בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ<br>קרדיט: עמית שבי, פול/פלאש 90
בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ קרדיט: עמית שבי, פול/פלאש 90

בשיחת משקיעים שקיימה אתמול מודי’ס כלכלני חברת הדירוג הסבירו מה הביא להחלטה להוריד את דירוג האשראי לישראל לצד מתן תחזית שלילית שהפתיעה לרעה. במודי’ס אומרים למעשה כי החרפת המלחמה אינה תרחיש הבסיס, ולטענתם, גם לפני המלחמה ישראל היתה על הגבול מבחינת דירוג A1 מבחינת שירות חוב.

בשיחת המשקיעים כלכלני מודי’ס הבהירו כי הדברים הטובים שהם חשבו שיקרו פשוט לא התממשו. כך למשל, במודי’ס חשבו שיחס החוב-תוצר יירד ל-55% אלא שבמקום זאת הוא בדרכו ל-67% בהתחשב ביעד הגרעון הנוכחי שעוד עלול להשתנות כמו החריגה ביעדים שהציבה הממשלה עוד במלחמה. אז מבחינת הכלכלנים המדרגים, הבעיה היא לא עלייה ביחס חוב תוצר מ-62% כיום ל-67% אלא מ-55% ל-67%.

במשרד האוצר ניסו לעשות הכל על מנת לדחות את ההחלטה. מלבד שיחות קדחתניות מול מודי’ס, באוצר פנו למשרד עורכי דין על מנת לדחות את הפרסום על הורדת הדירוג לישראל. אלא שבניגוד לכנסת, שם אפשר להלך אימים, על מודי’ס העולמית לאוצר אין השפעה. מלבד חוסר יכולת לקבל ולהפנים את הביקורת, הפניה של האוצר לפן המשפטי מול חברה בינלאומית מדרגת מעידה על חוסר הבנה של המטריה, או את קוד ההתנהגות בשוק הבינלאומי. כפי שכתבנו אתמול, לא נראה שעם החומרים הללו יש עם מה לעבוד מול חברות הדירוג האחרות בניסיון לשמור בעיניהן את הדירוג של ישראל.

באוצר חושבים שאפשר למרוח את כתבי הכלכלה הישראליים עם הדגשה של החוזקות של המשק, ששומר על חוזקה למרות המממשלה ולא בגלל, וחושבים שאפשר להתעלם מא יעמידה ביעדים שהם בעצמם הציבו תוך כדי לחימה. גם תוואי הגרעון העולה לא גורם לשר האוצר סמוטריץ’ להזיק שיש צורך בקיצוץ מיידי במשרדי הממשלה, ונראה כי הוא פשוט לא מבין בכלכלה וממשיך ללכת עם הראש בקיר. הבעיה היא שזה על חשבון כולנו. הגישה של האוצר לא רק מחטיאה למטרה אלא מעידה על זלזול באנשי המקצוע, ובמקצוע עצמו. בכל משרד האוצר לא מצאו איש מקצוע אחד שלא יכל להסביר לשר את טעותו? או שפשוט כולם מפחדים לדבר? אם זה הלך הרוח באוצר, קשה לראות איך זה הולך לכיוון חיובי.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 2
  נער גבעות כשר אוצר. מקשקש וחושב שמודי'ס יקנו את הבולשיט שהוא מפזר

  אצלנו יש קהל דביל שקונה את זה. בעיקר החברים המשיחיים שלו. ואנשי האוצר הפחדנים מאכזבים גם הם.

  • יש רא לי
  • 14/02/2024 13:26
 • 1
  סיפור גדול לפנות למשרד עו״ד

  רק חסר שהיו חושבים על לסגור את המשרדים של מודיס בארץ כמו אונר״א ואל ג׳זירה
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • omriko
  • 13/02/2024 08:25