רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם<br>קרדיט: טומי הרפז
רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרדיט: טומי הרפז

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה צפויה לפרסום הערב (ה’) את מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר. המדד צפוי לעלות קלות בכ-0.05%, דבר שיוריד את האינפלציה ל-2.7% בקצב שנתי. אנו מצפים שקצב האינפלציה השנתי ימשיך לרדת בחודשים הקרובים, כך ששנה קדימה האינפלציה תעמוד על 2.6% בקצב שנתי.
בינואר צפויות להיות השפעות מנוגדות.

בצד הסעיפים שצפויים להתייקר, סעיף ’תחבורה ותקשורת’ צפוי להיות בולט, וזאת על רקע עלייה במחירי הדלק בשיעור של 4%, לאחר הפסקת סבסוד מס הבלו. בנוסף, חברות מזון רבות הודיעו על העלאות מחירים משמעותיות שחלקן יכנסו לתוקף בחודש ינואר וימשיכו לחודשים הקרובים, דבר שצפוי להשתקף במדד המחירים.

על רקע פגיעת המלחמה בתוצרת החקלאית, מחירי ’פירות וירקות’ צפויים להמשיך לעלות (בניגוד לעונתיות של חודשי ינואר), ולרשום התייקרות חדה של 11% בשנה האחרונה. תעריף המים התייקר בכ-0.73% בתחילת ינואר לאחר עדכון המחירים של רשות המים.

בצד שממתן את עליות המחירים, אפשר לציין את רכיב ’הבראה ונופש’ שצפוי לרדת, בעקבות הוזלת מחירים משמעותית בחופשות בארץ, ואת רכיב ’מסיבות ואירועים’ שצפוי לרדת מסיבות עונתיות. בנוסף, הצרכנים הישראליים נהנו מהוזלת מחירים משמעותית ב’הלבשה והנעלה’, דבר שגם בא לידי ביטוי בגידול חד של 11% בהוצאות בכרטיסי אשראי על ידי הצרכנים בהשוואה לינואר של השנה הקודמת.

להערכתנו, בהודעת הריבית הקרובה של בנק ישראל ב-26.2, לא צפויה הפחתת ריבית. הסיכונים האינפלציוניים גדלו, וזאת על רקע המצב הביטחוני והשפעתו האפשרית על דירוג האשראי של ישראל, ועל היחלשות השקל שצפויה לתמוך באינפלציה גבוהה. כמו כן, הפגיעה בנתיבי הסחר בעקבות משבר החות’ים שעדיין לא נפתר, גם כן צפויה לתרום ללחצים לעליית מחירים. בנוסף, הפתעת מדד האינפלציה בארה"ב כלפי מעלה מקטינה את האופטימיות שהייתה בנוגע לקצב הפחתות הריביות של הפד. הפחתה נוספת של ריבית בנק ישראל תגדיל את פער הריביות, וזה צפוי לתרום להיחלשות השקל, נתון שיתמוך בהתחזקות האינפלציה המקומית.

***הכותבת היא כלכלנית ראשית בהפניקס בית השקעות***

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש