טור דעה

המדינה שוב מתעלמת מהקטר של המשק

המנהיגות הכלכלית העדיפה בשלב זה - לא לעשות כלום, לתת לשוק לעשות את שלו, אל תחכו לחלק מענקים בעוד חצי שנה או שנה, המריצו כבר עכשיו את העסקים ותנו להם לפרוח ולגדול

אורי בארי - אליוט גלובאל 06/06/2022 14:13

א+א-

שנתיים קשות עברו על מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל. תקופת הקורונה הטילה שמות, עסקים רבים קרסו ונסגרו ואחרים ששרדו את הקורונה נאלצו לחשב מסלול מחדש.

רק מתבקש שתקופת הקורונה ומה שקרה למשק הישראלי בעקבותיו יילקחו בחשבון בעת ניסוח טיוטת חוק ההסדרים. אחרי שנתיים קשות מאוד שבהם עסקים רבים קיבלו מענקים שונים על מנת להחזיק את הראש מעל המים היה צריך חוק שייקח את "הקטר של המשק" כפי שאוהבים לכנותו ויאיצו אותו קדימה. אולם בישראל, כרגיל, אמירות לחוד ומעשים לחוד ודומה שהפער ביניהם מעולם לא היה צורם יותר.

כאמור, בימים אלה פורסמה טיוטת חוק ההסדרים. החלק היחיד בתכנית שעוסק בעסקים הקטנים מתייחס לעסקים הקטנים באמת. הקטנים מאוד. עלה תאנה ולא מעבר לכך. חוק ההסדרים מדבר על כך שלעסקים זעירים בעלי מחזור של עוסק פטור יש אפשרות להכרה ב 20% ממחזור ההכנסות כהוצאות לניכוי בהליך נורמטיבי ללא המצאת מסמכי ההוצאה. לא זה העידוד הכלכלי שמגזר העסקים הקטנים והבינוניים זקוק לו. לו זה מה שיצעיד את המשק הישראלי קדימה כשאנחנו בפתחו של מיתון ואי ודאות כלכלית גלובלית.

דווקא עכשיו היתה נדרשת מנהיגות כלכלית שתבין שיש צורך בעידוד היזמות, בהקלה על נטל המס, בפרט לעסקים מתחילים. יש צורך בסיוע מקיף במימון ומקורות אשראי, עידוד השקעות בפחת מואץ משמעותי וחיזוק ההון הפעיל בעסק לשיפור תפוקות המגזר שנחשבות לנמוכות, מהותית, ביחס לנתוני ה OECD. הרי כל כלכלן מתחיל יודע שעידוד המגזר יביא לצמיחת המשק, לתוספת משרות, לעלייה בהוצאות משקי הבית ומכך תעלה גביית המיסים.

המנהיגות הכלכלית העדיפה, בשלב זה, לא לעשות כלום. לתת לשוק לעשות את שלו. מה שיקרה – הוא מה שקרה. מי שחזק ועמיד יחזיק מעמד ומי שחלש יותר יקרוס. במקום שהממשלה תבין שבמצב הנוכחי נדרשת חשיבה יזמית וכזו שתאיץ את המשק היא מעדיפה לשמור את היד בכיס, לראות לאן הרוח מנשבת ורק אז להגיב. הבעיה היא, במקרים רבים, שכשהממשלה תצטרך לפעול המצב יהיה גרוע והממשלה תשלם יותר, הרבה יותר. אל תחכו לחלק מענקים בעוד חצי שנה או שנה. המריצו כבר עכשיו את העסקים ותנו להם לפרוח ולגדול. בסופו של דבר, זה עבור כולנו.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה