יצחק תשובה קרדיט: פלאש90, משה שי

מיזוגים ורכישות

לאחר מימושים רבים תשובה חוזר לרכוש

רכישת סיקאר פוינט מהווה חלק מהאסטרטגיה של איתקה להרחיב ולפתח את תחום פעילותה בים הצפוני בבריטניה ולהגדיל את כושר הייצור וביזור נכסיה, לקראת הנפקת אתיקה, מהווה נכס לשנים רבות

מערכת ספונסר 10/04/2022 08:28

א+א- 2

קבוצת דלק, דיווחה כי איתקה (Ithaca), חברה בת בבעלותה המלאה והפועלת בים הצפוני, חתמה על הסכם לרכישת מלוא מניותיה של חברת האנרגיה סיקר-פוינט (Siccar Point Energy) המחזיקה בנכסי נפט וגז מפיקים ותגליות מסחריות מוכחות באזור הים הצפוני בבריטניה. העסקה נעשית כחלק מההיערכות של איתקה להנפקה בשנת 2022, מתוך כוונה להגדיל את ההפקה היומית של איתקה ולהבטיח את הרזרבות שלה לטווח הארוך.

 

נכסי הנפט והגז של סיקאר פוינט מכילים עתודות נפט וגז מוערכות מסוג P2 ו-2C בהיקף כולל של כ-253 מיליון שווה ערך חביות נפט (MMBOE), מתוכן כ-53 מיליון חביות מסוג 2P. עם השלמת העסקה סך העתודות של איתקה (מסוג 2P ו-2C) צפוי לזנק להיקף כולל של כ-573 מיליון חביות שווה ערך לנפט (MBOE), כולל נכסי מרובני, שהעסקה לרכישתם הושלמה בחודש פברואר האחרון.

 

העסקה צפויה להגדיל את כושר ההפקה היומי של איתקה בכ-8000-9500 חביות ליום בממוצע, ולהעמיד את ההפקה היומית של איתקה על הטווח שבין 75,000-85,000 חביות ליום. לצד נכסי הנפט והגז, לסיקאר פוינט גם הפסדי מס צבורים בהיקף של כ-3 מיליארד דולר. על פי תנאי העסקה איתקה תהיה זכאית לקבל גם את המזומנים שנצברו בקופת סיקאר פוינט החל מיום 1.1.2022 ועד למועד ההשלמה.

 

נכסי הגז והנפט של סיקאר פוינט כוללים, בין היתר, זכויות בשלושה מאגרים מפיקים בים הצפוני שבהם שותפים חלק מחברות האנרגיה המובילות בעולם, שתיים מהם – MARINER  (מפעיל אקווינור) ו- SCHIEHALION (מפעיל בריטיש פטרוליום) הם מעשרת המאגרים הגדולים בבריטניה. כמו-כן סיקר פוינט מחזיקה בשתי תגליות מסחריות: מאגר Cambo (כשלאחר השלמת העסקה איתקה תשמש בו כמפעיל) ומאגר -Rosebank. תגליות אלה הן מתגליות  הנפט והגז הגדולות ביותר שטרם פותחו באזור הים הצפוני, ופיתוחם הינו בעל חשיבות גבוהה מאוד, וזאת כחלק מהמאמץ של ממשלת בריטניה לפתח את תשתיות האנרגיה המקומיות על מנת להבטיח עצמאות אנרגטית, בין היתר לאור אירועי המלחמה באירופה האחרונים.

 

התמורה הבלתי מותנית בעסקה נקבעה על סך של 1.1 מיליארד דולר, מתוכם סך של 200 מיליון דולר באגרות חוב קיימים של סיקאר פוינט שמועד פירעונן הינו מארס 2026, וזאת ככל שמחזיקי אגרות החוב של סיקאר פוינט ירצו להמשיך בחברה הממוזגת ולא להפרע על ידי סיקאר פוינט.

 

יתרת התמורה, בהיקף של כ- 900 מיליון דולר תמומן על ידי איתקה באמצעות מסגרות האשראי (RBL) הקיימות של איתקה, מהמזומנים שיצטברו בקופת סיקר-פוינט מיום 1.1.2022 ועד למועד הסגירה, ומזומן בקופת איתקה. להערכת איתקה, בהתבסס על קצב ההפקה, המכירות הנוכחיים ותחזית מחירי הנפט והגז שלה, היא תוכל לפרוע את מסגרת ה-RBL שישמשו למימון העסקה בתוך פחות מ-12 חודשים ממועד הסגירה. קבוצת דלק מצידה אינה לוקחת כל התחייבות בעת ביצוע העסקה.

 

בהסכם נקבעה גם תמורה מותנית של עד כ-300 מיליון דולר בגין התגליות המוכרזות שטרם פותחו, Cambo ו-Rosebank, אשר תחושב, בין השאר, בכמות המאושרת להפקה בכל מאגר ותהיה כפופה לקבלת החלטת השקעה מחייבת FID)) כמו גם לקבלת כל האישורים הנדרשים. תמורה מותנית נוספת בסך של עד כ-60 מיליון דולר, מותנית במחירי נפט בטווחים מסוימים שהוגדרו בהסכם.

 

רכישת סיקאר פוינט מהווה חלק מהאסטרטגיה של איתקה להרחיב ולפתח את תחום פעילותה בים הצפוני בבריטניה ולהגדיל את כושר הייצור וביזור נכסיה. בכוונת איתקה למזג את פעילות החברה הנרכשת ולהמשיך ולפתח את הנכסים הנרכשים כחלק מההערכות לקראת הנפקה ראשונית (IPO) בשנת 2022.

 

להערכת איתקה, ככל שהעסקה תושלם, בשים לב לכמויות ההפקה ותחזית מחירי הנפט והגז שלה, ה-EBITDAX שלה בשנת 2022 צפוי לעמוד על סך של כ-2 מיליארד דולר. כמו כן, איתקה מעריכה שהיא תחלק דיבידנד בהיקף של כ-135 מיליון דולר בשנה הקרובה, וכ-200 מיליון דולר כל שנה, בשנים העוקבות.

 

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק: מדובר על מהלך עסקי חשוב, כחלק מניצול המומנטום בשווקי האנרגיה, המקדם את איתקה לעבר הנפקה בשנת 2022, בהתאם ליעדים האסטרטגיים שהצבנו לעצמנו. סיקאר פוינט סינרגטית לפעילות של איתקה, והעסקה מבטיחה לאיתקה הפקה יציבה, ארוכה וממושכת למשך שנים רבות".

 1. מניות בכתבה
 2. דלק קבוצה

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  תשובה לא רכש כלום! זו איתקה

  ואני מגיב גם למי שכתב - "תשובה עשה בית ספר". אז שמח בשביל תשובה שהרכישה שלו בפברואר 2020, חודש לפני הקריסה, כרגע ברווח של 10%. ברור שתשובה מרווח על כל החיזוקים שעשה מאז. אבל עדיין מופסד מיליארדים מהשיא של דלק. יום אחד אחשב באיזה שער יחזור לשיא. אין ספק שההצלחה שייכת למנכ"ל. מחזיקים ביום 5.4 מוזמנים להצביע על הבונוס שלו.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 10/04/2022 11:03

 2. 2
  רכישה מעולה שתוסיף ערך רב לחברה

  הכפלת העתודות של איתקה לעוד 20+ שנים במחיר מציאה של 20 דולר לחבית....

  בן 10/04/2022 08:37