בלעדי

דויטשה בנק בסקירת מאקרו על ישראל

בעדכון הקודם שלנו על ישראל, צפינו כי בנק ישראל יתחיל להעלות את הריבית במהלך הרבעון ה-2 כאשר העלאת ריבית נוספת תגיע מאוחר יותר השנה. עתה מעלים את התחזית לשלוש העלאות ריבית

מערכת ספונסר 21/03/2022 14:04

א+א-

בעדכון הקודם שלנו על ישראל, צפינו כי בנק ישראל יתחיל להעלות את הריבית במהלך הרבעון ה-2 כאשר העלאת ריבית נוספת תגיע מאוחר יותר השנה. יחד עם זאת לאור ההפתעה האחרונה כלפי מעלה בנתון האחרון של מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר, אנו צופים כעת צמצום מוניטרי יותר על ידי בנק ישראל ומסמנים 2 העלאות ריבית נוספות השנה. אנו חוזים כעת העלאת ריבית ב-11 לאפריל (15 נקודות בסיס) כאשר לאחר מכן יהיו 3 העלאות ריבית נוספות של 25 נקודות בסיס כל אחת-במאי(23), יולי(4), אוקטובר(3). אם אכן תחזית זו תתממש, הריבית של בנק ישראל תעמוד על 1% בסוף השנה(לעומת הצפי הקודם שלנו של חצי אחוז).

אנו מצדיקים את התחזית שלנו לצמצום מוניטרי יותר אגרסיבי על מנת לשקף את תחזית האינפלציה שלנו שעודכנה כלפי מעלה ומושפעת מהמלחמה בין אוקראינה לרוסיה ושוק עבודה צפוף יותר כמו גם צמיחה כלכלית חזקה.

 

אינפלציה: מדד המחירים לצרכן צפוי להגיע לרמה של 4% בחודשים אפריל-מאי לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה

מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור של 0.7% על פני החודש הקודם לרמה של 3.5% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה ו3.1% עלייה בינואר. הנתון יצא מעל הציפיות שלנו ושל השוק לעלייה בשיעור של 3.3%. מדד המחירים לצרכן הגיע כעת לרמתו הגבוהה ביותר מאז חודש יוני 2011. מדד מחירי הליבה(מדד המחירים לצרכן בניכוי אנרגיה, פירות וירקות) עלה בשיעור של 3% לעומת חודש פברואר בשנה שעברה ועלייה של 2.7% בחודש ינואר. העלייה במדד המחירים לצרכן נובעת מעלייה במחירי התחבורה, ירקות, פירות ואחזקת בית(בעיקר הודות לעלייה במחירי החשמל). כפי שצפינו העלייה במדד המחירים לצרכן מדד המחירים לצרכן עלה בעיקר בגלל עליית מחירי החשמל בשיעור של 3.5% ועלייה במחירי הדלק של 5.4%. העלייה במחירי המזון עמדה על 5.1% בחודש פברואר לעומת עלייה של 4.1% בחודש ינואר, בעיקר בגלל עליית מחירי הפירות והירקות. ההפתעה כלפי מעלה לתחזית האינפלציה שלנו נבעה בעיקר מסעיף "תיירות חוץ וטיסות פנים" ועלייה גבוהה מהצפי של מחירי הפירות והירקות.

משרד האנרגיה הודיע על עלייה בשיעור של 5.1% במחיר הדלק או 0.34 אגורות לרמה של 7.05 שקל לליטר אחד כולל מע"מ נכון לראשון במרץ. מחירי הדלק הגיעו לרמתם הגבוהה ביותר מאז חודש נובמבר 2014. העלייה הזאת נובעת בעיקרה מעלייה במחיר חבית מסוג ברנט וחלקית מהפיחות בשער השקל בעקבות הירידות של מדדי המניות בחול. מחירי הדלק עלו בשיעור של 12.3% או 0.67 אגורות מאז תחילת השנה נכון לחודש מרץ ועלייה של 17.7% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. אנו מאמינים כי ביטול של חלק מהגבלות הנסיעה יחד עם עלייה של מחירי הדלק ימשיכו לדחוף כלפי מעלה את מחירי התחבורה. אנו מאמינים כי הקונפליקט בין רוסיה לאוקראינה עשוי לדחוף כלפי מעלה את מחירי האנרגיה והמזון בחודשים הקרובים.

אנו מאמינים כי מדד המחירים לצרכן יגיע לרמה של 4% על פני החודשים מרץ-אפריל לאור הזינוק במחירי האנרגיה והפיחות בשקל כפי שהסברנו למעלה. מדד המחירים לצרכן צפוי להישאר מעל 3.5% לאורך שנת 2022 לאור מחירי מזון ואנרגיה גבוהים. יעד האינפלציה שלנו לסוף שנת 2022 עומד על 3.5%(לפני כן עמד על 3%).

 

מדיניות מונטרית: צופים יותר העלאות ריבית מהר יותר

בעקבות החלטת הריבית בחודש פברואר 21, בנק ישראל התייחס לכך שקצב הצמיחה של 8.2% בשנת 2021 היה מעבר לתחזית הצמיחה שלו. חשוב מכך, הבנק ציין כי קצב הגידול התוצר חצה לראשונה למעלה את קו המגמה של לפני הקורונה. במילים אחרות הפער בתפוקה התחיל להיות עם השלכות אינפלציוניות. רמת האבטלה ירדה לשיעור של 3.8% ושיעור האבטלה הרחב(כולל עובדים בחל"ת בעקבות הקורונה) ירד לרמתו הנמוכה ביותר, 5.5% במחצית הראשונה של חודש פברואר. שיעור המועסקים עלה לרמה של 61.9% במחצית הראשונה של חודש פברואר לעומת 61.3% במחצית השנייה של חודש ינואר. שיעור המועסקים מתקרב לרמתו מלפני המשבר ברמות של שנת 2019. אנו מאמינים כי שוק העבודה הצפוף ישים לחץ כלפי מעלה על השכר בחודשים הקרובים לאור העובדה כי מספר המשרות הפנויות המשיך לעלות בפברואר. נגיד בנק ישראל אמיר ירון ציין גם כן שהעלאת ריבית עשויה לבוא כבר בחודש אפריל או באחת מן הפגישות העוקבות. אנו קודם לכן ציינו את האפשרות כי העלאת ריבית ראשונה עשויה לבוא בחודש אפריל והעלאות ריבית נוספות בעקבות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. ההפתעה כלפי מעלה בנתון מדד המחירים לצרכן בחודש פברואר, גרמה לנו להיות בטוחים שבנק ישראל יעלה את הריבית בפגישתו ב-11 באפריל כאשר לאחר מכן יהיו העלאות ריבית בפגישות של ה-23 במאי, 4 ביולי ו-3 באוקטובר.

לאור הצפי שלנו לסביבת אינפלציה גבוהה יותר, שוק עבודה צפוף יותר ופעילות כלכלית חזקה יותר, אנו מסמנים כעת 2 העלאות ריבית נוספות: 15 נקודות בסיס ב-11 באפריל ו25 נקודות בסיס ב-4 ביולי בנוסף ל-2 העלאות ריבית של 25 נקודות בסיס ב-23 במאי וה-3 באוקטובר. לסיכום אנו צופים כי בנק ישראל יעלה את ריבית הבנק ב-15 נקודות בסיס לשיעור של 0.25% ב-11 באפריל, 25 נקודות בסיס לשיעור של 0.5% ב-23 במאי, 25 נקודות בסיס לשיעור של 0.75% ב-4 ליולי ו25 נקודות בסיס לשיעור ריבית של 1% ב-3 לאוקטובר. תחזית הריבית שלנו לסוף השנה הוא כעת 1%(לפני כן 0.5% ) לעומת שיעור הריבית הנוכחי שעומד על 0.1%.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה