המלצות אנליסטים

דיסקונט ברוקראז’: בהמלצת קניה ל-ICL במחיר 47 ש”ח למניה

כיל צפויה להנות השנה מסביבת פעילות חזקה, המאפיינת את כלל המגזרים, שנים שלא נצפו כל כך הרבה גורמי שוק חיוביים שמשתלבים בו זמנית. מחירי הסחורות המאמירים גורמים לעליה במחירי הדשנים

מיכל אלשיך 29/03/2022 10:15

א+א- 1

ממשיכים עם המלצה חיובית - ממליצים בקניה עם מ.יעד 47 ₪ כ- 20% אפסייד

כיל צפויה להנות השנה מסביבת פעילות חזקה, המאפיינת את כלל המגזרים. מזה שנים שלא נצפו כל כך הרבה גורמי שוק חיוביים שמשתלבים בו זמנית. מחירי הסחורות המאמירים מעלים את מחירי הדשנים, אך לא רק – לכך מצטרפת גם ירידה מהותית ביכולת מכירת האשלג בעולם לצד ביקושים גבוהים.

הגם שאנו אופטימיים מאוד, וסבורים שהסייקל הנוכחי יכול להמשך גם לתוך 2023, מטעמי שמרנות אנו מגלמים במודל רגיעה הדרגתית במחירים החל מהמחצית השנייה של 2022, עם נרמול הרווחים בשנים הקרובות. גם כשאנו מגלמים ירידה ברווחים כאמור ומנרמלים את התוצאות הצפויות, המודל עדיין מגלם אפסייד. לסיכום, אנו ממשיכים בהמלצה חיובית על כיל. תמחור המנייה לצד המשך סנטימנט חיובי גוזר המלצת קניה במחיר יעד של 47 ₪.  

צפי לשנה מאוד חזקה ב-2022 עם EBITDA של מעל ל-3 מיליארד דולר; מעריכים כי נראה העלאת תחזיות בקרוב, הן מצד החברה והן מצד השוק

אמנם כיל מוגבלת ביכולת הייצור, אך בהתחשב בכלל הגורמים אנו צופים שנה מאוד חזקה ב-2022, עם EBITDA של כ-3.1 מיליארד דולר (מעל לצפי העליון של החברה לכ-2 מיליארד) וכן הכפלה בנקי לכ-1.7 מיליארד (הפער בין ה-EBITDA לנקי נובע בין היתר ממס עודף). התחזיות שלנו גבוהות ביחס לצפי בשוק. אנו סבורים כי בקרוב נראה בשוק העלאת תחזיות, הן מצד החברה עצמה והן מגורמים נוספים.

מבחינה אסטרטגית, הרווחים הגבוהים שכיל מייצרת, מעבר לשיפור בסכום הדיבידנד, יכולים להערכתנו לתרום לשיפור הפורטפוליו בזכות רכישת חברות והשקעות חדשות.

אשלג 2022: גידול בכמויות לצד קפיצה במחירים שיורדת לשורת הרווח; המיסוי יעלה

אנו צופים גידול ב-2022 בכמויות האשלג מכ-4.4 מ’ טון לכ-4.8. זאת עקב עלייה בייצור  בספרד. ברמת המחיר אנו רואים כעת עליות חדות מדי שבוע. יש סיבות טובות להניח כי הסייקל הנוכחי כאמור יכול להמשך גם ב-2023, אך מטעמי שמרנות אנו צופים התמתנות, וחוזים לכיל מחיר שנתי ממוצע ב-2022 של כ-611 דולר לטון. מחיר זה קרוב למחיר החוזי מול הודו וסין (590). אנו מגלמים במודל גם עלייה בהוצאות, בין היתר בשל עלייה בעלויות השינוע.

אשלג בשנים הבאות: ירידה ברווח לרמות נורמטיביות יותר וכניסה של השוק לשיווי משקל

כאמור, המצב הנוכחי אינו צפוי להישמר לאורך שנים. לכן, אנו מגלמים במודל ירידת מחירים עם צפי בשנה המייצגת למחיר אשלג של 350 דולר. מניתוח משוואת הביקוש-היצע, אנו מאמינים כי בעתיד נפעל תחת שוק בשיווי משקל. כיום החברה שלה יכולת להגדיל היצע באופן מהותי היא נוטריין, וזאת פועלת בצורה אחראית תוך שמירה על רמת המחירים. BHP צפויה להיכנס לשוק, אך זו תתחיל ייצור רק לקראת סוף העשור ומדובר בתוספת שלהערכתנו תוכל להיטמע בביקושים הצפויים, בהנחה שאלו יצמחו באופן ממוצע בלבד (אחוזים בודדים בלבד).  

סביבה חזקה גם בפעילויות האחרות, עם צפי להתמתנות בשנים הבאות 

בברום, המחירים ממשיכים להיות גבוהים, לצד ביקושים נאים. בנוסף רואים התעוררות רבה בתחום התמיסות הצלולות. בדשנים המיוחדים אנו צופים צמיחה יפה מאיחוד על פני שנה מלאה של החברה שנרכשה בברזיל, וכן צמיחה אורגנית. בפוספט סביבת הפעילות מאוד חזקה, אם כי בשנים הבאות אנו מגלמים ירידה לאור צפי לסביבה מתונה יותר בקומודיטיס

 

סיכונים מהותיים העשויים להשפיע על מחיר היעד

 • סיכוני מאקרו: האטה כלכלית גלובלית שעשויה לגרור ירידה במחירי הסחורות החקלאיות (כגון גרעינים ודשנים) וסיכוני טרור הנובעים בעיקר ממיקומה הגאוגרפי של כיל בישראל.
 • אובדן לקוחות.
 • עלייה בתחרות בתחומי הפעילות, בדגש על כניסת היצע צפויה באשלג ובפוספט וחשיפה לירידת מחירים.
 • סיכונים תפעוליים כגון תקלות באתרי הייצור ובמערכות השינוע, שריפות, בולענים במכרות, הצטברות מלחים בבריכות האידוי בים המלח שמצריכה תחנות שאיבה והשקעות אחרות, סיכון תפעולי בהצלחת קציר המלח (העברת המלח מהבריכות של כיל לצפון ים המלח), סיכון עתידי אפשרי מהזרמת מים התיכון לים המלח ומשכך שינוי הרכב המים (פרוייקט תעלת הימים), תקלות במערכות המחשוב כולל פריצות וכדומה.
 • תלות בנמלים וחשיפה להשבתות בנמלים.
 • רגולציה בישראל ובחו"ל: שינוי בתקנים, איכות הסביבה, בטחון ופיקוח, תלות ברישיונות והיתרים, סיום זכיונות בשנים הקרובות/המשך זכיונות תוך הרעה בתנאים, סירוב להרחבת הכרייה בשדה בריר ושינוי בדרישות המיסוי.
 • עלייה בהוצאות תפעוליות, דוגמת עלייה משמעותית בהוצאות שכר.
 • חשיפה לשינויים במחירי חומרי הגלם העיקריים שצורכת החברה (כולל אנרגיה) באופן שאינו מגודר.
 • חשיפה לסכסוכי עבודה, עיצומים והשבתות.
 • חשיפה לשע"ח, שינוי ריבית ואינפלציה.
 • שינויים באומדני החברה בנוגע להפרשות לעובדים, הפרשות לטיפול בפסולת ושיקום ונכסים והתחייבויות אחרים.
 • חשיפה לפרשנות שונה ביחס לרשות המיסים בנוגע לאופן חישוב יתרות המשפיעות על שיעור המס, בין היתר יתרת הנכסים המשמשת לחישוב היטלי המס כתוצאה מהחוק למיסוי משאבי טבע (החברה מתייחסת לשווי ההוגן ולא לערך בספרים).
 • אי הצלחת מיזוגים ורכישות עתידיים.
 • אי הצלחת תכנית ההתייעלות.
 1. מניות בכתבה
 2. איי.סי.אל

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  רשמתם כל כך הרבה סיכונים וירטואליים כמו בעלון תרופה, אממה ומה שכחתם? ...רעידת אדמה, אז האם זה כסת"ח לשינוי מגמה?

  Sassi6 29/03/2022 12:30