גיא בית אור, הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות<br>קרדיט: רמי זרנגר
גיא בית אור, הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות קרדיט: רמי זרנגר

הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות, גיא בית-אור, מתייחס להעלאת הריבית עליה החליט בנק ישראל: "כפי שהערכנו, בנק ישראל העלה את הריבית ב-75 נ"ב לרמה של 2%. זאת, לאחר שבשבוע האחרון נתוני האינפלציה הפתיעו משמעותית כלפי מעלה ונתוני הצמיחה אותתו כי המשק הישראלי צומח מהר, אולי מהר מדי. בבנק ישראל ציינו כבר במשפט הראשון כי האינפלציה בישראל רוחבית ותרמו לה מרבית הסעיפים. חשוב להבהיר, המטרה של העלאות ריבית היא לצנן ביקושים, או במלים פשוטות, לשנות את טעמי הצרכן, להפחית צריכה ולעודד חיסכון.

הסקטור הראשון שמרגיש את העליה בריבית כבר מזה מספר חודשים, הוא כמובן שוק המשכנתאות, שבעקבות החלטה זו צפויות להמשיך ולהתייקר, במיוחד מאחר ומהלך בסדר גודל זה, לא היה גלום בשווקים.

עוד ציינו בבנק ישראל, שהצמיחה במשק הישראלי איתנה, שוק העבודה הדוק ורמת התוצר גבוהה מקו המגמה טרום הקורונה. על פי בנק ישראל, פער התוצר עמד ברבעון השני על 1.4% - רמה המצביעה על כך שהלחצים האינפלציוניים במשק הישראלי רק צפויים להמשיך ולעלות.

טיעון נוסף אותו מציינים בבנק ישראל הוא, כמובן, שוק הדיור החם. בהודעה צויין בפירוש כי מגמת העלייה במחירי הדירות ממשיכה להאיץ ונרשמה עליה גם במחירי השכירות. כפי שאנו מציינים כבר לא מעט זמן, לעליה במחירי הדיור לוקח זמן לחלחל אל מחירי השכירות, אשר צפויים להמשיך ולהפעיל לחץ אינפלציוני גם בשנה הקרובה.

בגזרה הגלובלית, בבנק ישראל הסתפקו בלציין כי סביבת האינפלציה העולמית ממשיכה לטפס וכי ההידוק המוניטארי נמשך. בצד השני, בבנק ישראל מציינים כי השקל עבר ייסוף משמעותי מאז ההחלטה הקודמת וכי ציפיות האינפלציה ירדו והן מצויות בתחום היעד. למרות זאת, נקטו במהלך אגרסיבי בגובה של 75 נ"ב.

בסיכום ההודעה, מציינים בבנק ישראל כי העלייה בסביבת האינפלציה ביחד עם צמיחה איתנה ושוק עבודה הדוק, מצדיקים את המשך תהליך העלאות הריבית. בהתאם למילים שבנקים מרכזיים משתמשים בהן בעולם, גם בבנק ישראל ממשיכים לטשטש את ההכוונה העתידית, כאשר כותבים כי קצב העלאות הריבית ייקבע בהתאם להתפתחויות בפעילות באינפלציה.

להערכתנו, הדינאמיקה האינפלציונית בישראל ממשיכה להחריף כאשר בניגוד לארה"ב ואירופה, בישראל עדיין לא רואים סימנים להאטה כלשהי בפעילות הכלכלית, מה שאומר שהלחץ האינפלציוני המקומי עוד צפוי להתגבר, בהובלת ענפי השירותים, מה שנותן לבנק ישראל מרחב פעולה להמשיך ולהדק את המדיניות באגרסיביות.

על כן, אנו מעריכים שמבחינת בנק ישראל הדרך סלולה להמשך העלאות ריבית ולדעתנו בסוף השנה הריבית צפויה להגיע לרמה של 3.0% - 3.25%".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש