ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב<br>קרדיט: Federalreserve
ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב קרדיט: federalreserve

הפד העלה הערב (ד’) את הריבית בארה"ב ב-0.5% לרמה של 4.5%, בהתאם לתחזיות בשוק ובהמשך לירידה בקצב האינפלציה בנובמבר. בכך הפד האט את קצב העלאות הריבית לאחר שתי העלאות רצופות של 0.75%.

אלא שהתחזית להמשך צופה העלאות ריבית ל-5.1% לפני סיום הסייקל הנוכחי, מעל התחזית הקודמת. הפד צופה בנוסף שהריבית תישאר גבוהה יותר עד 2023, ללא הפחתות עד 2024.

לגבי הצמיחה הפד צופה כי היא תעמוד על 0.5% בלבד ב-2023, ובכך הנמיך ציפיות לעומת התחזית הקודמת (1.2%) בספטמבר. בפד הפתיעו ועדכנו את התחזית לאינפלציית הליבה כלפי מעלה מ-3.1% ל-3.5% ב-2023. בנוסף, בפד עדכנו את תחזיות האבטלה כלפי מעלה ל-2023 מ-4.4% ל-4.6% וזאת לעומת צפי ל-3.7% בסוף 2022.

לדברי רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי של מזרחי טפחות: "הפד מעריך כעת כי הן האינפלציה והן האינפלציה הבסיסית – המשקפת טוב יותר את לחצי המחירים בתוך המשק האמריקאי ובה מתמקד הפד – תהיינה גבוהות יותר מכפי שסבר בקיץ, ושתיהן תישארנה רחוקות מיעד האינפלציה. מדובר בתרחיש פושר מבחינת שוקי המניות (שעברו לירידות) ואיגרות החוב – המשקפות זאת כעת בעלייה של תשואות הפדיון שלהן. השוק "בחר" לבסוף להתרשם יותר מכך שהריבית בסוף הדרך תהייה גבוהה יותר ופחות מכך שהריבית הפעם עלתה רק ב-50 נ"ב, אך עד שהכריע הפגין תנודתיות גבוהה. כפי שהדגשנו לאחרונה, הפד יהיה זהיר , על אף עלייתו הנמוכה של מדד המחירים לצרכן בחודש האחרון, ולא ימהר לאותת על סיום קרוב של העלאות הריבית. הדבר מתיישב עם המסרים החוזרים שלו בדבר החשיבות של "התחנה הסופית" ולא של קצב ההגעה לשם. לפי תגובת השוק, המסר הזה חלחל היטב. ואכן, בדבריו אמר פאוול כי נתוני האינפלציה האחרונים מבורכים, אך יש צורך בעדויות נוספות של ממש על מנת להסיק בביטחון שהאינפלציה אכן יורדת".

הדרך עוד ארוכה

גיא בית אור מפסגות אומר כי "המסר של הפד הוא מסר מאוד סטגפלציוני ולפחות מהתחזיות האלו עולה כי למרות צמיחה אפסית, הם ירצו לשמור על ריביות ריאליות גבוהות ב-2023. תחזית האינפלציה של הפד אמורה לשדר לשווקים מסר – עוד לא ניצחנו את האינפלציה, והדרך עוד ארוכה. מבלי לומר זאת באופן מפורש, בפד אומרים לנו שב-2023 יהיה מיתון, ותהיה עדיין אינפלציה גבוהה מהיעד. להערכתנו, בסופו של דבר המיתון יגיע במהלך המחצית הראשונה של השנה, והוא חריף ממה שמעריכים בשווקים, מה שבסופו של דבר יוביל את הפד להוריד את הריבית באופן משמעותי עוד ב-2023. כעת השאלה המעניינת היא כיצד השווקים הולכים ליישב את הסתירה שבין תחזיות הפד, לבין מה שגלום בשווקים? נכון לפרסום תחזית זו, הפער רק עלה.

"התגובה הראשונה של השווקים היא מעבר לעליית תשואות לאחר שבמהלך יום המסחר הן נסחרו בירידת תשואות. עם זאת, ממש לא מדובר על תגובה שמשנה את התמחור בשווקים באופן מהותי, במיוחד לא אחרי ירידת התשואות החדה של השבועות האחרונים", אמר בית אור.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש