיסוי לתוך 2016 ומעבר לכך.

 

"ספוקלנטים שפגשו תשואות יפות במניות, אג"חים ונדל"ן צפויים במהלך 2016 להסית כסף חזרה לסחורות שחלקן אף נסחרות מתחת למחיר הפקה, דבר הנתפס בעיני הספקולנטים כארביטראז’.

 

"ההתחזקות הצפויה בשער הדולר כתוצאה מהעלאת הריבית בארה"ב במהלך 2016 תגביל את עליות מחירי הסחורות שרובן מתומחרות בדולר, אך עדיין הצפי הוא לתשואה עודפת בשוק הסחורות לזו שישיגו ב 2016 נכסים אחרים עם העדפה לסחורות כמו סוכר, חיטה, קפה, נפט ומתכות תעשייתיות כדוגמת נחושת ואלומיניום", סיכמו בג’נסיס.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה