אינפלציה

האם כולם ממשיכים לטעות לגבי האינפלציה?

בשבוע שעבר היו מספר אירועים שאמורים לחזק את הרצון של בנק ישראל להעלות ריבית. קודם כל, שוק העבודה ממשיך להתחזק, נרשם גידול משמעותי במשרות ושיעור האבטלה ירד

אלכס זבז’ינסקי 12/06/2022 10:50

א+א-

בשבוע שעבר היו מספר אירועים שאמורים לחזק את הרצון של בנק ישראל להעלות ריבית. קודם כל, שוק העבודה ממשיך להתחזק. במחצית הראשונה של חודש מאי נרשם גידול משמעותי במשרות. שיעור האבטלה הרחב והצר ירדו תוך עלייה חדה של כ-1% בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה.

העלייה באינפלציה הרבה מעל הציפיות בארה"ב, עליה נרחיב בהמשך, לאחר הפתעה באירופה, צריכות להגביר חששות מפני התרחבות האינפלציה גם בישראל. יש הרבה יותר משותף מאשר מפריד בין הסיבות לאינפלציה בישראל לשאר המדינות.

תחזיות הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם וגם של בנק ישראל עדיין מניחים שהאינפלציה תיעלם בסיוע "קל" שלהם מבלי שיצטרכו להפעיל מדיניות מרסנת באמת. לא רק הניסיון מראה שלרוב זה לא קרה בעבר, אלא גם המתרחש כעת במדינות שונות לא ממש תומך בטענה זו.

במדינות השונות שחלקן התחילו לעלות ריבית כבר לפני שנה וחצי (ברזיל וצ’ילה), לפני שנה (מקסיקו, צ’כיה, דרום קוריאה והונגריה) או לפני כ-9 חודשים (קולומביה ופולין). רק בברזיל, שכבר העלתה ריבית מעל גובה האינפלציה ובמקסיקו שבה הריבית מתקרבת לאינפלציה, מתחילים לזהות סימני התמתנות בקצב העלייה של האינפלציה. ביתר המדינות, בהן הריבית עדיין מפגרת בהרבה מהאינפלציה, האינפלציה ממשיכה לעלות במהירות.

נציין, שלמרות שמרבית המדינות שהוצגו מוגדרות כמתפתחות, בחלק גדול מהן האינפלציה והריבית לפני הקורונה ובשנה הראשונה מפרוץ המגפה היו נמוכות מאוד. לפיכך, הניסיון של חוסר הצלחה שלהן לעצור אינפלציה כבר יותר משנה, למרות עליות ריבית בקצב הולך ומתגבר, עשוי להיות רלוונטי גם לארה"ב, לאירופה או לישראל.

המסקנה שעולה, שלמרות הזנחת מושג "זמניות" בהתייחסות לאינפלציה ע"י רוב הבנקים המרכזיים הגדולים, הם והמשקיעים עדיין עלולים לסבול מהערכת חסר לגבי עוצמת לחצי האינפלציה והמידה הנדרשת של ריסון מוניטארי כדי לעצור אותה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה