רונן מנחם, הכלכלן הראשי במזרחי טפחות קרדיט: מזרחי טפחות

טור דעה

הפד ביקש אתמול לעשות הצהרת כוונות

בשנה שעברה לקח לפד זמן להפנים את עליית האינפלציה והוא גם היה צריך למשוך ככל הניתן את הריבית הנמוכה כל עוד הקורונה פגעה בפעילות הכלכלית ובסנטימנט.

רונן מנחם - בנק מזרחי 17/03/2022 09:08

א+א- 1

בשנה שעברה לקח לפד זמן להפנים את עליית האינפלציה והוא גם היה צריך למשוך ככל הניתן את הריבית הנמוכה כל עוד הקורונה פגעה בפעילות הכלכלית ובסנטימנט.

לכן מראש היה לו חלון מאוד זמן לשדר שינוי מדיניות ולבצע אותה.

על רקע זה אני חושב שהפד ביקש אתמול לעשות הצהרת כוונות ולהראות כי כמו שמשך עד היום את הריבית האפסית כמה שרק יכול, לא יהסס להעלות מהיום את הריבית, מהר והרבה, כעת כשהכלכלה חזקה, שוק העבודה תוסס (אפילו יותר מדי) והאינפלציה היא זו שמאיימת על היציבות, לא הקורונה.

בכך שידר הפד לשוק את המקום שהריבית יכולה להיות. השוק הורגל לשלוש וחצי שנים של מדיניות מרחיבה מאוד וכסף קל ולכן הופתע קצת מהנחישות של דברי פאוול והתחזית האגרסיבית. בתגובה ריביות השוק עלו לאורך כל העקום ובמיוחד בחלק הקצר, שיספוג 7 העלאות ריבית בשנה.

היה גם חשוב לפד להראות שחלק מהחברים לא שוללים העלאות ריבית אגרסיביות יותר של 50 נ"ב במכה.

אולם, בסופו של היום הריביות חזרו קצת לאחור בשוק ואני חושב שזה משום שהשוק הבין כי הצהרת הכוונות הזו לא בהכרח תצא לפועל וכי הפד כן ירצה לנצל כל סימן לבלימה של האינפלציה (ופאוול בדבריו אמר שיש כבר סימנים ראשונים לכך) על מנת להשהות חלק מההעלאות.

השוק היה מאוד תנודתי לאחרונה, גם בשל חוסר הוודאות לגבי כמה מהר מתכוון הפד לעבור ממדיניות מרחיבה למדיניות מרסנת וגם על רקע המלחמה באוקראינה.

כעת, משעמדת הפד הובהרה היטב, צפויה להערכתי רגיעה והתבססות סביב הרמות הנוכחיות, בהנחה שהמלחמה באוקראינה לא תתארך ותיפתר דיפלומטית. 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    רגיעה והתבססות סביב הרמות הנוכחיות

    נראה לי קצת סותר.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    צחי25 17/03/2022 09:32