בלעדי

המשקיעים מודאגים מהמלחמה, אך עדיין נצמדים לתיקי ההשקעות שלהם

סקר סנטימנט המשקיעים של UBS: המשקיעים עדיין חשים ביטחון בכלכלת האזור שלהם ובשוק המניות בו, למרות שרבים מצפים כעת לאינפלציה ארוכה ומוגברת, המשך ירידות יתחיל מכירה רוחבית

חדשות ספונסר 08/05/2022 10:53

א+א-

המשקיעים גדולים עדיין חשים דאגה רבה בנוגע להשפעות המלחמה באוקראינה על הכלכלה העולמית ועליית האינפלציה, זאת על פי סקר סנטימנט המשקיעים הרבעוני החדש של UBS, מנהלת ההון הגלובלית המובילה בעולם. בסקר זה, שפנה ליותר מ-2,500 משקיעים ו1,000 בעלי עסקים ב-14 שווקים גלובליים, התגלה ש-92% מהמשקיעים מצפים שהמלחמה תגביר את האינפלציה, ויותר מחצי מהם סבורים שהאינפלציה תארך יותר מ-12 חודשים.

על פי חצי מהמשקיעים שנדגמו, תנודתיות השוק גבוהה מהרגיל. רוב המשקיעים מצפים להשפעה כלכלית שלילית של המלחמה, כאשר 66% מצפים לעלייה במחירי האנרגיה, 64% צופים גידול בחוסר היציבות הגלובלי, ו-60% מודאגים ממתקפות הסייבר ההולכות ומתחזקות. עם זאת, המשקיעים עדיין אינם מתכוונים לשינוי תיקי ההשקעות שלהם, אך מוכנים לעשות זאת במידה ותחול ירידה נוספת בשוק. אצל רבים מהם יש כעת סבירות גדולה יותר שירכשו זהב, מניות מקומיות ונפט, בעוד שמגזרי הטכנולוגיה והאנרגיה הם עדיין האטרקטיביים ביותר בסביבת השוק הנוכחית.

"משקיעים בכל רחבי העולם ללא ספק מוטרדים מההשפעות האישיות והכלכליות של אחד המשברים ההומניטריים הגדולים ביותר זה עשרות שנים," אמר איקבל חאן, נשיא UBS אירופה, המזרח התיכון ואפריקה, ונשיא-משותף של UBS Global Wealth Management. "קשה להעריך את ההשלכות הכלכליות לטווח ארוך של המלחמה באוקראינה, אך רוב המשקיעים עדיין אופטימיים בצפי שלהם לגבי שוק המניות, ויש להם ביטחון בתיק המניות המגוון-היטב שלהם."

הגורמים לדאגה עבור בעלי העסקים רק התרבו ברבעון הנוכחי עקב אי היציבות הגאופוליטית, המצטרפת לגידול בעלויות הסחורות, להעלאות מס, להעמקת הרגולציה ולבעיות בשרשרת האספקה. עקב כך, מידת האמון שלהם בעסקיהם ל-12 החודשים הקרובים ירדה ב-11%. בסקר התגלה שבעלי עסקים ממתנים את תוכניות גיוס העובדים וההשקעות שלהם, ומתמקדים בהגדלת ההטבות לעובדיהם, בהוצאות על מחשוב ובשדרוג עובדיהם הכישרוניים.

"בהשפעת המלחמה באוקראינה והגידול באינפלציה נאלצו בעלי עסקים פעם נוספת להסתגל לנסיבות לא צפויות וחסרות-תקדים וזאת לאחר שניהלו את השפעות הקורונה על עסקיהם," אמר טום נרטיל, נשיא UBS Americas ונשיא-משותף של UBS Global Wealth Management. "בשוק עבודה הדוק, בעלי עסקים עובדים עם יועציהם הכלכליים על יצירת הטבות רווחה לעובדים, למשל Workplace Wealth Solutions של UBS, כדי להעניק ערך רב יותר לעובדיהם."

ממצאים על פי אזורים:

ארה"ב

מידת האופטימיות של המשקיעים בטווח הקצר לגבי הכלכלה ושוק המניות בארה"ב גדלה לעומת הרבעון הקודם, עם עלייה של ארבעה אחוזים לכדי 58%. עם זאת, התוכניות להשקיע יותר בששת החודשים הקרובים ירדו מעט בשלושה אחוזים לכדי 33%. הסיכונים הגאופוליטיים הצטרפו לפוליטיקה כגורמים העיקריים לדאגה, כשאחריהם ניצבת האינפלציה, ו-60% מהמשקיעים מודאגים מהמלחמה באוקראינה ומהשפעתה על תיק ההשקעות שלהם.

אמריקה הלטינית
באמריקה הלטינית, האופטימיות לטווח הקצר גדלה רק בשני אחוזים לכדי 60%, כאשר 61% מהמשקיעים שם חשים אופטימיות ביחס לצפי עבור המניות באזורם. למעלה מחצי מהנשאלים מתכננים להשקיע יותר בששת החודשים הקרובים (56%).

אירופה (למעט שווייץ)

ברחבי אירופה, קצת יותר משני-שליש מהמשקיעים שנסקרו עדיין אופטימיים ביחס לכלכלה שלהם בטווח הקצר. עם זאת, מידת האופטימיות בנוגע לצפי שלהם למניות באזורם ירדה בארבעה אחוזים לכדי 63%. כמעט חצי מהמשקיעים באירופה מתכננים להשקיע יותר בששת החודשים הקרובים (46%), גידול של שלושה אחוזים לעומת הסקר האחרון.

שווייץ

האופטימיות בשווייץ לגבי הכלכלה השווייצרית בטווח הקצר שבה לרמותיה ב-2020, כאשר רק 33% מהמשקיעים שומרים על אופטימיות ברבעון הנוכחי, זאת לעומת 68% ברבעון הקודם. הצניחה במידת האופטימיות השתקפה גם בדעותיהם על המניות המקומיות – 41% הם אופטימיים לעומת 68% ברבעון הקודם. חלה ירידה גם בתוכניות ההשקעה שלהם בששת החודשים הקרובים, כאשר 24% מהם מתכננים להשקיע, ירידה של שישה אחוזים לעומת הרבעון הקודם.

אסיה פסיפיק

המשקיעים באסיה עדיין אופטימיים לגבי הצפי לשישה חודשים של המניות באזורם, וגם לגבי הכלכלה בכללותה. חלה ירידה מינורית (שני אחוזים) במספרם של אלה המתכננים להשקיע יותר בששת החודשים הקרובים. הקורונה מדאיגה רבים מהמשקיעים בסין (45%), אך החשש לגביה ירד באזור אסיה פסיפיק בכללותו (47% ברבעון הנוכחי לעומת 51% ברבעון האחרון).

אודות סקר סנטימנט המשקיעים של UBS

UBS ‏ סקרה 2,644 משקיעים ו-1,084 בעלי עסקים, עם לפחות מיליון דולר של נכסים ברי-השקעה (עבור המשקיעים) או לפחות מיליון דולר של הכנסה שנתית ולפחות עובד אחד נוסף מלבדם (במקרה של בעלי העסקים), בין 30 במרץ ל-22 באפריל 2022. המדגם העולמי נחלק בין 14 שווקים: ארגנטינה, ברזיל, סין, צרפת, גרמניה, הונג קונג, איטליה, יפן, מקסיקו, סינגפור, שווייץ, איחוד האמירויות, בריטניה וארה"ב. עבור תוצאות פברואר, UBS ‏ סקרה2,004 משקיעים ובעלי עסקים ברחבי העולם, בין 4 ל-24 בינואר 2022. המדגם העולמי נחלק בין 15 שווקים: ארגנטינה, ברזיל, סין, צרפת, גרמניה, הונג קונג, איטליה, יפן, מקסיקו, רוסיה, סינגפור, שווייץ, איחוד האמירויות, בריטניה וארה"ב.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה