קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

אם אתם בשלים להשקיע בשוק ההון, אבל הידע שלכם מצומצם ולא בא לכם לעשות דוקטורט בפיננסים, סיכוי סביר שזה יגמר בהשקעה במדד או השקעה שחשופה למדד כלשהו. חשיפה למדד יכולה להתבצע בצורות שונות, כגון חשיפה רוחבית לפי שווי שוק או לתחום מסוים כמו נדל"ן, נפט, גז וכו’. היתרון המרכזי של חשיפה למדד היא כמובן העובדה שאין צורך בהכרות מעמיקה עם מניות ספציפיות.

יש כל מיני מדדים שאפשר להיחשף אליהם, נתמקד במדד הפופולרי: מדד ה-S&P500.

חשיפה מקומית למדד ה-S&P500

אפשרות ראשונה, ואולי הפשוטה והזולה ביותר להיחשף למדד ה-S&P500 היא דרך קרנות נאמנות מקומיות. בישראל יש גם קרנות מחקות מדד וגם קרנות סל על מדד ה-S&P500. רוב הקרנות המקומיות נסחרות בשקלים (יש קרנות שנסחרות גם בדולרים) ונסחרות בבורסה המקומית. זה היתרון הבולט שלהן, אבל הוא לא היחיד.

מצאו את ההבדלים: קרן מחקה וקרן סל

שתי הקרנות אמורות לשקף ולהשיג תשואה קרובה לזו של מדד הייחוס. לצורך הדוגמא נשאר עם מדד ה-S&P 500. קרן סל נסחרת במהלך היום, וקרן מחקה נסחרת רק פעם אחת בסוף היום. הסחירות והנזילות היומיומיות פחות מעניינות את המשקיע הממוצע. מה שכן צריך לעניין אותו, זה ששני סוגי הקרנות כפופים לעמלת המסחר שהוא משלם לברוקר, בין אם זה בנק ובין אם זה חבר בורסה אחר.

זה המקום להזכיר שנכון לעכשיו גם הקרנות המחקות וגם קרנות הסל שתיהן קרנות צוברות, כלומר משקיעות את הדיבידנדים מהמניות חזרה בקרן עצמה, באופן אוטומטי.

ניטרול מטבע

עוד יתרון של הקרנות המקומיות, הוא היצע גדול של קרנות שמנטרלות את החשיפה המטבעית - כלומר מנטרלות את החשיפה למטבע הדולרי שנלווית להשקעה בניירות שמחקים מדדים בחו"ל. לרוב זה יתרון משמעותי, כי רוב המשקיעים לא חושבים על השקעה בדולר כשהם משקיעים במדד חו"ל (כל מה שמעניין אותם זו התשואה) ולא תמיד יש מודעות לחשיפה המטבעית. בשולי הדברים ומבלי לחוות דעה נזכיר כי יש מגמה של התחזקות השקל לאורך השנים (למעט בשנת 2023).

דמי ניהול

דמי הניהול בקרנות סל ובקרנות מחקות לא גבוהים באופן יחסי.

• רוב הקרנות המחקות על המדד הנ"ל מוצעות ב-0% דמי ניהול נכון להיום, בין אם אלו קרנות מנוטרלות מטבע או חשופות לדולר.

• חלק מקרנות הסל מוצעות בדמי ניהול באזור ה- 0.9%-0.7%, אבל אפשר למצוא גם קרנות שמוצעות ב-0% דמי ניהול.

בקרנות סל יש מנגנון שנקרא ’דמי ניהול משתנים’, שנועד להגן על מנהל תעודת הסל, במקרה של פער במעקב אחרי המטבע. אם תשואת המעקב נמוכה ממדד הייחוס מנהל הקרן אמור להשלים את הפער מדמי הניהול המשתנים. ולהיפך - אם הוא מגיע לתשואה עודפת על המדד, הוא יכול לצרף את התשואה העודפת לדמי הניהול המשתנים. המנגנון הזה עשוי לייצר אלמנט של חוסר וודאות אצל המשקיעים לגבי דמי הניהול הסופיים בקרנות סל, ומעניק יתרון (בהיבט של דמי ניהול) לקרנות מחקות.

תשואה ומעקב

נכון שעלויות הן לא הפרמטר היחיד שצריך לקחת בחשבון, אבל במוצרים מחקים הוא בהחלט נתון משמעותי. שקיפות בעלויות מסייעת ומעודדת תחרות במחיר ומועילה לכולם.

כשמסתכלים על הנתונים של השנה האחרונה (בטבלה המצורפת), רואים שקרנות הסל והקרנות המחקות מציגות תשואות דומות. הקרנות שמנטרלות חשיפה מטבעית הניבו השנה תשואה נמוכה יותר.

קרנות מחקות S&P500

קרנות מחקות S&P500

קרנות סל S&P500

קרנות סל S&P500

 

ומה לגבי קרנות ETF בחו"ל?

השקעה ב- Exchange Traded Funds בחו"ל היא אופציה נוספת לקבלת חשיפה למדד הנ"ל, אבל מומלץ להכיר את הנקודות הבאות לפני כן:

א. מכיוון שמדובר על נייר שנסחר בדולרים בבורסה בחו"ל, אין מה לדבר על ניטרול חשיפת מטבע.

ב. המסחר בקרנות ETF בחו"ל, כפוף לעמלות מסחר בהתאם למה שגובה הבנק או ברוקר אחר. אם אתם מתכוונים להשקיע בסכומים קטנים, עמלות המינימום "ינגסו" חלק לא מבוטל מקרן ההשקעה, וחשוב לקחת חו את זה בחשבון.

ג. דמי הניהול של כל הקרנות המחקות המקומיות על ה-S&P500 הם אפס. נכון שקיימת אפשרות שדמי הניהול יעלו, אבל גם אם זה יקרה, עמלת המסחר בארץ בדרך כלל תהיה נמוכה מעמלת המסחר המינימלית בחו"ל, ובואו לא נשכח שקיימת אפשרות לניטרול חשיפת המטבע. מכל זה נובע עוד יתרון לקרנות המקומיות. כמו כן, קרנות הנאמנות המקומיות מעלות דמי ניהול, אם בכלל, רק אחת לשנה, בסוף השנה. הנתונים שבטבלה נכונים לינואר 2024, מה שאומר שאלו הם דמי הניהול של הקרנות עד סוף דצמבר 2024.

ד. אין ספק שגופי ניהול ההשקעות בארה"ב גדולים יותר מגופי ניהול ההשקעות המקומיים אך מאחר ומדובר בקרנות נאמנות אין כאן סיכון מנפיק. הכסף לא נמצא בבעלות מנהל הקרן. הקרן נמצאת בחשבון נאמנות ולמנהל הקרן יש ייפוי כח לפעול בו. לכן אין סיכון שמקורו בהבדל בין גודל הגופים המקומיים והזרים.

ETF על מדד ה-S&P500

ETF על מדד ה-S&P500

לא כיף לדבר על מסים אבל אין ברירה...

עקרונית הטור כאן לא יתייחס לעניין מס רווחי הון, כל משקיע אמור לבחון את הדברים בעצמו, רק נציין שאפשר לקזז כנגד הפסדים מרווחים על ניירות ערך. למשקיעים שעובדים עם ברוקרים מקומיים, מנוכה מס רווחי ההון באמצעות הברוקר או הבנק, וזה כמובן חוסך את ההתעסקות עם מס הכנסה.

משקיעים שפועלים בארה"ב מול ברוקרים זרים ורוכשים ETF בבורסה האמריקאית, יצטרכו להסדיר את עניין מס רווחי ההון בעצמם.

עניין נוסף שקשור להשקעות בארה"ב, לאו דווקא בהקשר של ETF, הוא מס עיזבון. מי שאינו תושב ארה"ב חשוף ל-40% מס עיזבון על נכסים בארה"ב בהיקף של מעל 60,000 דולר. כל זה לא רלבנטי למי שרוכש קרנות מחקות בבורסה המקומית, כך שהחשש הזה פחות רלוונטי למשקיעים שפועלים בשוק המקומי.

לסיכום, השקעה במדדים היא דרך מעולה להיחשף לתחום, למדינה או לאוסף חברות בשווי שוק מסוים. הפופולריות של המדדים בארה"ב הביאה אותן לישראל באמצעות קרנות הסל והקרנות המחקות. הקרנות המחקות המקומיות מציעות אפשרות לחקות את מדד ה-S&P500 ללא דמי ניהול, בשקלים, תוך ניטרול החשיפה המטבעית, בבורסה המקומית.

לרשימה המלאה של קרנות מחקות העוקבות אחר מדד S&P 500 לחצו כאן


אלעד שפר מנכ״ל פייר, חברה להפצת קרנות נאמנות

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 3
  התנסתי עם מערכת fair

  ובשביל לסחור לבד בעיקר במנוהלות (כספיות אצלי)/פאסיביות, זה אחלה פתרון. יש לי גם תיק עם מיטב ופיקדון בוואן זירו (שכרגע נותן כמעט כמו הכספיות), להמר על המדד שכולם אומרים שיעלה ואכן עולה שבכתבה..? מממ.... כנראה שברי המזל יעשו על זה אחלה כסף וחסרי המזל יכנסו יום אחרי השיא... ככה זה. זהירות וייעוץ/לימוד עצמי זו העצה הכי טובה. בכספיות מזלזלים בהבדל הזעום באחוזים בינהן (דמי ניהול), אז תעשו חישובים במיליונים ותראו שזה אלפי שקלים לשנה.

  • אריאל
  • 01/02/2024 01:56
 • 2
  מצוין, קצר וקולע!

  • איתן
  • 31/01/2024 13:35
 • 1
  סוף סוף הסבר נורמלי. תודה!

  • יואב
  • 30/01/2024 17:09