קרדיט: R123

ייעוץ ופיקוח הנדסי - ניהול פרויקטים הנדסיים

סלילת כבישים, הקמת גשרים, בניה למגורים ומשרדים, פיתוח תשתיות הם רק חלק קטן מתפקיד ניהול פרויקטים הנדסיים. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת והכלכלה גדלה, כך גם עולה הביקוש לפרויקטים חדשים

תוכן מקודם 12/05/2022 11:31

א+א-

איך עובד ניהול פרויקטים

על מנת שפרויקטים יעברו ויסתיימו בהצלחה, מישהו חייב לנהל את התהליך, כדי לשמור על דרישות הארגון כמו שמירה על זמן ועל חסכון.ניהול פרויקטים בהנדסה חייבים לשים את תשומת הלב על יישום הכלים, הטכניקות, הידע והמיומנויות ועל הפעילויות במסגרת הפרויקט עליו עובדים.בגלל שהפרויקטים מלאים בהרבה גורמים איתם צריך לעבוד, ניהול הפרויקט צריך להיעשות באחריות ודיוק רב.

פרויקטים הנדסיים בדרך כלל מתחלקים לחמישה שלבים:

  • ייזום הפרויקט
  • תכנון
  • ביצוע
  • ניטור ובקרה
  • סיום וסגירה

הידע שעל מנהלי פרויקטים ליישם במהלך התהליך מהווה בתוכו המון דברים קטנים וחשובים כמו, היקף העבודה, הזמן המשוער לתהליך, עלות החומרים והעובדים, איכות, משאבי האנוש, תקשורת, ניהול סיכונים ועוד.הם בעצם מחזיקים את העולם כל הזמן בתנועה בזכות ההתמקדות שלהם במטרה: יצירה של פרויקט ייחודי וחדשני, במשאבים הנדרשים להשלמתו בהתאם ללוח הזמנים של הביצוע.ניהול פרויקטים בהנדסה אזרחית היא מומחיות ומיומנות קריטית למהנדסים בכל הרמות.

איך מגיעים לפרויקט מוצלח?

מנהלי פרויקטים יעילים מיישמים את הידע, הכישורים, הכלים והטכניקות שלהם כדי להביא פרויקט לתוצאה מוגמרת.הם צריכים להיותו מכוונים לפרטים ומאורגנים.כך, למנהלי הפרויקטים ישנה הזדמנות ייחודית לבצע שינויים וחידושים.כדי שפרויקט יהיה מוצלח מתחילתו ועד סופו, על מנהל הפרויקטים לשמור על כמה דברים:

הראשון הוא פתרון בעיות – בשלב מסוים, כל מנהל פרויקטים יצטרך להתנהל עם אתגרים.כך שהם צריכים להיות מסוגלים לטפל באתגרים ובבעיות ולמצוא פתרונות ברי פעולה.אם לדוגמה יש אי דיוקים בנתונים הטכניים העלולים לעכב את התקדמותו או הצלחתו של הפרויקט, הוא צריך לדעת לטפל בשורש הבעיה ולמצוא פתרון לחוסר הדיוק, וכמובן להשתמש במיומנות פתרון הבעיות כדי להבין מה היא הדרך הטובה ביותר להחזיר את הפרויקט הישר למסלולו.


השני, הוא הארגון – מנהלי פרויקטים אחראים לפיקוח ולניהול של המון פעולות במסגרת הרחבה של הפרויקט.ביניהן פיקוח הנדסי , ייצור, תפעול, אבטחת איכות ושלל בדיקות.ארגון ותשומת לב לפרטים הקטנים ביותר הם מיומנות קריטית להצלחה של פרויקט הנדסי.צריך לשמור על לוח זמנים מסודר, הכנה של תקציבים, גיוס של עובדים, פיקוח על העבודות של חברי הצוות והקפדה על נהלים אדמיניסטרטיביים.כל זה יעזור לפרויקט להצליח במסגרת הזמן וכמובן במסגרת התקציב הנתון.


השלישי הוא ניהול – אותם מנהלים צריכים להקדיש זמן רב לניהול ולפיקוח על הפעילויות של העובדים.אם לדוגמה יש פרויקט של סלילת כבישים חדשים, מנהל הפרויקט צריך לעבוד עם מספר אנשי צוות החל ממחלקת הכספים, הגורמים המבצעים, צוות האיכות ועוד.הכישורים לניהול הפרויקט והאנשים יעזרו לשמור על התהליך בשלמותו לפי כל השלבים.


הרביעי הוא התכנון – תכנון אסטרטגי הוא פרמטר קריטי עבור מנהל פרויקטים הנדסיים.הוא בעצם אחראי לפיתוח הקונספט הכולל לפרויקט.הוא צריך יחד עם הצוות לערוך תוכניות מפורטות לפיתוח, דבר המצריך חשיבה רחבה ומפורטת.

עיסוקים עיקריים

תחום ההנדסה האזרחית מלא בפרויקטים רבים העוזרים לאזרחים להמשיך בחייהם במקסימום נוחות.ביניהם: סלילה ובנייה של כבישים, בנייה של שכונות מגורים חדשות, בנייה של גשרים ומנהרות, פיתוח של תשתיות ועוד.

העבודה מתבצעת דרך כמה שלבים:
1.בקרה והבטחת איכות המתבטאים בעיקר באישורים, מבדקי איכות, נהלי עבודה ועוד.המטרה העיקרית היא להבטיח לאדם שהזמין את השירותים שבקרת האיכות תהיה מיושמת ברמה הגבוהה ביותר, לפי התקנים והדרישות המקובלים.


2.ליווי, ייעוץ ופיקוח הנדסי , שבשלב הזה מאפיינים את העבודות הנדרשות לביצועים הטכניים של העבודות, מציאה של קבלנים מתאימים לעבודה וייעוץ מתאים לפרויקט, וכמובן פיקוח במהלך ביצוע העבודה, תוך נתינת דגש על איכות העבודה ועל הזמנים הנתונים.


3. ניהול פרויקטים – פרויקט הוא פרוצדורה רצינית, החל משלב התכנון ועד שלב הביצוע יש המון בדיקות ואישורים שצריך להשיג, ולהיות עם תכנון של "צעדים" שצריך לבצע במהלך כל הפרויקט.


4.טכנולוגיות מתקדמות – במהלך הפרויקט צריך לשלב טכנולוגיות מתקדמות גם לפיקוח הפרויקט, גם לניהול וכמובן לליווי הפרויקט, בכל התחום הרחב של ההנדסה האזרחית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה