קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

נאומו של יו"ר הפד, ג’רום פאוול ביום שישי האחרון, העביר את קונצנזוס התחזיות בשוק מצפי של ריביות גבוהות יותר לזמן ארוך יותר - לצפי של היפוך מהיר במדיניות המוניטרית בארה"ב. פאוול סיפק רוח גבית לשוק תוך דחיפת מחירי הזהב למעלה לשיא של מעל 2,100 דולר לאונקייה, כאשר השקיעים מריחים הורדת ריבית מהר מהצפוי.

"יו"ר הפד העניק מתנת חג מולד לשוק הזהב, אך בפועל הראלי לא יציב וקורה בשלב מוקדם מדי", אמר קרסטן מנקה, ראש תחום מחקר הדור הבא בבנק ניהול העושר יוליוס בר. "למרות שאנו מניחים כי תקופת העלאות הריבית בארה"ב הסתיימה, אנחנו מתקשים להסכים עם הצפי בשוק להורדות ריבית מהירות והיפוך במדיניות המוניטרית בארה"ב. אנו מאמינים שהורדת ריבית ראשונה תתקיים רק בספטמבר 2024, כאשר הריבית תעמוד על 5% עד סוף השנה, ולכן קשה לנו להסכים עם הפוזיציה השורית בשוק הזהב".

מנקה מצביע על המגמה כאשר בשבועות האחרונים, סוחרים לטווח קצר והספקולנטים הגדילו משמעותית את ההשקעות שלהם בזהב ומהמרים על עליית מחירים, אל מו זגירת פוזיציות שורט. "אנו נותרים משוכנעים שסביבה כלכלית ללא מיתון וריביות גבוהות תמנע ממחפשי מקלט בטוח לחזור לשוק הזהב בעתיד הנראה לעין. עדיין יש חלופות אטרקטיביות יותר להשקעה בדמות אגרות חוב. דחיפת מחירי הזהב למעלה לא מונעת על ידי מחפשי המקלט הבטוח. יותר מכך, אלו בטוח דווקא החלו למכור זהב בתקופה האחרונה. העובדה שהמשקיעים הקלאסיים בנכסים בטוחים לא משתתפים במגמה הנוכחית, מעידה על כך שעליית המחירים אינה נשענת על מגמה יציבה ומצויה בסיכון להתהפך. אנו מאמינים ששוק הזהב מקדים כרגע את זמנו ולכן מייעצים שלא לרדוף אחרי הראלי".

השוק מצפה כעת להורדת הריבית הראשונה על ידי הפד כבר במרץ 2024, תוך צפי להורדת הריבית ל-4.0% עד סוף השנה. רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי, של מזרחי טפחות אומר כי "הסבירות לכך שהריבית תתחיל לרדת במהלך המחצית הראשונה של 2024 גבוהה מזו שתעלה עוד, או אף תישאר ללא שינוי. מבחינת גורמי הסיכון, עלייה חדה של מחירי הנפט וסחורות נוספות, אם וככל שתתרחש, עלולה לעכב את התהליך ולא ניתן לשלול לחלוטין כי הריבית בשני הגושים תרשום עלייה קלה נוספת בתרחיש זה. מנגד, האטה חדה מהמשוער (בארצות הברית החלו להופיע סימנים לכך) עשויה לזרז כל הורדת ריבית שהפד, או הבנק המרכזי של אירופה, ישקלו לבצע".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש