בהמשך לאיתות מצד הפד בארה"ב לאחר הותרת הריבית ללא שינוי, כי הריבית תהיה גבוהה למשך זמן ממושך, בשוק המקומי מסתכלים על נתוני המאקרו לקראת הודעת הריבית הקרובה של בנק ישראל באוקטובר, וממנה עולה כי בנק ישראל לא ימהר להעלאה נוספת לעת עתה.

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון, כותב בסקירתו השבועית כי "שוק העבודה נותר הדוק. הביקוש לעובדים חדשים (משרות פנויות) עלה מעט באוגוסט ב-1% ל-119 אלף לאחר ירידה מתמדת מאז יולי 2022 (מ-151 אלף). זהו היפוך מגמה ראשון (אם כי צנוע) בירידה בביקוש לעובדים חדשים, מה שתומך בהערכתנו שקצב הצמיחה נותר יציב יחסית ברבעון השלישי, ושוק העבודה נותר הדוק (באוגוסט, שיעור האבטלה ירד ל-3.1% מ-3.4%), מה שתומך בלחצי שכר/אינפלציה. היחס בין הביקוש לעובדים (מספר המשרות הפנויות) וההיצע הפוטנציאלי (מספר המובטלים) עלה מעט ל-0.80 זאת בהשוואה ל-0.68 ערב הקורונה. רקע מאקרו חיובי ושוק עבודה הדוק עשויים לתמוך בהידוק מוניטרי נוסף, במידה והתנאים האחרים (בעיקר מדד המחירים לצרכן בספטמבר וכיוון השקל) גם יתמכו בהעלאת ריבית".

בהקשר זה, כץ כותב כי "בשבוע האחרון, השקל יוסף ב-0.7% מול סל המטבעות, זאת למרות הירידות החדות בשוקי המניות בעולם (בדרך כלל ירידה בשווקים מתואמת עם פיחות בשקל). ציפייה גוברת לנרמול ביחסים עם סעודיה במסגרת עסקה משולשת ארה"ב-סעודיה-ישראל עשויה לתמוך בהמשך ייסוף בשקל בתקופה הקרובה ובכך לדחות את העלאת ריבית בנק ישראל ב-23.10".

אלכס ז’בזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב, סבור כי "הירידה באבטלה על רקע עלייה בשכר עשויים לחזק את השיקולים בעד המשך עליות הריבית ע"י בנק ישראל. אולם, אנו מעריכים שבשלב זה, כמעט חודש לפני החלטת הריבית, השיקולים בעד השארת הריבית ללא שינוי, בפרט החולשה הניכרת בצריכה הפרטית, חזקים יותר מאשר השיקולים בעד המשך ההעלאות".

"קשה לצפות את המדיניות המוניטרית הגלובלית"

רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי, מזרחי טפחות, ציין כי "ראוי לשים לב לקושי לצפות כיום את המדיניות המוניטארית הגלובלית. אני צופה שמציאות זו תימשך בחודשים הבאים. כך, בגוש האירו, הריבית הועלתה, במפתיע, ב-0.25% ל-5% בשבוע שעבר, בעוד רבים העריכו כי הריבית תישאר ללא שינוי. מנגד, הנגידה לגארד אמרה תיכף אחר כך כי להערכתה הריבית הנוכחית, אם תישאר לזמן ממושך, תתרום משמעותית להשגת יעד האינפלציה. גם לכיוון ההפוך של ריכוך הטון במבט להמשך השוק לא היה ערוך. כעת הוא מסיק שהריבית לא תשתנה מעתה ואף תרד לקראת אמצע השנה הבאה. אני, אגב, סבור כי מוקדם מאוד להניח זאת.

"ביפן, קרה דבר שונה. הריבית נותרה על כנה, מינוס 0.1%, לא במפתיע, אך גם שאר חלקי המשוואה – תחום ניוד של ±0.5% סביב תשואת פדיון ממשלתית של 0% ל-10 שנים ותקרה של 1% לא השתנו. רבים ציפו לאיתותים מרסנים יותר (כגון הגדלת תחום הניוד ו/או הגבהת/הסרת התקרה). לא זו בלבד, הבנק המרכזי יפן עוד הפתיע עם אמירה יונית שהמדיניות המרחיבה תימשך תוך חתירה הדרגתית בלבד לכיוון יעד של 2 אחוזי אינפלציה ולקיחה בחשבון של עליות השכר. השוק הופתע מאוד גם מאמירה זו. בגוש האירו, ניכר כעת מעבר ממתן דגש יתר על המאבק באינפלציה לטובת ההאטה הכלכלית המחריפה והולכת.

"ביפן, הרצון לתמוך בכלכלה גובר כבר חודשים ארוכים על הרצון להשיב במהירות את האינפלציה לרמת היעד. בשני המקרים נלקח סיכון משום שהאינפלציה וליבתה גבוהות ולא מתכנסות לרמות היעד של 2%. ובשני המקרים יש צורך להתמודד עם התחזקות כללית של הדולר בעולם, על רקע המדיניות המוניטארית המרסנת בארצות הברית (ותשואות הפדיון הגבוהות שם) והתגברות שנאת הסיכון הגלובלית, הגוררת ביקוש לדולר גם כמטבע חוף מבטחים. מצב דברים זה, של גורמים מפתח המשפיעים על הפעילות הכלכלית ועל האינפלציה בכיוונים מנוגדים עתיד להימשך וליצור התלבטויות בקרב הבנקים המרכזיים, שינויי כיוון של הריביות, איתותים משתנים לגבי ההמשך וכתוצאה מכל אלו קושי לצפות את צעדי הבנקים המרכזיים (בפרט במדינות המפותחות)", אמר מנחם.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 5
  יש הכנות למלחמה כוללת השקל זניח לחלוטין

  משקיעים בורחים מהשקל חוסר יציבות כלכלית מדינית ביטחונית באזור שלנו

  • לוינסון .פ
  • 26/09/2023 16:46
 • 4
  הטורקים אוספים סונים לטורקיה

  אספו מעל 300 אלף מעזה. ועוד עשרות אלפים מיו"ש. עידוד הגירה יפתור הרבה בעיות פנים בישראל. הרבה יותר חשוב מסעודיה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • GandalftheWhit
  • 26/09/2023 15:44
 • 3
  מתי צופים אישור FDA?

  והאם נועה קירל תשיר היום את התקווה, בבכורה של דניאל פרץ? (או תרקוד את התקווה, כי לשיר היא לא יודעת). יש כר נרחב לשפקולציות, כמו שאומר יצחק שמיר.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • gil_am
  • 26/09/2023 14:53
 • 2
  לדעתי הצלחת ביקור של ביבי בתורכיה

  יותר חשוב.....יש לנו שם המון אינטרסים כלכלים ,שלא נדבר על בטחונים ......חייבים להחזיר את יחסים למה שהיה בעבר זה WIN WIN לכולם .
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • זיו מ
  • 26/09/2023 14:26
 • 1
  הודעה סופית על הסכם - לא השנה

  הודעה על הסכם. לא מדבר על חתימה , על תחילת כניסה עם דרכון ישראלי. על סלילת רכבת. לא השנה אבל נקווה בתחילת 2024 ולא בתשפ"ה או חלילה תשפחחחח. אני תמיד אופטימי. הכי טוב להוריד ציפיות - ואז לא מתבאסים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • ATUK19
  • 26/09/2023 14:24