קרן חזון, יו"ר ומנכ"לית תורפז תעשיות<br>קרדיט: יח"צ
קרן חזון, יו"ר ומנכ"לית תורפז תעשיות קרדיט: יח"צ

חברת תורפז ממשיכה ביישום אסטרטגיית הרכישות והודיעה הבוקר (א’) כי חתמה על הסכם לרכישת 55% ממניות חברת Sunspray בדרום אפריקה, מידי בעלי מניותיה - קרנות מובילות בדרום אפריקה, בתמורה לסך של כ-14.2 מיליון דולר (כ-269.6 מיליון ראנד) שתוצמד לריבית הפריים בדרום-אפריקה פחות 2% מיום 30 ביוני 2023 ועד למועד ההשלמה, הכפופה להתאמות וכן תמורה עתידית בהתאם לביצועיה העסקיים של Sunspray.

זוהי רכישתה השלישית של קבוצת תורפז מאז תחילת 2023, והרכישה העשירית מאז הונפקה בבורסה לניירות ערך בת"א במאי 2021. "רכישה זו תחזק ותעמיק את פריסתה הגיאוגרפית של תורפז בעולם תוך הרחבת פרוטופוליו המוצרים ללקוחות קיימים וחדשים. השלמת העסקה צפויה במהלך הרבעון הראשון של שנת 2024 בכפוף להתקיימות תנאים מתלים כמקובל בעסקאות מסוג זה, ותמומן במימון בנקאי", כך לפי תורפז.

Sunspray מספקת פתרונות לתחום המזון והמשקאות, תוך שימוש בטכנולגיה של ייבוש בהתזה בהתאמה אישית עבור חברות רב לאומיות ומקומיות. ל-Sunspray שני מפעלים ומעבדות פיתוח חדישים מתקדמים הממוקמים בדרום אפריקה, הכוללים שמונה מגדלי ייבוש בהתזה. ל-Sunspray מאות מוצרים, טבעיים ושאינם טבעיים, המשמשים בין היתר את תחום הבשר, האפייה, החטיפים, התבלינים, המשקאות, הרטבים, מוצרי החלב והמזון לבעלי החיים. נכון למועד הדוח מעסיקה Sunspray 265 עובדים.

לפי תורפז, בשנים 2021 ו-2022 מחזור ההכנסות של Sunspray עמד על סך של כ-25.1 מיליון דולר (כ-371.1 מיליון ראנד), וכ-26.6 מיליון דולר (כ-436.3 ראנד), בהתאמה וה- EBITDA המתואם עמד על סך של כ-4.8 מיליון דולר (כ-71.0 מיליון ראנד) ושל כ-5.2 מיליון דולר (כ-84.8 מיליון ראנד) בהתאמה.

רכישת Sunspray מהווה צעד אסטרטגי, המאפשר התרחבות גיאוגרפית תוך הרחבת פורטפוליו המוצרים והפתרונות החדשניים המוצעים ללקוחות קיימים וחדשים של הקבוצה בשוק המתפתח בקצב מהיר, כל זאת תוך מינוף סינרגטיות בין חברות הקבוצה בפיתוח, ברכש, בשיווק ובמכירות. הרכישה תאפשר לתורפז לחזק את היצע מוצריה לתעשיית המזון והמשקאות ולמנף את הפתרונות הייחודים שמציעה Sunspray ללקוחתיה לפיתוח עסקיה במדינות נוספות.

ההסכם כולל אופציה (put/call) לרכישת יתרת מניות Sunspray על-ידי תורפז, הניתנת למימוש החל מיום 1 בינואר, 2027. מחיר מימוש האופציה מבוסס על ביצועיה העסקיים של Sunspray במהלך 12 רבעונים שקדמו למועד מימוש האופציה.

רנה קרוס, מנכ"לית Sunspray החל משנת 2018, הינה בעלת ניסיון ניהול עתיר שנים בתעשיית הטעמים, המזון והמשקאות. רנה תמשיך לנהל ולהוביל בשנים הקרובות את Sunspray, יחד עם הצוות הניהולי של Sunspray, ותצטרף לצוות הניהולי של קבוצת תורפז.

לדברי קרן כהן חזון, יו"ר דירקטוריון ומנכ"לית תורפז: "אנו שמחים להודיע על רכישת Sunspray והצטרפותה לקבוצת תורפז. רכישה אסטרטגית זו מרחיבה את הפריסה הגיאוגרפית של הקבוצה, תוך הרחבת היצע המוצרים, הטכנולוגיות והלקוחות של הקבוצה. רכישה זו תאפשר לתורפז את הרחבת פעילותה בשווקים מתעוררים בעלי צמיחה מהירה, תוך המשך חיזוק מעמדה של תורפז כשחקן גלובלי מוביל. אני מברכת על הצטרפותה של רנה קרוס וכל מנהלי ועובדי Sunspray לקבוצת תורפז ובטוחה כי שילובם ב תורפז, יאפשר למנף את המשך הצמיחה של חברת Sunspray שמוצריה מוערכים על ידי לקוחות רבים ברחבי העולם ושל כל קבוצת תורפז בשווקים הגלובליים".

רנה קרוס, מנכ"לית Sunspray ציינה כי "אני נרגשת להצטרף לקבוצת תורפז, בעלת היכולות המרשימות והיצע המוצרים המגוון לתעשיית המזון והמשקאות. אני מאמינה כי השותפות בינינו תאפשר ל-Sunspray להמשיך להתפתח ולצמוח בהתבסס על המומחיות, הידע והפריסה הגיאוגרפית של שתי החברות, ולספק ערך ייחודי ופתרונות חדשים ללקוחתינו ברחבי העולם".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש