גרינקורן גוזף

גרינקורן: ארה”ב היא השוק האטרקטיבי היחיד להשקעה ב-2015

מנכ"ל מוריס גרופ מעריך כי הפד יחזור להעלות ריבית רק בתחילת 2016, וכי על פי מצב העניינים הנוכחי, למחיר הנפט פוטנציאל לרדת למחיר יעד נמוך של 40 דולר לחבית

מערכת ספונסר 21/12/2014 12:12

א+א-

השוק האמריקני הוא השוק האטרקטיבי היחיד להשקעה ב-2015, זאת, הודות לשילוב של חולשת השווקים בעולם אל מול החוסן של החברות האמריקניות ומצב יחסי טוב יותר במשק האמריקני לעומת כלכלות אחרות בעולם, כך מעריך ג’וזף גרינקורן, מומחה השקעות בוול סטריט ומנכ"ל מוריס גרופ בסקירה לקראת שנת 2015.

 

גרינקורן מעריך כי ה’פד’ יחזור להעלות ריבית רק בתחילת 2016: ב’פד’ לא רוצים לראות מהלך של היחלשות הצמיחה במשק האמריקני בשל העלאה מוקדמת מדי של הריבית. לגבי הדולר, גרינקורן שורי לגבי המטבע האמריקני ומעריך כי הדולר עשוי להתחזק מול אינדקס המטבעות ברמה של עד 20%. כסף מכל העולם יגיע לוול סטריט ויצא השווקים המדשדשים בשאר העולם כמו אירופה ואסיה.

 

גרינקורן מעריך כי על פי מצב העניינים הנוכחי, למחיר חבית נפט פוטנציאל לרדת למחיר יעד נמוך של 40 דולר לחבית. זאת בהנחה שסעודיה השולטת בארגון אופק תמשיך לייצר נפט בקצב הנוכחי. אפקט נוסף שמשפיע על ירידה במחיר הנפט הוא הגעה של ארה"ב לעצמאות אנרגטית בתחום הנפט, זאת הודות לצינור נפט מרכזי שצפוי להיות מונח בקרוב באישור של הקונגרס הרפובליקני הנוכחי. גרינקורן כי מחיר הנפט הנמוך תורם למשק האמריקני בזכות החיסכון העצום שהוא מניב לאזרחים שבאופן טיפוסי מפנים הון לצריכה והשקעות במקום להוציא אותו על דלק וגז לתחבורה וחימום.

 

גרינקורן מעריך כי אירופה תמשיך לדשדש. לטענתו, הבנק האירופי בראשות מריו דראגי חייב לבצע הרחבה כמותית משמעותית שייצר צמיחה בגוש האירו, בדומה לתהליך שעברה ארה"ב בשנים האחרונות. היורו צפוי להמשיך להיחלש בשל השבריריות של הכלכלה האירופית שסובלת משיעור אבטלה מבהיל של 11.5% המעיב על יכולת ההתאוששות שלה. באירופה חייבים טיפול שורש בשוק העבודה שסובל בעיקר מאבטלה של כוח העבודה הצעיר שעומד שיעור מדאיג של 21.8%, בכל מקרה, שיפור בכלכלת אירופה אם יקרה צפוי לאחר תהליך של שנתיים לפחות ולא לפני כן בדגש על כלכלת ספרד שסובלת מאבטלה של 25.1%, כלכלת יוון עם שיעור מדהים של 27.2% מובטלים מכלל כוח העבודה ואיטליה, הכלכלה השלישית בגוש האירו שסובלת מאבטלה של 12.6%.

 

לגבי רוסיה, גרינקורן מציין כי העלאת הריבית ברוסיה ל-17% רק ממחישה עד כמה השוק הרוסי אינו יציב, ואינו בטוח למשקיעים. גרינקורן מעריך כי המשך הסנקציות על רוסיה ושמירה על מחיר נמוך של הנפט והסחורות יעיבו על מטבע הרובל שצפוי להיחלש עד רמה של 100 דולר לרובל. לדעת גרינקורן, ברוסיה יש פוטנציאל למשבר סחורות שיעיב על פעילות של חברות בינלאומיות ברוסיה שבה כוח הקנייה של הצרכנים בה הולך ופוחת. חברות כמו איקיאה, אפל, יצרניות רכב כמו לנד רובר, יגואר, אאודי, GM וחברות מזון ואלכוהול הפעילות בשוק הרוסי, צפויות ב-2015 לראות עצירה במכירות שלהן ברוסיה עד יעבור זעם ונראה התאוששות של השוק הרוסי.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה