קרדיט: עמוס בן גרשום/לע״מ
קרדיט: עמוס בן גרשום/לע״מ

"למלחמה השפעות על כלל הפעילות במשק ועל השווקים הפיננסיים ואי הוודאות עודנה גבוהה. אולם, האיתנות של הכלכלה וההתאוששות המהירה שהמשק הפגין בחודשים האחרונים באו לידי ביטוי גם בהתאוששות של השווקים הפיננסיים וביציבותם", אמר הנגיד אמיר ירון במסיבת העיתונאים לאחר הותרת הריבית ללא שינוי ברמה של 4.5%.

"הכלכלה הישראלית מושתתת על יסודות כלכליים חסונים ובריאים המאפשרים איתנות ויציבות. הכלכלה הישראלית ידעה להתאושש מלא מעט תקופות קשות בעבר ולחזור לשגשג במהרה. מנועי הצמיחה של המשק, בדגש על תחומי החדשנות והטכנולוגיה, בהם אנו מובילים ברמה העולמית, מסייעים למשק להסתגל למצבים שונים ולהתאושש מתקופות קשות", הוסיף ירון.

הנגיד לא פסח על התנהלות הממשלה, ואמר כי אם רוצים למנוע הורדה נוספת של דרוג האשראי חשוב שהממשלה והכנסת יפעלו לטיפול בסוגיות הכלכליות שהעלו מודי’ס. זה יחייב שינויים מבניים נדרשים במשרדי הממשלה ובתיעדופים למנועי צמיחה.

החלטת הריבית משקללת מספר גורמים אשר חלקם פועלים בכיוונים מנוגדים: האינפלציה התמתנה ועומדת על 2.6%, מעט מתחת לתחזיות בתחילת המלחמה. התוצר נפגע באופן משמעותי ברבעון האחרון של 2023, והצמיחה השנתית בשנת 2023 הסתכמה ב-2% בהתאם לתחזית חטיבת המחקר מינואר. מאידך, המשק מראה סימני התאוששות, כמו: מצב שוק העבודה, הפעילות בכרטיסי אשראי, סקר המגמות, המדד המשולב ונתוני פעילות נוספים.

עם זאת, ירון מדגיש כי אי הוודאות השוררת במשק עדיין גבוהה מאוד, בעיקר על רקע התפתחות המלחמה, ופרמיית הסיכון של המשק עדיין שוהה ברמה גבוהה, למרות ירידה מסויימת בשבועות האחרונים. ירון הזכיר את המדיניות הפיסקאלית המרחיבה והשפעותיה, ואת המגבלות על הפעילות בתחום הבנייה שמהווים סיכון להתמתנות האינפלציה.

"נכנסנו למלחמה כאשר האינפלציה בישראל עדיין שהתה מעל היעד והקיפה מנעד רחב של סעיפים מהמדד. בחודשים האחרונים, קצב האינפלציה והדינמיקה שלה מוסיפים להתמתן. אינפלציית המוצרים הסחירים המשיכה לרדת, ומושפעת רבות מהתפתחויות בשע"ח. אינפלציית המוצרים שאינם סחירים, המורכבים בעיקר מסעיף הדיור וענפי השירותים, נמצאת עדיין מעל היעד. הציפיות לאינפלציה לשנה הקרובה עלו מעט ומצויות בקרבת הגבול העליון של היעד. הציפיות לטווחים הבינוניים והארוכים מעוגנות בתוך תחום היעד, בחלקו העליון. למרות התפתחויות אלו, עדיין שוררת אי ודאות בנוגע להשפעות המלחמה על תהליכי האינפלציה. גם הציפיות לשנה קדימה עלו מעט לאחרונה. תוואי הריבית ייקבע בהתאם להמשך התכנסות האינפלציה ליעדה, המשך היציבות בשווקים הפיננסיים, הפעילות הכלכלית והמדיניות הפיסקלית", אמר ירון.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש