המלצות אנליסטים

שוק הנדל”ן בישראל טוב בהשוואה לארה”ב

שוק הנדל"ן בישראל הגיב בדומה למגמה בעולם עם ירידות רוחביות לאור הצפי מעליית הריבית, כל משקיע יודע כי עליית ריבית אינה טובה לנדל"ן המניב ואין לנו כוונה לשכנע אחרת אבל ישראל שונה

נדב ברקוביץ - IBI בית השקעות 09/05/2022 11:56

א+א-

שוק הנדל"ן בישראל הגיב בדומה למגמה בעולם עם ירידות רוחביות לאור הצפי מעליית הריבית. כל משקיע מכיר את הנוסחה כי עליית ריבית אינה טובה לנדל"ן המניב ואין לנו כוונה לשכנע אחרת. אולם אנו מעריכים כי לפחות בהשוואה לארה"ב מצבנו טוב יותר גם מבחינת צפי העלאת הריבית וגם בהסתכלות על הביקושים בשוק המשרדים, הלוגיסטיקה והמגורים אשר ממשיך להיות חזק.

תשואות נדל"ן מניב בהשוואה גלובלית

אנחנו רק בתחילת חודש מאי אבל מניות הנדל"ן המניב הספיקו לרשום ירידות חדות של כ-12% מתחילת החודש וזאת לעומת ירידה של כ-7% בלבד במדד תל אביב 125. כמובן שחלק משמעותי מהירידות נובע מעליית התשואות בארץ ובעולם כאשר התשואה ל-10 שנים בישראל זינקה מרמה של 2.36% בתחילת החודש ומרמה של 1.27% בתחילת השנה לרמה של 2.50%, בעוד בארה"ב המגמה אף חדה יותר עם עליית תשואות מרמה של 2.90% בתחילת החודש לרמה של 3.13% כיום.

גם בהסתכלות על ממוצע מכפילי ה-FFO המנוטרלים של החברות בסיקור אצלנו ניתן לראות ירידה מרמות של 15x-16X שהיו לפני כחודש לרמות של 11X-12X כעת אשר מחזירים את התמחורים לרמות שהיו לפני כשנה.

תשואות ישראל

ניתן לראות כי הירידות מתחילת החודש היו רוחביות, כמעט ללא הבדל בין החברות. גם מדד תל אביב בניה, המורכב מחברות הנדל"ן למגורים ירד בשיעור דומה לחברות הנדל"ן המניב עם ירידה של 13%. בהסתכלות מתחילת השנה, ישנו שוני בין החברות כאשר מליסרון, מבנה ו עזריאלי מובילות את הירידות ומנגד רבוע נדל"ן, ארפורט סיטי, אמות וגב ים ירדו הכי מעט.

תשואות בחו"ל

מתחילת השנה ירד מדד הריטים בארה"ב בכ- 12%, בדומה למרבית החברות בישראל כאשר בהסתכלות על סקטורים, ניתן לראות (נכון לסוף אפריל) כי סקטור המשרדים רשם ירידה של כ-8% מתחילת שנה בעוד שוק המסחר רשם ירידות של כ-10% (למעט חברות הקניונים אשר רשמו ירידה חדה של כ-25%) וכך גם סקטור המגורים עם ירידות של כ- 9%.

גם מבחינת תמחורים, ניתן לראות בגרף למטה כי למעט שלושה סקטורים מצומצמים, מרבית קרנות הריט נסחרות בדיסקאונט לעומת שווי ה-NAV כאשר קרנות הקניונים האזוריים, משרדים ומלונות נסחרות בדיסקאונט העמוק ביותר. בממוצע, קרנות הריט בארה"ב נסחרות נכון לסוף חודש אפריל בדיסקאונט של 8.9%.

בשורה התחתונה

שוק הנדל"ן בישראל הגיב בדומה למגמה בעולם עם ירידות רוחביות לאור הצפי מעליית הריבית. כל משקיע מכיר את הנוסחה כי עליית ריבית אינה טובה לנדל"ן המניב ואין לנו כוונה לשכנע אחרת. אולם אנו מעריכים כי לפחות בהשוואה לארה"ב מצבנו טוב יותר גם מבחינת צפי העלאת הריבית וגם בהסתכלות על הביקושים בשוק המשרדים, הלוגיסטיקה והמגורים אשר ממשיך להיות חזק. נזכיר כי אנו בפתחה של עונת הדוחות אשר צפויה להיות טובה עבור חברות הנדל"ן המניב וביחד עם הירידות האחרונות, הצפי הוא להמשך ירידת מכפילים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה