קרדיט: לומו הדמיות

טור דעה

האם שוק הדיור לקראת התקררות?

גודל משכנתא ממוצע הגיע כמעט למיליון ש"ח, בחודש אפריל 2022 הכנסה נטו הממוצעת של נוטלי המשכנתאות עמדה על כ-16100 ש"ח והייתה גבוהה בכ-40% מהשכר הממוצע במשק

אלכס זבז’ינסקי 29/05/2022 13:13

א+א-

שוקי הנדל"ן בעולם, שחוו תקופה של עליות מחירים חדות בשנתיים האחרונות, מתחילים להאט או אף לבלום בחריקה. הסימנים לכך ניכרים בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד ועוד מדינות. מאוד סביר שזה יקרה גם בישראל בהשפעה של אותם הכוחות כמו עליית ריבית, עלייה במחירי הדירות , האטה בצמיחה וגידול בהיצע הדירות.

נתוני שוק המשכנתאות מעידים שתיאבון הסיכון של הבנקים ושל רוכשי הדירות עלה, ובמקביל יכולת רכישת דירה של רוכשי דירה ראשונה, הבסיס ההכרחי של שוק הדיור, הולכת ונשחקת:

מינוף הרכישות (LTV) עלה לרמה הגבוהה מאז שנת 2011 .

ההחזר החודשי הממוצע עבור משכנתאות חדשות קפץ בשנה האחרונה בכ-14% או ב-540 ₪ והגיע לכ-4400 ₪ בגלל עלייה בגובה המשכנתא ועלייה בריבית. לראשונה מאז שנת 2011 החזר משכנתא ממוצע עלה על שכר דירה ממוצע, כפי שמתפרסם ע"י הלמ"ס.

מכיוון שהשכר לא עלה בקצב עליית ההחזר על המשכנתא, שיעור החזר ממוצע מהכנסה של הלווים עלה במהירות בחודשים האחרונים.

גודל משכנתא ממוצע הגיע כמעט למיליון ₪. במקביל, ההון העצמי הנדרש של נוטלי המשכנתאות שמחושב כפער בין שווי ממוצע של נכס נרכש לבין גודל משכנתא ממוצע, קפץ בשנה האחרונה בכ-140 אלף ₪ והגיע לכ-1.54 מיליון ₪. נציין רק שההון העצמי הנדרש יכול לכלול תמורת מכירה של הדירה הקודמת עבור משפרי דיור.

בשנה האחרונה תקופת החזר של משכנתא ממוצעת עלתה ביותר מ-12 חודשים ולראשונה חצתה רף של 23 שנה.

הכנסה נטו ממוצעת של נוטלי המשכנתאות הייתה בשנת 2011 כ-8600 ₪ בדומה לשכר הממוצע במשק. בחודש אפריל 2022 הכנסה נטו הממוצעת של נוטלי המשכנתאות עמדה על כ-16100 ₪ והייתה גבוהה בכ-40% מהשכר הממוצע במשק (11600 ₪) . נתון זה מעלה חשש ששיעור של משקי הבית נטולי אמצעים לרכוש דירה הולך וגדל.

כמות ההלוואות בפיגור עלתה בחודשים האחרונים, אך היא עדיין נמוכה מאוד היסטורית,נציין גם, שמאז חודש דצמבר כמות המשכנתאות שלקחו המשקיעים ירדה משמעותית.

שורה תחתונה: אנו מעריכים ששוק הדיור יתחיל להתקרר בעקבות ירידה ברכישות המשקיעים ועלייה בקשיי מימון של רוכשי דירות ראשונות.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה