ההודעה המפתיעה על הכוונה של הרגולטור האיטלקי להשית מס על רווחי יתר של הבנקים לא יותר מ-40%, הרעידה את מניות הבנקים באיטליה שנפלו אתמול במסחר בשיעור דו ספרתי בחלקם, עד כדי כך שהממשל באיטליה מרכך את המכה.

משרד הכלכלה במדינה מסר כי המס על רווחי היתר לא יסתכם ביותר מ-0.1% מסך נכסיהם של הבנקים, מה שמספק בשעה זו רוח גבית לתיקון בחלק ממניות הבנקים באיטליה.

מה שתרם כנראה להחלטה היתה הערכה של כלכלני סיטי כי העלאת המס על רווחי יתר ל-40% תכניס 0.5% מנכסי הבנקים לקופת המדינה האיטלקית, ולפי חישובי האנליסטים מדובר בסכום של כ-3.29 מיליארד דולר.

למרות מהלך דומה בספרד והונגריה, באיטליה העלאת המס תפסה במפתיע את השוק, וכך גם ביטולה. משלתו השמרנית של ראש הממשלה ג’ורג’יה מלוני ביטלה את התוכנית וההחלטה בפועל הפתיעה אפילו את השרים שהתכנסו לישיבת הממשלה.

פה בישראל קשה לומר שיהיה זה מפתיע אם יושת מס רווחי יתר שכן שר האוצר סמוטריץ’ מקדם את הנושא כבר כמה שבועות כפי שהתבטא בעניין. לפי הערכות, הרווחים של המערכת הבנקאית בחציון הבא צפויים להגיע לכ-7 מיליארד שקל הודות להעלאות הריבית בישראל. אלא שהעלאות הריבית הינן דבר זמני עד כמה שהאינפלציה תרוסן, ואפשר לבוא לידי הצרכן בישראל בדרכים אחרות מאשר למסות את הבנקים, מה שעלול להצית גל ירידות במניות גם בישראל.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש