אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

טור דעה

הבנקים לא ממש חוששים ממיתון ונתוני המאקרו לא תומכים בשוק ”דובי”

הביקוש לאשראי מצד העסקים באירופה המשיך לגדול בחודשים האחרונים הביקוש לאשראי צרכני נמצא ברמה שהייתה לפני פרוץ המגפה, בארה"ב הביקוש לאשראי בסקטור העסקי ושל הצרכנים הרבה יותר חזק

אלכס זבז’ינסקי 17/05/2022 10:29

א+א- 1

סקרי האשראי הבנקאי בארה"ב ובאירופה שערכו לאחרונה הבנקים המרכזיים מראים שבינתיים הבנקים והלקוחות שלהם לא מאוד מוטרדים מהרעה במצב הכלכלי

הביקוש לאשראי מצד העסקים באירופה המשיך לגדול בחודשים האחרונים.הביקוש לאשראי צרכני נמצא ברמה שהייתה לפני פרוץ המגפה, בארה"ב הביקוש לאשראי בסקטור העסקי ושל הצרכנים הרבה יותר חזק מהרמות "הרגילות" שהיו בשנים לפני המגפה.

הבנקים לא מקשיחים יותר מדי תנאי אשראי.באירופה הם אף הקלו מאוד תנאים לאשראי צרכני.תנאי אשראי בארה"ב אומנם צומצמו לאחרונה, אך זאת אחרי הקלה חסרת תקדים בשנה שעברה

נתוני מאקרו לא תומכים בשוק מניות "דובי"

שוקי המניות רשמו שבוע נוסף של ירידות.מדד S&P 500 ירד השבוע השישי ברציפות וביום חמישי שעבר כמעט עבר לשוק דובי "רשמי" עם ירידה מצטברת של 20%.ה-Nasdaq רשם רצף של שבעה שבועות שליליים.

אי אפשר כמובן לפסול אפשרות להתדרדרות משמעותית נוספת, אך לא נראה שקיימים התנאים לשוק דובי עמוק וממושך:

כפי שמראה ניסיון העבר בארה"ב, אחד התנאים הכמעט הכרחיים להתדרדרות ממושכת וחזקה בשוק המניות צריכה להיות הרעה בשוק העבודה.בנסיבות הנוכחיות של מחסור חמור בעובדים הסיכוי לכך לא גבוה.

בסקר הסנטימנט של העסקים הקטנים בשבוע שעבר, העסקים לא הציגו היחלשות בתוכניות לגייס עובדים.מדד סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן אומנם ירד, בעיקר בגלל עליית מחירים, אך הסיכוי לאובדן משרה בחמש השנים הקרובות, כפי שמעריכים אותו הצרכנים, ירד לרמה הנמוכה היסטורית.

הרחבת אשראי צרכני ועסקי ע"י הבנקים, כפי שהצגנו בפרק הקודם, גם היא לא מסתדרת עם האטה חריפה או אף מיתון שדרוש כדי להיכנס לשוק מניות דובי עמוק.

עצירת עליית תשואות בשוק האג"ח, למרות הפתעות לרעה בנתוני האינפלציה, צפויה לתמוך בשוק המניות.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    הוא מתחייב

    הוא מתחייב

    חיים 17/05/2022 10:42