קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

אגרות החוב הממשלתיות של ממשלת ישראל המקבילות לאלו האמריקאיות ל-10 שנים נפלו במעל 4% בחודש וחצי האחרון, ובהתאם התשואה עליהן עלתה - במה שנראה כמו אירוע שממנו קשה להתעלם, שכן מאחוריו עומד בסיס הבורסה הישראלית - הנדל"ן והבנקים.

ההיבטים הללו, באים לידי ביטוי בשני נגזרות חשובות מאד לבורסה הישראלית: הנדל"ן והבנקים, שכן הנדל"ן נשען על התשואות הממשלתיות ולבנקים חשיפה מהותית לנדל"ן.

הנדל"ן מושפע מעליית התשואות לשלילה שכן כל נכסי הייוון מושפעים מהפרמייה שנגזרת מתשואות גיוס החוב של ממשלת ישראל. לדוגמא, אג"ח שקלית בריבית קבועה שירדה במעל 4% בחודש וחצי האחרונים והגיעה לתשואה של 4.83% - בעצם מסכנת גם את סדרת החוב הקונצרני, וגם את המניות שמושפעים באופן ישיר מאותה תשואה ממשלתית. תחום הבנקים מושפע כנגזרת ראשונה, שכן רוב האשראי שלהם נשען על הנדל"ן. זאת בדומה לתחום הקונצרני שם גיוסי החוב של החברות מתבסס רובו ככולו על הנדל"ן והבנקים.

הדברים הללו לא חדשים, אך אם נמשיך לחזות בהתבדרות תשואות האג"ח, אז לא נופתע לראות שפל נוסף בבורסה הישראלית.

עליית התשואות משפיעה לא רק על העולם הפיננסי, כמו הבורסה, אלא גם על התחום הריאלי, כמו פוטנציאל שיקום הצרכנים בישראל שגם ככה נמצאים תחת לחץ יוקר המחייה, שכן תחום המשכנתאות מושפע מהתשואות, ועליית התשואות מייקרת את המשכנתא.

מאיפה זה התחיל?

הלחץ על התשואות בשוק המקומי נרשם משילוב של שני גורמים שפועלים כעת גם יחד. האחד, עליית פרמיית הסיכון של המשק שעלתה נוכח אי הוודאות בקשר למצב הביטחוני נוכח המלחמה שנמשכת מעל לחצי שנה וסופה לא ידוע, כאשר הממשלה לא מספקת מענה ל’יום שאחרי’. השני, עליית התשואות בארה"ב, שם הסיבות לעלייה מיוחסת לאינפלציה הדביקה שמסרבת להתמתן באופן עקבי.

איך המצב הזה ייפתר?

מה שיוריד את התשואות יהיה רגיעה בלחץ הביטחוני וודאות מסויימת למשק, לצד התמתנות התשואות בארה"ב, שזה כבר אינו בשליטה שלנו.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש