קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

הבנק המרכזי בסין (PBOC) הוריד היום (ג’) את הריבית מעבר לצפי וזאת על רקע החששות הגוברים לגבי מצב הכלכלה של סין. ה-PBOC הוריד את ריבית הריפו הפוכה (REVERSE REPO) ל-7 ימים, הריבית העיקרית שבו הוא מספק נזילות לטווח קצר לבנקים, מ-1.90% ל-1.80%.

גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי מסביר כי "ההפחתה בריבית ההלוואות (LPR) תתרחש בהמשך החודש ויבואו גם אמצעי הקלה רחבים יותר. במסגרת צעד ההפחתה הנוכחי, הופחתה גם הריבית של ההלוואות לטווח בינוני (MLF) של הבנק המרכזי לטווח של שנה אחת מ-2.65% ל-2.50%, ההפחתה הגדולה ביותר מאז אפריל 2020. זה מביא את הריבית לשפל חדש. זהו הסבב הרביעי של הפחתות ריבית במחזור ההקלות הזה, לאחר סבב הורדות ריבית ביוני. תחול גם הורדה של ריבית ההלוואות לטווח ארוך (LPR) בהמשך.

"כשלעצמו, להורדות ריבית בסדר גודל כזה לא תהיה השפעה גדולה. אבל ה-PBOC נוטה להשתמש בשינויים בריבית המדיניות ככלי איתות, כאשר המשימות הכבדות נעשות על ידי כלים אחרים כמו התאמות לדרישות הרזרבה (RRR) ומכסות להלוואות בנקאיות. ההפחתה הנוכחית מצביעה על כך שגם כלים נוספים יופעלו בהתאם להבטחה של PBOC להקלה כספית נוספת. צפוי שזה יספק רק תמיכה קטנה לצמיחת האשראי ולפעילות הכלכלית הרחבה יותר. ביקוש חלש לאשראי פירושו שזמינות קלה יותר של אשראי כנראה לא תגרום לעלייה ניכרת בצמיחת האשראי. במקום זאת, הנזילות הנוספת תישאר כלואה במערכת הבנקאית, כפי שהיה בשנה שעברה. העלאת הביקוש תדרוש הפחתות ריבית גדולות בהרבה, או צעדים רגולטוריים כדי להחזיר את האמון בשוק הדיור.

"למרות שהקלת ריבית תספק הקלה מסוימת לחברות ולמשקי בית עם חובות, היא לא תספיק די תמיכה לצמיחה. במקום זאת, המפתח יהיה היקף התמיכה הפיסקלית. קובעי המדיניות נקטו כמה צעדים בהקשר זה, ומנסים לגרום ניצול מלא של המכסות השנתיות לאגרות חוב מיוחדות עד לסוף החודש הבא, מה שמרמז על זינוק בטווח הקצר בהיקף ההנפקה, זאת למרות שיהיה צורך בצעדים נוספים בכדי להניע תפנית בפעילות הכלכלית", אמר בפמן.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש