קרדיט: shutterstock

עוסק מורשה? כל המידע החשוב שכדאי לדעת מהתחלה ועד הסוף

תוכן ממומן ע"י ישראכרט: מה המשמעות של פתיחת עוסק מורשה, מה העלות, איזה הבדלים קיימים בין עוסק מורשה לעוסק פטור והאם כדאי להצטייד ברואה חשבון

תוכן מקודם 23/05/2022 10:24

א+א-

החלטתם שאתם רוצים להיות עצמאים ולפתוח עסק משלכם? בשעה טובה! מעבר לשאיפות, החלומות וההתרגשות המובנת, זה הרגע גם להתחיל לחשוב על רשויות המס: מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי בשל העובדה הפשוטה שפתיחה של עסק חדש במדינת ישראל מתחילה תמיד שם.

מורשה או פטור?

ההחלטה הראשונה שתצטרכו לקבל, לבד או עם רואה החשבון שלכם, היא האם אתם עוסק מורשה או עוסק פטור.ההבחנה ביניהם היא בעיקרה (אך לא כולה) כספית: אם אתם מעריכים שהמחזור העסקי השנתי שלכם יהיה נמוך מכ-100 אלף שקל, אתם עוסק פטור שלא מחויב בגבייה ותשלום של מע"מ ומגיש דוחות כספיים פעם בשנה.במקרה זה, אתם גם לא רשאים להוציא חשבוניות על עסקאות, אלא רק קבלות.

לעומת זאת, אם המחזור העסקי שלכם יהיה להערכתכם גבוה מ-100 אלף שקל בשנה, תוגדרו כעוסק מורשה, תחויבו בגביית ותשלום מע"מ ותגישו דוחות לתשלום מע"מ פעם בחודש או פעם בחודשיים, בהתאם לגודל המחזור שלכם.

כלו מר, בהגדרה, עוסק מורשה הוא קודם כל מעמד לעוסקים עצמאים ובעלי עסקים קטנים מול מע"מ.בענייני מס הכנסה וביטוח לאומי, אין הבדלים בין עוסקים מורשים לעוסקים פטורים.ההבדל הוא במע"מ, וכאן עומדת לעוסק המורשה זכות חשובה נוספת: זכאות לקבלת החזרי מע"מ עבור שירותים ומוצרים שרכש לצורך העסק.למשל, עבור נסיעות, רכישת ציוד משרדי, תשלומים לספקי תקשורת ועוד.

חשוב לציין, כי לא לכולם עומדת האפשרות לבחור בין מורשה לפטור: בעלי מקצועות חופשיים רבים חייבים להירשם כעוסקים מורשים, גם אם המחזור השנתי שלהם נמוך מ-100 אלף שקל.מי בדיוק? הרשימה ארוכה, אבל כדי שתדעו אם אתם נכללים בה נפרט כאן את רובם: אדריכלים והנדסאים, מהנדסים, פסיכולוגים, סוכני ביטוח, כלכלנים, פיזיותרפיסטים, רופאים, רופאי שיניים, וטרינרים, בעלי מעבדה רפואית, עורכי דין, סוכני ביטוח, יועצים לניהול, יועצים ארגוניים, יועצי מס, אגרונומים, מנהלי חשבונות, רואי חשבון, נותני שירותים למופעים אומנותיים, מפקחי מבחנים, עורכים, מתורגמנים, מפשרים, בעלי בית ספר לנהיגה, מתווכי נדל"ן, מתווכי רכב, שמאים ומודדים.

אל תשכחו את ביטוח לאומי

כאמור, עוסק מורשה לא יכול לצאת לדרך בלי לסדר את ענייניו מול רשויות המס.המסלול מתחיל תמיד בביקור פיזי, לא דיגיטלי ולא מרחוק, לפתיחת תיק בסניף מס ערך מוסף הסמוך למקום מגוריכם.מיד אחר תצטרכו לגשת, שוב פיזית, לסניף מס ההכנסה האחראי על האזור שבו פועל העסק שלכם, לאחר שמילאתם את כל הטפסים הדרושים הזמינים להדפסה באתר מס הכנסה.

סוף הסיפור? כמעט.כדי להשלים את החבילה תצטרכו גם לפתוח תיק במוסד לביטוח לאומי, בסניף הקרוב למקום מגוריכם.מיד אחר כך תוכלו לפתוח חשבון בנק עסקי, שישמש את העסק שלכם בנפרד מחשבון הבנק האישי שלכם.במקביל, מומלץ שתנצלו את הזמן להזמנת כרטיס אשראי* לעסק, שילווה אתכם כעוסקים מורשים ויאפשר לכם לשלוט על הוצאות העסק במקביל לתשלום הוצאות שוטפות וחד פעמיות.

איזה כרטיס אשראי מומלץ? חפשו כרטיס אשראי חוץ בנקאי מכובד וגמיש, המעניק שלל הטבות ויתרונות כמו מסגרת אשראי נוספת, אפשרות למשוך מזומנים בארץ ובחו"ל, ביטוח נסיעות חינם לחו"ל, מסלולים הממירים הוצאות לנקודות אצל חברות תעופה, מגוון אפשרות מבחינת מועדי החיוב, הנחות לשלל אטרקציות ועוד.כמו כן, ניתן לרכז בכרטיס האשראי שבחרתם גם את הוראות הקבע עבור החשבונות השוטפים של העסק: חשמל, ארנונה, טלפון, כבלים וכדומה.

לשכור רואה חשבון?

מבולבלים? אתם לגמרי לא לבד.רבים מבין בעלי העסקים הקטנים נרתעים מהבירוקרטיה והניירת הכרוכה בפתיחה ותפעול של עוסק מורשה - ומעדיפים לשכור רואה חשבון שיטפל בפתיחת התיקים במע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי, כמו גם בהגשת הדוחות השוטפת למס הכנסה.

רואי החשבון גובים על פי רוב תשלום חודשי קבוע על שירותיהם, ותשלומים נפרדים על פתיחת תיקים והכנת הדוח השנתי.זהו טווח התעריפים, המשתנה בהתאם לגודל העסק:

  • פתיחת תיק במס הכנסה - בין 500 ל-1,500 שקל.
  • תשלום חודשי (ריטיינר) על שירותי רו"ח - בין 300 ל-1,500 שקל בחודש.
  • הכנת דו"ח שנתי לעוסק מורשה - בין 800 ל-3,000 שקל.

בשורה התחתונה, פתיחת עסק עצמאי היא ללא ספק אירוע מרגש, המלווה בלא מעט אמוציות.דווקא משום כך חשוב שתבואו מפוקסים ומדויקים לתהליך הלא פשוט של פתיחת העסק, בעיקר מול רשויות המס.יציאה לדרך ברגל ימין עשויה להיות קריטית להצלחת העסק שלכם, אל תוותרו עליה.

*הנפקת הכרטיס וגובה המסגרת נתונים לשיקול דעתה הבלעדי של המנפיקה ישראכרט בע"מ ו/או ישראכרט מימון בע"מ.בכפוף לתנאי החברה ולתנאים המפורטים באתר, ההטבות עשויות להשתנות מעת לעת.אי עמידה בפירעון ההלוואה או האשראי עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

** הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.

*** מידע כללי בלבד.אין לראות באמור משום המלצה ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה