בצלאל סמוטריץ<br>קרדיט: רונן חורש, לע"מ
בצלאל סמוטריץ קרדיט: רונן חורש, לע"מ

קשה היה להיות מופתעים מהורדת הדירוג לישראל שבאה עלינו לרעה בשיום שישי בלילה, אך אפשר היה להיות מופתעים מהתחזית השלילית של מידי’ס שסוללת את הדרך להורדת דירוג נוספת. אפשר להניח שהרוב כבר מגולם, אבל עוד יותר היה מפתיע לראות את התגובה של שר האוצר של מדינת ישראל בצאלאל סמוטריץ’ לדו"ח של מודי’ס.

בהודעה חריגה במיוחד שפרסם שר האוצר, סמוטריץ’ ביטל את הערכות הכלכלנים של אחת מסוכנויות הדירוג החשובות והמשפיעות בעולם וטען כי ההחלטה של מודי’ס הינה פוליטית ולא כוללת "טיעונים כלכליים רציניים". "ההודעה מהווה כל כולה מניפסט פוליטי מבוסס תפיסת עולם גיאופוליטית פסימית ומופרכת, שמשקפת חוסר אמון בחוסנה הביטחוני והלאומי של ישראל, וככל הנראה גם חוסר אמון בצדקת דרכה מול אויביה. מודי’ס לא מסוגלת אפילו להגדיר בהודעתה את חמאס וחיזבאללה כארגוני טרור, ורומזת כי הייתה נמנעת מהורדת הדירוג לו רק ישראל היתה מקבלת את מתווה ההתאבדות שמוצע לה על ידי גורמים בקהילה הבינלאומית לעצור את המלחמה ולהקים מדינת טרור ערבית בעזה וביהודה ושומרון", הגיב סמוטריץ’.

קשה לדעת איך יגיבו המשקיעים הזרים לתגובה המופרכת של שר האוצר של ממשלת ישראל שכבר עבר את השלב של לשחק במגרש עם כרטיס צהוב, אבל הוא הוכיח ניתוק מהמציאות והוכחה שהוא משרת את המגזר שלו וטו לא. וזה יתהפך על כולנו.

חברת דירוג אשראי בוחנת את הסיכונים שיש על הכלכלה ומתייחסת בין היתר לחוזק של המוסדות שיש להם השפעה על הככלה. התגובה הילדותית מחזקת את הטענות של חברות הדירוג לגבי חולשת המוסדות והקיטוב החברתי. למעשה סמוטריץ’ סולל את הדרך לחברות הדירוג הנוספות פיץ’ ו-S&P להוריד גם הן את הדירוג. התגובה של סמוטריץ’ מנותקת מהעולם הכלכלי שאנחנו חיים בו. כמובן שהמלחמה עושה את שלה לגבי ההחלטה של חברת הדירוג אלא שהתחזית השלילית של מודי’ס צופה כי יש הערכה להורדה נוספת של הריבית, ואת זה אי אפשר לטשטש במסר משיחי. בעוד הממשלה לא מדברת על היום שאחרי איך אפשר להתייחס לכלכלה ביום שאחרי, ואיזה הסבר יהיה מקובל על הדעת עבור מי שלווה כסף למדינה?

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI, אומר כי "בהתחשב בתגובה חסרת האחריות של שר האוצר שתקף את חברות הדירוג, במקום להגיד לפחות שילמד את הדו"ח ויפעל בכיוון שימנע הפחתה נוספת - בשלב זה ניראה כי הכיוון הפוך. התגובה של שר האוצר בשילוב עם ההפתעה מהתחזית השלילית צפויים להוביל לסנטימנט שלילי בטווח הקצר בשוק המקומי. מעבר לכך השוק ימשיך להיות מושפע מהשוק הגלובלי (עליית תשואות תוך צמצום הציפיות להפחתת ריבית) במקביל להתפתחות המצב הביטחוני, כאשר בשלב זה ניראה כי הסכם הפסקת אש/החזרת חטופים מתרחק".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 1
    מי נתן לנער הגבעות את המפתחות לכספת?

    ביוביוהו למען אחדות הגועליציה, כמובן

    • מר בורסאי מדופלם
    • 11/02/2024 08:55